Grupowe abecadło #7: Gorillaz

A jak Albarn Damon
Urodzony w 1968 roku wokalista i muzyk Damon Albarn jest założycielem britpopowego zespołu Blur, który wylansował takie przeboje jak “Song 2” czy “Girls & Boys”. Wykorzystał przerwę w działalności grupy i powołał do życia Gorillaz. W 2014 roku ukazał się jego solowy album “Everyday Robots”, który zawiera takie piosenki jak “Lonely Press Play”, “Mr Tembo” i “Heavy Seas of Love”. W ramach trasy promującej krążek, Albarn wystąpił pod koniec czerwca w Poznaniu.

B jak BRIT Awards
Gorillaz do tych popularnych nagród brytyjskiego przemysłu muzycznego nominowani byli dziewięciokrotnie. W 2002 roku zgarnęli aż sześć nominacji. Mieli szansę na statuetkę w takich kategoriach jak Best British Single (“Clint Eastwood”), Best British Album (“Gorillaz”) i Best British Group. W 2006 otrzymali dwie nominacje: Best British Group i Best British Album (“Demon Days”). W 2011 mieli szansę zostać najlepszym zespołem. Niestety, mimo wielu nominacji Gorillaz wciąż nie mogą postawić sobie na półce statuetki BRIT Awards.

C jak Clint Eastwood
Co z zespołem Gorillaz ma wspólnego amerykański aktor i reżyser Clint Eastwood? W piosence zatytułowanej imieniem i nazwiskiem artysty pojawia się muzyczny motyw z filmu “Dobry, zły i brzydki”, w którym to Eastwood zagrał główną rolę. Utwór “Clint Eastwood” doszedł do TOP 10 w takich krajach jak Włochy, Turcja, Niemcy i Anglia. Magazyn “Rolling Stones” umieścił kawałek na 38. miejscu rankingu 100 najlepszych singli ostatnich lat. W 2001 roku Gorillaz za utwór “Clint Eastwood” nagrodzeni zostali podczas gal EMA MTV i Q Awards.

D jak Demon Days
Na drugi album Gorillaz fani czekać musieli aż cztery lata. Płyta “Demon Days” ukazała się bowiem w maju 2005 roku. Album zdobył szczyt listy bestsellerów we Francji, Anglii i Szwajcarii. W USA był natomiast 6. W Polsce dotarł do 13. miejsca. Płytę promowano czterema singlami: “Feel Good Inc.”, “Dare”, “Dirty Harry” i “El Mañana”. Album nominowany był do nagród NME Awards. “Demon Days” znalazło się na 4. miejscu rankingu najlepszych płyt 2005 roku wg. magazynu “Spin”. Okładka albumu nawiązuje do płyty “Let It Be” The Beatles.

E jak Escape to Plastic Beach Tour
Trasa koncertowa zespołu promująca ich trzeci album “Plastic Beach”. Gorillaz jeździli po świecie i występowali w październiku, listopadzie i grudniu 2010 roku. Pierwszy koncert odbył się 3. października w Montrealu (Kanada). Ostatnie show w Ameryce Północnej miało miejsce 3. listopada w Vancouver (Kanada). W dniach 11-25. listopada Gorillaz koncertowali w Europie. Odwiedzili wówczas m.in. Anglię, Holandię, Niemcy i Francję. 3. grudnia zagrali w Hong Kongu, a następnie przenieśli się do Australii i Nowej Zelandii, gdzie 21. grudnia trasa dobiegła końca.

F jak Feel Good Inc.
Jedna z najbardziej znanych piosenek zespołu. Jest pierwszym singlem z albumu “Demon Days”. Gościnnie pojawia się w niej raper De La Soul. Piosenka była numerem 1. w Hiszpanii i na amerykańskiej liście US Billboard Alternative Songs. Doszła także do 2. miejsca w Anglii i Nowej Zelandii. “Feel Good Inc.” zdobyło nagrodę Grammy w kategorii Best Pop Collaboration with Vocals, a także docenione zostało podczas Q Awards i MTV VMA.

G jak Gorillaz
Debiutancki album zespołu zatytułowany został po prostu “Gorillaz”. Nagrywany był przez większą część 2000 roku, a swoją premierę miał 26. marca 2001 roku. Na krążku znalazło się piętnaście utworów. Płyta doszła do 3. miejsca na brytyjskiej liście bestsellerów, była 14. w USA i 13. w Kanadzie. Album promowały takie single jak “Clint Eastwood”, “19-2000”, “Rock the House” oraz “Tomorrow Comes Today”. “Gorillaz” zajęło 6. miejsce w rankingu najlepszych płyt 2001 roku magazynu “Spin”. Wzmiankę o krążku można znaleźć też w książce “1001 Albums You Must Hear Before You Die”. Płyta zdobyła nominację do Mercury Prize, ale wycofano ją na życzenie zespołu.

I jak iTunes Sessions
W 2010 roku zespół nagrał epkę zawierającą wersje live kilku kompozycji. Mini album swoją premierę miał 22. października. Usłyszeć na niej możemy koncertowe wersje takich utworów jak “Kids With Guns”, “Dirty Harry” czy “On Melancholy Hill”. Wisienką na torcie jest wywiad przeprowadzony z komiksowymi postaciami – Murdockiem i 2D.

J jak Jamie Hewlett
Urodzony w 1968 roku Hewlett jest rysownikiem komiksów. Jak więc można się domyślić, to on jest zaprojektował i narysował wszystkich członków zespołu Gorillaz. Jamie współpracował nie tylko z Albarnem, ale i zespołem Mindless Self Indulgence. Wykonał dla nich okładkę płyty “Frankenstein Girls Will Seem Strangely Sexy”.

K jak kompilacje
Gorillaz wydali trzy składanki. Pierwsza z nich, “G-Sides”, ukazała się w marcu 2002 roku i była zbiorem b-side’ów do singli z albumu “Gorillaz”. Znalazły się na niej takie utwory jak “Ghost Train” i “Hip Albatross”. W 2007 roku do sklepów trafiło dwupłytowe wydawnictwo “D-Sides”, będące zbiorem b-side’ów i remixów z płyty “Demon Days”. Na krążku umieszczono takie kompozycje jak “Rockit”, “The Swagga” oraz “Murdoc Is God”. Ostatnia jak na razie składanka to typowy best of (“The Singles Collection 2001–2011”), na którym znalazł się tylko jeden premierowy track: “Doncamatic”.

L jak Laika Come Home
Taki tytuł nosi album złożony z przeróbek piosenek Gorillaz, za których wykonanie odpowiada zespół Spacemonkeyz. Premiera krążka odbyła się w lipcu 2002 roku. Płytę promował tylko jeden singiel – “Lil’ Dub Chefin'”. Piosenka ta jest remixem utworu “M1 A1” z debiutanckiego albumu Gorillaz. “Laika Come Home” nie był komercyjnym sukcesem. Krążek w Anglii zajął dopiero 108. miejsce. W USA na Billboard 200 był 156., ale już na US Billboard Dance/Electronic Albums osiągnął 6. pozycję.

M jak Murdoc Niccals
Basista Gorillaz, mówiący głosem Phila Cornwella. Według stworzonego przez Albarna opisu postaci (to samo Damon zrobił z pozostałymi członkami grupy – wymyślił całe ich życie), Murdoc przyszedł na świat w czerwcu 1966 roku w Stoke-on-Trent w Anglii. Jednym z jego ulubionych zajęć jest przesiadywanie na Facebooku. Jego prawe oko jest czarne, a lewe czerwone. Lubi pić, palić i imprezować. Ma za sobą pobyt w więzieniu.

N jak Noodle
Bardzo tajemnicza postać (mówiąca głosem Haruki Kuroda), która do Gorillaz trafiła przez ogłoszenie w gazecie. Gra na gitarze. Nie znamy jej prawdziwego imienia ani nazwiska. Na początku Noodle nie wiedziała nic o swojej przyszłości, lecz z czasem pamięć jej wróciła. Okazało się, że była częścią supertajnego japońskiego projektu rządowego, który miał za zadanie wytrenować dzieci na żołnierzy ze specjalizacją muzyków. Jedynie angielskie słówko, jakie znała, to noodle (makaron), dlatego też zyskała taki przydomek.

O jak On Melancholy Hill
Trzeci singiel z albumu “Plastic Beach”. Do rozgłośni radiowych trafił 26. lipca 2010 roku. Piosenka zawiera mały fragment utworu The Beatles “And Your Bird Can Sing”. Kawałek doszedł do 13. miejsca na UK Dance. Był też 22. w Belgii, 94. w Australii i 78. na właściwej brytyjskiej liście przebojów.

P jak Plastic Beach
Trzeci krążek Gorillaz. Swoją premierę miał na początku marca 2010 roku. Album promowany był czterema singlami: “Stylo”, “Superfast Jellyfish”, “On Melancholy Hill”, “Rhinestone Eyes”. Płyta “Plastic Beach” zadebiutowała na 2. miejscu listy bestsellerów w Anglii (74,000 sprzedanych kopii w pierwszym tygodniu) oraz na tej samej pozycji w USA. Krążek dobrze poradził sobie też w Australii, Brazylii i Niemczech. Mało która piosenka nie jest efektem współpracy Gorillaz z innymi artystami. Na albumie usłyszeć możemy m.in. Little Dragom, Boby’ego Womacka i Snoop Dogga.

R jak Russel Hobbs
Perkusista Gorillaz (głos podkłada mu Remi Kabaka), urodzony w 1975 roku w Nowym Jorku. W dzieciństwie przez nerwy, strach i opętanie zapadł w śpiączkę. Ojciec odprawiał na nim w tym czasie egzorcyzmy. Po wybudzeniu był świadkiem strzelaniny, w której zginęli jego przyjaciele. To tylko spotęgowało jego depresję. Russel jest najbardziej melancholijnym i najgrubszym członkiem zespołu.

S jak Stuart Pot
Znany szerszej publiczności jako 2D wokalista Gorillaz (głos: Damon Albarn). Potrafi grać na keyboardzie. Swój pseudonim zawdzięcza Murdocowi, który nazwał go tak z powodu dwóch szczerb (Stuart nie ma dwóch górnych jedynek). W młodości 2D miał sporo pecha – ciągle doznawał poważnych urazów oczu. Mimo to dobrze widzi, a jego oczy potrafią zmieniać kolor (są białe, gdy wokalista jest zdenerwowany, a czarne, gdy jest zadowolony).

T jak The Fall
Czwarty album grupy, który w Internecie udostępniony został do odsłuchu pod koniec 2010 roku. W sklepach pojawił się zaś w kwietniu 2011 roku. Wszystkie zawarte na nim piosenki powstały w miesiąc przy pomocy tabletu Damona Albarna podczas trasy promującej album “Plastic Beach”. Płyta okazała się być małym komercyjnym sukcesem (12. miejsce w Anglii, 24. w USA, 41. w Australii, 43. w Niemczech), ale cieszyła się dobrymi opiniami słuchaczy i krytyków. Krążek promowały trzy single: “Phoner to Arizona”, “Revolving Doors” i “Amarillo”.

W jak wirtualny band
Gorillaz są najpopularniejszym na świecie tzw. wirtualnym zespołem. Oznacza to, że członkami grupy nie są realne osoby, ale fikcyjne, animowane postacie. Jednak sama muzyka tworzona jest przez prawdziwych artystów i producentów. Ukrywają się oni jednak za komiksowymi bohaterami, którzy pojawiają się na okładkach płyt, ‘występują’ w teledyskach czy nawet ‘udzielają’ wywiadów.

Z jak zapis koncertu
W marcu 2006 roku w sprzedaży ukazało się koncertowe wydawnictwo Gorillaz zatytułowane “Demon Days Live”, zawierające zapis występów grupy w Manchester Opera House, które odbyły się w dniach 1-5. listopad 2005. Na DVD znajdziemy siedemnaście piosenek, m.in. “O Green World”, “White Light” i “DARE”. Płyta zajęła 2. miejsce w Nowej Zelandii, 3. w Danii, 4. w Grecji, 5. w Australii i 11. w USA na listach przebojów skupiających wydawnictwa DVD.

15 Replies to “Grupowe abecadło #7: Gorillaz”

 1. Nie kojarzę ich piosenek, choć może gdybym jakąś usłyszała to bym ją rozpoznała. Może kiedyś skuszę się przesłuchać ich płyt 🙂
  Nowy post! Zapraszam [http://bruisesly.blogspot.com]

 2. “Clint Eastwood” i “Feel Good Inc” są zaliczane do grona najlepszych singli poprzedniej dekady. Mi ostatnio wpadł mi do ucha “DARE”.
  U mnie nowa notka, zapraszam i pozdrawiam. 🙂

 3. Czytałam o tym zespole, chyba kiedyś miałam nawet jakiś plakat z tymi rysunkowymi postaciami… wydaje mi się, że na VIVie niemieckiej chyba widziałam ich teledysk, ale nigdy nie byłam zainteresowana tym zespołem… nie wiem, co w nim takiego jest, co mnie odpycha o.O
  Ale widząc tę nazwę przypominają mi się lata 2005-2006, więc tak czy siak miło ją gdzieś widzieć 🙂
  Swoją drogą myślałam, że już dawno się rozpadli, a tu taka niespodzianka, że nadal istnieją 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *