PIOSENKĄ PO MAPIE: Londyńskie metro

Darujmy sobie zabytki i historyczne miejsca. Zamiast kupować wejściówki do muzeów zaopatrzmy się lepiej w bilet komunikacji miejskiej. Dzisiaj sobie trochę pojeździmy. Nie ma wizyty w Londynie bez przejażdżki metrem.

Duffy, Warwick Avenue, 2008. Urodzona w walijskim miasteczku Bangor wokalistka do Londynu trafiła będąc studentką. Szybko zaczęła pracować nad swoim debiutanckim albumem, który światło dzienne ujrzał w 2008 roku, stając się bestsellerem. Jedną z piosenek, która promowała płytę “Rockferry”, została kompozycja “Warwick Avenue”. Jej tytuł odnosi się do stacji metra, znajdującej się w północno-zachodnim Londynie. Co roku pod tablicą z napisem Warwick Avenue Station przechodzi cztery miliony pasażerów. Stacja do użytku została oddana w 1915 roku. Duffy miejsce to dobrze się nie kojarzy. W piosence śpiewa bowiem o zakończeniu związku.

When I get to Warwick Avenue I’ll tell you baby, that we’re through

Belle & Sebastian, Mornington Crescent, 2006. Działający od połowy lat 90. szkocki zespół Belle & Sebastian w Londynie bywał nie raz, nie dwa. Być może członkowie grupy odwiedzali północno-zachodnią część miasta i wysiadali na stacji Mornington Crescent. Otworzona ona została w 1907 roku, ale do lat 60. jej popularność była tak mała, że korzystano z niej jedynie w weekendy. Dziś coraz więcej mieszkańców Londynu i przejezdnych jej używa. Mornington Crescent Station znajduje się w dzielnicy Camdem, w której położone jest także British Museum.

Mornington Crescent, I think of you, rain in the southeast, men feeling blue

The Prodigy, Firestarter, 1996. Kojarzycie przegrzewający zwoje mózgowe singiel “Firestarter” brytyjskiej kapeli The Prodigy specjalizującej się w wyrazistych, elektronicznych kompozycjach? A może kiedyś wpadł wam w oczy klip do tego kawałka? Teledysk nakręcony został w nieczynnej od 1994 roku stacji metra Aldwych. Największą rolę miejsce to odegrało podczas II wojny światowej, kiedy zmieniło się w schron nie tylko dla ludności, ale i części zbiorów British Museum. Dziś stacja otwierana jest dla turystów kilka dni w roku. Chętnie odwiedzają ją także ekipy filmowe. Aldwych posłużyła za tło m.in. w “V jak vendetta”, “Granicach namiętności” i “28 tygodni później”.

Bloc Party, Waiting for the 7:18, 2007. Londyńska grupa Bloc Party zamiast wykazać się lokalnym patriotyzmem postanowiła nieco ponarzekać. Efektem tego jest utwór “Waiting for the 7:18”, w którym wspomina Northern Line, jedną z linii londyńskiego metra, nazywając ją najgłośniejszą. Nitka otwarta została w 1890 roku. Obecnie liczy 50 stacji i ciągnie się przez 58 kilometrów. Wysiadając na konkretnych stacjach dojść można m.in. do London Bridge lub dworca King’s Cross, dobrze znanego fanom książek o Harrym Potterze.

Waiting for the seven eighteen, January is endless, weary-eyed and forlorn, the Northern Line is the loudest

The Kinks, Waterloo Sunset, 1967. Jedni nazywają “Waterloo Sunset” najpiękniejszą piosenką w języku angielskim. Inni określają ją nowym hymnem Londynu. Tytułowe Waterloo nie jest bowiem belgijskim miastem, gdzie w 1815 roku stoczono słynną bitwę, lecz nazwą jednej ze stacji londyńskiego metra. W tym samym miejscu znajduje się także wielki dworzec kolejowy. Waterloo Station zostało oddane do użytku w 1898 roku. Rocznie miejsce to odwiedza około 90 milionów pasażerów. Stacja wchodzi w skład linii Waterloo & City Line, która liczy zaledwie 2,5 kilometra, co czyni ją najkrótszą linią londyńskiego metra.

Millions of people swarming like flies round Waterloo underground

Autor

Zuzanna Janicka

Rocznik '94. Dziewczyna, która najbardziej na świecie kocha muzykę. Nie straszny jej (prawie) żaden gatunek, ale najbardziej lubi sięgać po r&b z lat 90. oraz indie/alt rocka. The-Rockferry prowadzi od 2010 roku.

5 komentarzy do “PIOSENKĄ PO MAPIE: Londyńskie metro”

  1. Z wymienionych przez Ciebie artystów znam jedynie The Prodigy, ale tylko pojedyncze piosenki.

    W grudniu będę w Londynie. Mam nadzieję, że uda mi się przejechać metrem 😀

  2. Ostatnio zasłuchuję się w The Kinks (“All Day and All Of The Night” jest asfjhsvsbfdbf), a “Waterloo Sunset” właśnie poznałam. Fajny utwór.
    Pozdrawiam serdecznie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *