SING WITH ME: Christina Aguilera

Kiedy przystępowałam do gromadzenia duetów ze studyjnych płyt Christiny Aguilery, zaskoczył mnie fakt, że jest ich tak niewiele. Dużo częściej artystka pojawiała się jako gość u innych sław. Coś jednak udało mi się wybrać i zapraszam zapoznania się z moim (subiektywnym, rzecz jasna) wyborem jej najlepszego, najsłabszego i najbardziej “ikonicznego” duetu.

NAJLEPSZY: MERRY CHRISTMAS, BABY (FEAT. DR. JOHN) Ktoś może powiedzieć, że Aguilera miewała lepsze duety. Jednak ten cover napisanego w latach 40. utworu najbardziej zadziwia, jeśli spojrzymy na wcześniejsze dokonania artystki. Popowe piosenki zamieniła na jazzową stylistykę, do której powróci w 2006 roku na “Back to Basics”. “Merry Christmas, Baby” to nie tylko świetnie zaaranżowany kawałek z swobodnie zaśpiewanymi partiami Dr. Johna, ale i wokalny popis Christiny, która pokazała, że mimo młodego wieku w jej duszy coś gra. Wielkim plusem nagrania jest także to, że w ogóle nie brzmi on jak typowy świąteczny kawałek.

NAJSŁABSZY: MAKE THE WORLD MOVE (FEAT. CEE LO GREEN) W zasadzie nie jest to zła piosenka, bo jej twórcy naprawdę się postarali, by wpadała szybko w ucho. Jednak pod tymi warstwami pełnego optymizmu tekstu i melodii odwołującej się do funkowo-soulowej stylistyki (przykrytej niestety sporą dawką elektronicznych ulepszaczy) nic nie ma. Pusta kompozycja, puste wykonanie. Całości nie jest w stanie uratować dobrze śpiewająca Aguilera, bo w pamięci wciąż błąkają się irytujące partie Cee Lo Greena.

ICONIC: CAN’T HOLD US DOWN (FEAT. LIL KIM) Wprawdzie to legendarne “Dirrty” było większym przebojem, ale więcej szumu potrafi wywołać “Can’t Hold Us Down”. I wcale nie potrzeba do tego seksownego klipu. Wystarczą bujające hip hopowe melodie, odpowiedni feeling, odsunięta dziś w kąt świetna raperka Lil Kim (łezka się w oku kręci) no i ten tekst – hymn feministek. Mocny przekaz i policzek wymierzony wszystkim mężczyznom, którzy nie szanują kobiet.

Posłuchaj: Si No Te Hubiera Conocido (feat. Luis Fonsi), Dirrty (feat. Redman), Woohoo (feat. Nicki Minaj), My Girls (feat. Peaches), Just a Fool (feat. Blake Shelton)

________________________________________________________

* Pod uwagę biorę te piosenki, które wyszły od bohaterki wpisu. Tak więc odpuściłam sobie nagrania, w których pojawia się ona jedynie gościnnie.

5 Replies to “SING WITH ME: Christina Aguilera”

  1. Nie jestem jakoś szczególnie zaznajomiona z twórczością Christiny, ale może w końcu uda mi się to zmienić 😉
    Zapraszam na nowy post oraz kilka zmian 🙂 letsplaymelody.blogspot.com [dawniej bruisesly]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *