RANKING: Najlepsze single Coldplay


1. LHUNA, 2008
Najpierw miała znaleźć się na “Viva La Vida”, potem na ep-ce “Prospekt’s March”. Jednak zdaniem zespołu była to zbyt seksowna kompozycja. W końcu (nasze szczęście!) została wydana jako charytatywny utwór promujący akcję Światowy Dzień AIDS. “Lhuna” to efekt współpracy Coldplay z Kylie Minogue. Słodki, dziewczęcy wokal Minogue pięknie komponuje się z niskim głosem Chrisa. To właśnie on jest największym atutem tego nagrania – brzmi wprost niesamowicie! Lubię mówić, że Kylie brzmi tu jak anioł, a Chris jak diabeł, który kusi i doprowadza do obłędu swoim wokalem. Ulubiony cytat: Hello, Won’t you let me know? Cos I’m all alone, all alone.


2. VIOLET HILL, 2008
Chociaż na “Viva La Vida” znalazłam kilka świetnych kawałków, do których bardzo często wracam, tylko “Violet Hill” z nich było singlem. Inne – “Yes” i “Cementries of London” – niestety już nie. Co tu dużo mówić – uwielbiam ten utwór! Jest to najmocniejsze nagranie na czwartej płycie zespołu. Bardzo wyraziste, świetnie zagrane i cudownie zaśpiewane. Ulubiony cytat: It was a long and dark December, from the rooftops I remember, there was snow.


3. DON’T PANIC, 2001 Piosenka z debiutanckiego albumu Coldplay “Parachutes”. odznaczająca się dość surowym klimatem. Uwielbiam szczególnie fragment, w którym Chris śpiewa we live in a beautiful world. Chociaż nie koniecznie zgadzam się z tym stwierdzeniem, podczas słuchania “Don’t Panic” jestem skłonna Chrisowi uwierzyć. Po prostu – don’t panic and listen to Coldplay. Ulubiony cytat: All that I know, there’s nothing here to run from and  everybody here’s got somebody to lean on.


4. PARADISE, 2011 Utwór promował piąty studyjny album zespołu “Mylo Xyloto”. Dobrze przedstawia klimat krążka. Piosenka utrzymana jest w rockowo-elektronicznej stylistyce, brzmi bardzo nowocześnie. Jest taka radosna, ale jednocześnie melancholijna. Kiedy tylko jej słucham, nie potrafię skupić się na czymś innym. Hipnotyzuje! Ulubiony cytat: When she was just a girl, she expected the world but it flew away from her reach.


5. CHRISTMAS LIGHTS, 2011 Świąteczna-nieświąteczna piosenka. Wyobrażacie sobie bożonarodzeniowe utwory bez dzwoneczków i innych odgłosów typowych dla takich piosenek? Zespół Coldplay przedstawił nam swoje barwy świąt za sprawą magicznego, pełnego ciepła nagrania “Christmas Lights”. Bez tandety i kiczu – wspaniały prezent. Ulubiony cytat: When you’re still waiting for the snow to fall doesn’t really feel like Christmas at all.


6. THE SCIENTIST, 2003 Ballada, której z początku w ogóle nie zauważałam. Dzis jednak sądzę, że to prawdziwa perełka, urokliwy, chwytający za serce utwór. Cudowne delikatne dźwięki pianina wspaniale komponują się z wokalem Chrisa. Ulubiony cytat: I was just guessing at numbers and figures, pulling the puzzles apart, questions of science, science and progress do not speak as loud as my heart.


7. FIX YOU, 2005 Wiele osób stawia to nagranie na #1 najlepszych ballad Coldplay. Na początku się dziwiłam. Nie podobała mi się ta piosenka. Musiało tylko minąć trochę czasu, bym zakochała się w niej. Może i Chris nie czaruje mnie w niej głosem, ale nie można przejść obojętnie obok muzyki i świetnego tekstu. Ulubiony cytat: When you try your best but you don’t succeed, when you get what you want but not what you need.


8. WHITE SHADOWS, 2007 Ostatni singiel z trzeciej studyjnej płyty zespołu. Nagranie to bardzo szybko wpadło mi w ucho. Jest odrobinkę elektroniczne i pasuje do klimatu “X&Y”. Przez cały numer Chris śpiewa właściwie tak samo, co jednak jestem mu w stanie wybaczyć, gdyż refren piosenki wyszedł świetny. Ulubiony cytat: All this noise, I’m waking up, all this space I’m taking up, all this sound is breaking up.


9. CHARLIE BROWN, 2011 Gitarowa piosenka z ostatniej jak na razie płyty zespołu. Od tej piosenki bije pozytywna energia. Zawsze, gdy jej słucham, uśmiecham się. Ulubiony cytat: Stole a key, took a car downtown where the lost boys meet, I took a car downtown and took what they offered me.


10. TROUBLE, 2000 Moim zdaniem jedna z najsmutniejszych piosenek zespołu.  Może nie tyle czuje to z muzyki, co z wykonania. Głos Chrisa jest pełen emocji. Ulubiony cytat: And I never meant to cause you trouble, I never meant to do you wrong.

 

2 Replies to “RANKING: Najlepsze single Coldplay”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *