RANKING: Najlepsze płyty Britney Spears

W dzisiejszym Rankingu przyjrzymy się dyskografii (zdetronizowanej w ostatnich latach) księżniczki popu – Britney Spears. Chociaż wydała siedem studyjnych albumów (ósmy ponoć w drodze), sporą popularnością cieszyły się niezliczone składanki firmowane jej nazwiskiem. Je jednak dzisiaj pominęłam, bo w ich tworzeniu Britney miała pewnie zerowy udział. Ladies. Gentlemen. 5 najlepszych studyjnych płyt Spears.

1. IN THE ZONE (2003) Na początku swojej kariery wydawała płyty co rok. Na “In the Zone”, czwartą pozycję w jej dyskografii, fani czekali nieco dłużej. I było warto, bo krążek jest najlepszym, jaki udało się do tej pory Britney nagrać. Przede wszystkim nie jest już tak infantylny jak wcześniejsze. Wokalistka zerwała na dobre z wizerunkiem słodkiej nastolatki. Zmieniła się i muzyka. Mniej tu ckliwych balladek i zwykłych popowych piosenek. W zamian otrzymujemy porcję mocnych, popowych utworów połączonych z r&b a nawet rapem. Odrobinę tu i elektroniki. A wisienką na torcie jest duet z królową popu – Madonną – “Me Against the Music”. Dobra robota. Polecam: Everytime, Early Mornin, Showdown.

2. CIRCUS (2008) Chociaż na początku była wielka antyfanką krążka “Circus”, z czasem moja opinia o nim się zmieniła. Britney odeszła od elektroniki, która tak lansowała na “Blackout”. Sięgnęła natomiast pamięcią wstecz do czasów takich albumów jak „Baby One More Time” czy „Oops! I Did It Again” i zaprezentowała fanom taneczny pop. Jednak o ile lepszy! Warto wspomnieć co nieco o balladach, które brzmią bardzo autentycznie. Najbardziej jestem zachwycona spokojnym numerem „Blur”. Mogę nawet powiedzieć, że to jej najlepsza z dotąd wydanych piosenek. Muzyka jest świetna. Nic jednak nie przebija Britney. To ona tworzy ten kawałek. Brzmi tak dobrze jak nigdy dotąd. Polecam: If U Seek Amy, Blur, Circus.

3. BLACKOUT (2007) Chociaż album “Blackout” nie jest płyta idealną, nie sposób nie docenić Britney (a może jej producentów?)  za pomysłowość. Wydanie electropopowej płyty w 2007 roku było odważną decyzją i dużym krokiem na przód. Mało kto wtedy nagrywał takie albumy a Lady GaGa pojawiła się dopiero rok później. Muzyka wypada super, bardzo nowatorsko jak na tamte czasy, ale wokal Britney w niektórych momentach dobija. Jednak podoba mi się energia tej płyty a takie utwory jak “Heaven on Earth” czy “Perfect Lover” zdobyły moją sympatię. Może i teksty są o niczym, ale co tam. Dobrze się przy tym tańczy. Polecam: Heaven on Earth, Perfect Lover, Gimme More.

4. BRITNEY (2001) Po popowych i nieco naiwnych dwóch pierwszych albumach Britney zmieniła image. Stała się pewną siebie, seksowną kobietą nie śpiewającą już teen popowych balladek. Muzyka wokalistki również przeszła drobną przemianę. Stała się nieco elektroniczna oraz bardziej przebojowa, wyrazista.Co więcej, Britney nie bała się sięgnąć po r&b (warto tu posłuchać chociażby “I’m a Slave 4 U”), elementy rocka (“I Love Rock n’ Roll”) oraz muzyki dyskotekowej (“Anticipating”). Jest więc różnorodnie i nie nudno. Polecam: I’m a Slave 4 U, Cinderella, Lonely.

5. …BABY ONE MORE TIME (1999) Debiutancka płyta Britney,z której takie single jak “Baby One More Time” czy “Born to Make You Happy” są dzisiaj symbolami lat 90. Melodie zawarte na płycie, mimo, że są do siebie nieraz podobne, wypadają nieźle. Teksty pasują do nastoletniej wówczas Britney. Chociaż dzisiaj Britney znana jest z tanecznych utworów, kiedyś nagrywała sporo ballad (np. “Sometimes”, “From the Bottom of My Broken Heart”). Mimo, iż największym minusem albumu jest wokal Britney, warto po krążek sięgnąć by odbyć podróż w czasie do lat 90. Polecam: Born to Make You Happy, Soda Pop, Baby One More Time.

5 Replies to “RANKING: Najlepsze płyty Britney Spears”

  1. Fajnie, że dotyczy to Brit. Dla mnie najlepsze jest też “In the zone”. Ale umieściłaby również tu Femme Fatale – to dobry album.

  2. Yyyy, jak to możliwe, że płyty “Oops!… I did it again” nie ma na tej liście? Każda piosenka z “Oops!…” mogłaby być singlem, a sama płyta jest zdecydowanie lepsza niż debiutancka Britney.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *