COVER: Czas pomyśleć o sobie

Co łączy Britney Spears, Angel Haze, Calvina Harrisa i Christinę Aguilerę? Pewna niepozorna, skromna blondyneczka, której imię i nazwisko znają dziś nie tylko fani trip hopowych, alternatywnych brzmień. Sia Furler jest nie tylko świetną wokalistką, ale i machiną do pisania przebojowych utworów. Jak przebiegała jej kariera?

SHADOW

Debiutancki longplay australijskiej wokalistki, “OnlySee”, ukazał się w 1997 roku nakładem wytworni Flavoured Records. Krążek w ojczyźnie Sii zakupiło jedynie 1200 osób. Sama artystka nie traktuje go zbyt poważnie. Na kompilacji “Best Of…”, która na sklepowe półki trafiła w 2012 roku, nie znajdziemy ani jednej z pierwszych piosenek Furler. Czyżby były aż tak słabe? Na to pytanie nie potrafię wam niestety udzielić odpowiedzi, gdyż płyta “OnlySee” nie jest dostępna do odsłuchu w serwisie Spotify. Zgaduję jednak, że po sukcesie, jaki Sia osiągnęła, w Australii zapanowała moda na poszukiwanie tego albumu w sklepach płytowych. Za parę lat może stać się niezłą inwestycją.

I’M NOT IMPORTANT TO YOU

Przez wiele osób to właśnie wydany w 2001 roku album “Healing Is Difficult” nazywany jest tym właściwym debiutem Sii. Mimo wszystko płyta “OnlySee” odcisnęła na nim swoje piętno. Piosenka “Sober and Unkissed” to tak naprawdę nagranie “Soon” z poprzedniego krążka. “Healing Is Difficult”, wydane nakładem wytwórni Columbia, doszło do 99. miejsca na australijskiej liście bestsellerów. Longplay promowany był trzema singlami. Pierwszy z nich, “Taken for Granted”, niespodziewanie dobrze poradził sobie w Wielkiej Brytanii, gdzie zajął 10. pozycję na UK Singles Chart. Niestety kolejny singiel, “Little Man”, w tym samym kraju doszedł zaledwie do 85. miejsca. Jeszcze gorzej poszło “Drink to Get Drunk” (91. pozycja), ale warto zauważyć, że utwór ten notowany był w Belgii i Holandii. Niezadowolona z promocji swojej drugiej płyty Sia postanowiła zrezygnować ze współpracy z Columbią i przeszła do Go! Beat Records. W 2002 roku artystka została doceniona za teksty swoich piosenek i nagrodzona podczas APRA Awards.

BREATHE ME

Po trzech latach, jakie minęły od premiery “Healing Is Difficult”, Sia zaprezentowała zupełnie nowy materiał w postaci krążka “Colour the Small One”. Płyta pełna indie popowych kompozycji doszła jedynie do 180. miejsca na liście bestsellerów w Wielkiej Brytanii. Po dwóch latach, w 2006 roku, wzbogacona o bonusowe nagrania, ponownie wydana została w USA, gdzie zajęła 14. pozycję na Billboard Top Heatseekers. Płyta “Colour the Small One” promowana była czterema singlami. Trzy z nich (“Don’t Bring Me Down”, “Where I Belong” i “Numb”) przeszły bez echa. Zainteresowanie wzbudziła natomiast piosenka “Breathe Me”, która na singlu wydana została w kwietniu 2004 roku. Kawałek ten notowany był w Anglii, Danii i Francji. Coverowany był przez takie wokalistki jak Kelly Clarkson i Sarah Brightman oraz został wykorzystany niezliczoną ilość razy w różnych filmach,serialach czy reklamach.

SOON WE’LL BE FOUND

Rok 2008 przyniósł nam nową płytę Furler. Krążek “Some People Have Real Problems” został przyjęty przez słuchaczy cieplej, niż swoi poprzednicy. Być może wpływ na to miały zawarte na nim kompozycje – mniej eksperymentalne, za to bardziej popowe. Wciąż jednak robiące dobre wrażenie. Płyta zadebiutowała na 26. miejscu Billboard 200, sprzedając się w pierwszym tygodniu w ilości 20000 kopii. W Australii krążek doszedł do 41. pozycji, ale królował na liście niezależnych albumów. “Some People Have Real Problems” notowane było również w Belgii (83. miejsce) i Francji (58.). Płytę promowały cztery single. Dwa z nich (“The Girl You Lost to Cocaine” i “Day Too Soon”) przepadły na listach hitów. Nie najgorzej poradziła sobie kompozycja “Soon We’ll Be Found”, która w Australii była 86., Belgii 67. a w Anglii 94. Większym przebojem stała się piosenka “Buttons” (67. w Australii, 66. w Belgii). W ojczyźnie Sii słuchaczom do gustu przypadł jeszcze jeden kawałek. Utwór “I Go to Sleep”, będący coverem piosenki Raya Daviesa, doszedł tam do 32. miejsca.

CLAP YOUR HANDS

Od 2010 roku zaczęła się dobra passa Sii. Nowy etap w jej życiu zapowiedziała płyta “We Are Born”. Za jej produkcję odpowiada Greg Kurstin, który współpracował m.in. z Lily Allen czy The Bird and the Bee. Krążek zadebiutował na 2. miejscu australijskiej listy przebojów. Sia mogłaby wylądować na szczycie tego zestawienia, gdyby nie wydany w tym samym czasie album Eminema “Recovery”. W USA płyta “We Are Born” była dopiero 37. W Anglii doszła do 74. miejsca, a w Niemczech 73. Ponadto krążek notowany był m.in. w Belgii, Francji i Danii. Płyta zawierała dwanaście premierowych kompozycji i jeden cover – “Oh Father” z repertuaru Madonny (1989 rok). Pierwszym singlem promującym płytę została piosenka “You’ve Changed”, którą usłyszeć można w jednym z odcinków “Pamiętników wampirów”. Drugi singiel to “Clap Your Hands”, który zdobył szczyt listy hitów w Belgii. Kolejne trzy single, “Stop Trying”, “I’m in Here” i “Bring Night”, nie cieszyły się dużą popularnością. Płyta “We Are Born” nominowana była w czterech kategoriach w ARIA Awards (Sia wygrała w Best Independent Release i Best Pop Release).

BOUND TO YOU

Dziś już chyba nikt nie wyobraża sobie muzycznego świata bez współtworzonych przez Się piosenek. Artystka już w 2009 roku zwróciła uwagę Christiny Aguilery. Furler pomogła wokalistce w nagraniu albumu “Bionic”. Obie panie napisały razem takie utwory jak “All I Need”, “You Lost Me” czy “Stronger Than Ever”. Sia w 2010 roku zaproszona została do pomocy przy tworzeniu soundtracku do muzycznego filmu “Burleska”, w którym Aguilera zagrała główną rolę. Napisana przez nią ballada “Bound to You” nominowana była w 2011 roku do Złotych Globów. W tym samym roku Sia udzieliła się wokalnie w dwóch wielkich przebojach: “Titanium” Davida Guetty i “Wild Ones” FloRidy. W 2012 ponownie nawiązała współpracę z Aguilerą, która nagrywała swój kolejny album (“Lotus”). Furler napisała dla niej balladę “Blank Page”. W międzyczasie stworzyła “Diamonds” dla Rihanny, “Radioactive” dla Rity Ory i “Let Me Love You” dla Ne-Yo. Pojawiła się też w kolejnym przeboju Davida Guetty – “She Wolf (Falling to Pieces)”.

2013 rok należał do Sii. Napisała “Strange Birds” dla brytyjskiej wokalistki Birdy, “Double Rainbow” na kolejny album Katy Perry, “Breathe” i “Unite” dla Jessie J. Pomogła też Britney Spears, tworząc dla niej “Perfume”, “Passenger” i “Brightest Morning Star”. Współtworzyła z Eminemem piosenkę “Beautiful Pain”, w której udzieliła się wokalnie. Pomogła raperce Angel Haze w napisaniu “Battle Cry”. Jej nazwisko pojawia się również w kontekście ubiegłorocznych utworów Beyonce: “Pretty Hurts”, “God Made You Beautiful” i “Standing on the Sun”.

Tylko w tym roku Sia została producentem wykonawczym albumu “Kiss Me Once” Kylie Minogue; napisała cztery piosenki dla Lei Michele (m.in. “Battlefield”); stworzyła “Chasing Shadows” dla Shakiry i “Expertease (Ready Set Go)” dla Jennifer Lopez. Miała też swój udział w napisaniu oficjalnego hymnu brazylijskiego Mundialu – “We Are One (Ole Ola)”. Znając talent Sii i jej umiejętność do tworzenia przebojowych kawałków, jeszcze nie raz nie dwa usłyszymy o niej w tym roku. W końcu w kolejce już czeka nowy album Maroon 5 z napisanym przez Furler utworem “My Heart Is Open”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *