RANKING: 5 piosenek na 5-lecie “Bionic” Christiny Aguilery

7. czerwca 2010 roku na sklepowych półkach w Polsce pojawiła się płyta “Bionic” amerykańskiej wokalistki Christiny Aguilery. Album miał być jej wielkim powrotem po czterech latach, które minęły od retro wydawnictwa “Back to Basics”. Aguilera, jak to ona, długo jednej stylistyce wierna być nie potrafi. Z kobiety oddającej hołd złotej erze Hollywood stała się świetnie zaprogramowanym robotem. Mocno elektroniczne brzmienie nie przysporzyło jej jednak wielbicieli. A szkoda, bo “Bionic” to płyta, która zmiata  electropopową konkurencję. Zabrakło szczęścia. Zabrakło promocji. Zabrakło zaangażowania. Zostały kapitalne piosenki. Wybrałam dla Was pięć, które podobają mi się niezmiennie od początku*. Warto posłuchać.

* pominęłam single, bo je każdy raczej zna

1. BIRDS OF PREY Nie ma chyba fana Christiny, który nie doceniałby tego nagrania. Jest to nie tylko jedna z najlepszych piosenek na “Bionic” (tchórzliwie wyrzucona na deluxe), ale i jedna z najbardziej wow w całej karierze artystki. Produkcja zespołu Ladytron charakteryzuje się elektronicznym, syntetycznym bitem oraz ponurym, posępnym klimatem. Niepokojącą atmosferę jeszcze bardziej podkreśla śpiewająca z dziwnym spokojem Christina, oraz tekst.

Suddenly lost inside a fantasy, everything not quite what it seems to be

2. STRONGER THAN EVER Jedna z tych piosenek, które nigdy się nie nudzą. Więcej – za każdym razem działają na słuchacza podobnie, celując w niego całą paletą niekoniecznie pozytywnych emocji. Mocny wydźwięk, wspaniałe wykonanie, zostający w pamięci tekst. A do tego zachwycająca aranżacja. Taką Aguilerę się kocha. Na taką Aguilerę się czeka. Piosenką “Stronger Than Ever” artystka uciera nosa rywalkom, pokazując, ile ich puste utwory są warte.

I’m tired of walking on eggshells so terrified to fail

3. MY GIRLS Christina uwielbia pozować na silną, niezależną kobietę. W oddającym hołd erze disco utworze “My Girls” zabiera nas na babską imprezkę. Na melanż Aguilery wpadła żeńska formacja Le Tigre (odpowiada za produkcję) oraz ekscentryczna raperka Peaches, której niespieszny rap dodaje piosence tego pożądanego czegoś. Radosna, pełna życia kompozycja towarzyszy mi często rano, kiedy brak mi sił do działania.

My girls are screaming, and yelling, and getting loud

4. DESNUDATE Christina nigdy nie bała się śpiewać o pożądaniu i namiętności. A jeszcze lepiej jej to wychodzi, kiedy język angielski miesza z hiszpańskim. “Desnudate” to pulsująca, oparta na tanecznym bicie kompozycja, w której znalazło się także miejsce dla trąbki (!) oraz gitary akustycznej. Elektroniczno-popowo-latynoska piosenka na długo potrafi zagnieździć się w pamięci słuchacza.

Do you like it naughty? Do you like it nice?

5. VANITY Zawsze współczułam, kiedy ktoś piosenkę tę brał na poważnie. Dla mnie jest ona jednym wielkim, umiejętnie skonstruowanym electropopowym dowcipem. A jaka ma być, skoro opowiada o nabieraniu dystansu do siebie i pozwalaniu sobie na bycie tytułową próżną osóbką. Przepełniona mało odkrywczymi dźwiękami kompozycja sporo zyskuje dzięki przerysowanemu, komicznemu wręcz wykonaniu Aguilery.

Mirror mirror on the wall, who’s the flyest bitch of them all?

10 Replies to “RANKING: 5 piosenek na 5-lecie “Bionic” Christiny Aguilery”

 1. Cały album jest genialny, jest jednym z moich ulubionych wydawnictw W OGÓLE, lecz pierwsza piątka najlepszych z najlepszych to w moim mniemaniu:
  5. ELASTIC LOVE
  4. YOU LOST ME
  3. BIONIC
  2. NOT MYSELF TONIGHT

  …1. BIRDS OF PREY

 2. Sto lat! 🙂
  W sumie jedyny singiel jaki kojarzę z “Bionic” to “Not Myself Tonight”, który z resztą był nawet moim numerem jeden. Właśnie przesłuchałam te pięć utworów i najlepsze są “Birds of Prey” i “Vanity”.
  Pozdrawiam. 🙂

 3. Uwielbiam tą płytę. Ja na 100% jak ulubioną wybrałabym “Stronger Than Ever”. Inne utwory zdarza mi się przeskakiwać odsłuchując całą płytę, tego nigdy!

 4. Ja nie przepadam za “Birds…” 😀 ale za to uwielbiam “Stronger…” zdecydowanie numer 1 na tym albumie. Poza tym z chęcią wracam do “I hate boys”, “Prima Donna” i “Little Dreamer” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *