RANKING: Najlepsze teledyski Rihanny

Na koncie mają ją m.in. David Bowie, U2, Guns n Roses i Janet Jackson. W ostatnich dwóch latach trafiła do Kanye’go Westa i Beyonce. Co łączy tych artystów? Nagroda Michael Jackson Video Vanguard Award. Otrzymują ją artyści, których teledyski mają wkład w kulturę stacji MTV. W tym roku jej laureatką została Rihanna. Z tej okazji wybrałam dziesiątkę swoich ulubionych klipów barbadoskiej wokalistki.

1. BITCH BETTER HAVE MY MONEY

Nagość, krew i przemoc sprawiły, że klip do “Bitch Better Have My Money” wzbudził ogromne kontrowersje i padł “ofiarą” blokady wiekowej na YouTube. Ciężko sobie jednak wyobrazić, by do takiego utworu powstał grzeczny obrazek. Teledysk, wyreżyserowany przez Megaforce i Rihannę, to tak naprawdę krótkometrażowy film sensacyjny. Nie zagłębiając się do końca w fabułę – nieuczciwy księgowy baluje za kasę wokalistki; ta się wkurza, porywa jego żonę, a na końcu wraca po mężczyznę, który wzbudził w niej mordercze instynkty. Świetnie nakręcony, trzymający w napięciu teledysk pokazuje nam pozbawione wyrzutów sumienia, napastliwe oblicze artystki, której zależy na jednym – na odzyskaniu pieniędzy.

Oglądalność: 93 761 891*

2. WE FOUND LOVE

Nie raz pisałam, jak bardzo przebój “We Found Love” działa mi na nerwy. No nie lubię go. Po prostu. Nic już tego nie zmieni, skoro nie pomógł nawet nakręcony przez Melinę Matsoukas teledysk, który tak bardzo mi się podoba. Wiele osób widziało w nim historię destrukcyjnej miłości Rihanny do Chrisa Browna, lecz dla mnie jest on opowieścią o uzależnieniu od alkoholu i narkotyków, których w klipie nie brakuje. Używki zapewniały przedstawionej w video parze świetną zabawę, by za chwilę doprowadzać między nimi do kłótni. Klip budził kontrowersje. Zarzucano jego twórcom promowanie zażywania narkotyków, lecz ja widzę w nim raczej przestrogę przed wpadnięciem w szpony nałogu.

Oglądalność: 627 038 767

3. MAN DOWN

Czy na tak baśniowo położonej Jamajce jest miejsce na złe emocje, przemoc i morderstwo? Czy Rihanna nie powinna biegać po białym piasku, wspinać się na palmy i po prostu reklamować karaibską wyspę jako idealny cel wakacyjnej podróży? Być może zrobiłaby to w teledysku do każdej innej piosenki. Ona Jamajkę wybrała jako tło swojej opowieści przybliżonej w utworze “Man Down”. Mama I just shot a man down śpiewa wokalistka i pokazuje nam, jak doszło do tego, że z zimną krwią wycelowała pistolet w tego konkretnego mężczyznę. Facet napadł ją i zgwałcił, a grana przez nią bohaterka następnego dnia sama wymierzyła sprawiedliwość. Mocny, kontrowersyjny klip. Ciekawe ile kobiet po jego obejrzeniu pomyślało, że na miejscu Rihanny zrobiłoby podobnie.

Oglądalność: 438 632 648

4. WAIT YOUR TURN

Kiedy w niedługim czasie fani dostali teledyski do “Russian Roulette”, “Hard” i “Wait Your Turn”, słuch o tym ostatnim szybko zaginął. Dla mnie sama piosenka ma niemałe znaczenie. W 2009 roku – będąc fanką Rihanny (nie pamiętam, czy już wtedy funkcjonowała nazwa Navy) – ucieszyłam się na jej tweeta wykorzystującego tytuł kompozycji i zapowiadający powrót z nową (jak się później okazało – świetną) muzyką. Klip do singla idealnie oddaje zimny, metaliczny klimat utworu. Rihanna zabiera nas na nocną wędrówkę po jesiennym, chłodnym Nowym Jorku. Chwilami artystka wygląda dość groźnie (szczególnie mając na oku piracką opaskę), ale za tą niedostępną, nieprzystępną otoczką kryje się osoba wrażliwa, która swoje emocje przelała na piosenki zawarte na “Rated R”.

Oglądalność: 26 580 184

5. UNFAITHFUL

Obecność klipu do piosenki “Unfaithful” (ballady promującej album “A Girl Like Me” z 2006 roku) w pierwszej dziesiątce mojego zestawienia między m.in. teledyskami “We Found Love” czy “Diamonds” może zaskakiwać. A to Rihanna wygląda w nim bardzo zwyczajnie. A to za mało akcji. Do tego po przeszło dziesięciu latach klip zdążył się zestarzeć. I m.in. właśnie te trzy czynniki (lub inaczej – zarzuty) sprawiły, że “Unfaithful” wylądowało w gronie moich ulubionych teledysków wokalistki. Historię z piosenki dobrze przeniesiono na mały ekran, więc w video obserwujemy miłosne rozterki wokalistki, która wdaje się w romans, by w końcu zrozumieć, jak bardzo kocha swojego chłopaka. Klip na pewno mógłby być ciekawiej i lepiej zrealizowany, ale mam do niego ogromny sentyment. Przypomina mi czasy, kiedy godzinami oglądało się VIVĘ, która wówczas była stacją muzyczną.

Oglądalność: 281 296 142

6. RUSSIAN ROULETTE

Pamiętam emocje towarzyszące premierze pierwszego singla zapowiadającego “Rated R”. O ile ja z miejsca zakochałam się w “Russian Roulette” (co mi zresztą do dziś nie przeszło – ewenement), natknęłam się na masę krytycznych głosów. Czy Rihanna miała śpiewać o kwiatkach i jednorożcach po tym, co przeszła kilka miesięcy wcześniej? Mroczny wydźwięk utworu odbił się na szczęście na teledysku. Klip wyreżyserowany przez Anthony’ego Mandlera utrzymany jest w ciemnych barwach. Trzyma w napięciu. Szczególnie w scenach, w których widzimy wokalistkę, jej teledyskowego ukochanego i… pistolet. Które z nich okaże się być zwycięzcą w tytułowej grze? Możemy tylko się domyślać. Na koniec słyszymy wystrzał. Widzimy krew. Reżyser nie daje nam jednak odpowiedzi, kto stał się ofiarą.

Oglądalność: 200 936 640

7. LOVE THE WAY YOU LIE

Pamiętacie jeszcze 2010 rok i ogromny szał na ten utwór? Ogromne zainteresowanie budził także sam klip, który w ciągu jednej doby obejrzano 6,6 miliona razy, bijąc tym samym rekord. Eminem nie mógł dokonać lepszego wyboru i wskazać innej wokalistki, która nagrałaby refren. Rihanna, która rok wcześniej została pobita przez Chrisa Browna, pasowała do tej historii idealnie. W teledysku, za którego reżyserię odpowiada Joseph Kahn, artystka śpiewa na tle płonącego domu. Jednak moja uwaga za każdym razem skupia się na parze (w główne role wcielili się Megan Fox i Dominic Monaghan), która miejsce to zamieszkiwała i tak samo mocno się kochała, jak nienawidziła. Obojgu udało się stworzyć wspaniałe aktorskie kreacje i przekazać całą gamę (głównie negatywnych) emocji, z których można wyczytać: miłość boli.

Oglądalność: 1 140 088 625

8. DIAMONDS

Szczerze przyznam, że fabuła i historia pokazana w tym teledysku nawet po czterech latach, jakie zaraz miną od jego premiery, pozostają dla mnie zagadką. I w każdym innym przypadku byłabym z takiego obrotu spraw niezadowolona i poirytowana, ale “Diamonds” się wybacza. Zasługa to reżysera, Anthony’ego Mendlera (chętnie współpracującego z Rihanną nad jej klipami), który zadbał o to, by video cieszyło nasze oczy. “Diamonds” jest najpiękniej nakręconym i najbardziej artystycznym teledyskiem Barbadoski. I nie ma tu się po co spierać. Wystarczy jeszcze raz przypomnieć sobie takie sceny jak te z biegnącym koniem czy dryfującą po wodzie Rihanną (majstersztyk!).

Oglądalność: 855 065 355

9. NEEDED ME

Sama jestem zaskoczona, jak wysoko nakręcony przez Harmony’ego Korine’a klip “Needed Me” znalazł się na mojej liście. Po premierze rzuciłam tylko na niego okiem i szybko o nim zapomniałam. Jednak gdy układałam ten ranking i przypominałam sobie teledyski Rihanny, coś mnie tknęło. “Needed Me” to kwintesencja artystki. Taki jej osobliwy best of. Nie ma tu w sumie niczego nowego. Tańce na rurze otrzymaliśmy już w “Pour It Up”. Nagość przewijała się w niemałej liczbie jej wcześniejszych klipów. Pistolet staje się powoli jej nowym atrybutem. A przy scenie, w której “częstuje” kulkami pewnego mężczyznę, moje myśli powędrowały w kierunku “Man Down”. Mimo tego, że “Needed Me” jest dość przewidywalne, ogląda się dobrze. Choć (i tu pytanie do fanów, bo nie dałam rady wyczytać tego z samego video) nie wiem, czym podpadł jej zamordowany facet.

Oglądalność: 83 412 326

10. TE AMO

Jeśli można czegoś Rihannie zazdrościć, to na pewno podróży, jakie odbywa co roku po całym świecie. Czasem w ich ramach kręcone są teledyski. Takie, jak chociażby ten. Do urokliwego zamku Château de Vigny (znajdującego się w północnej Francji) wokalistka przybyła pod koniec kwietnia 2010 roku. Spędziła w nim dwa dni, tworząc klip do kompozycji “Te Amo”. Piękne wnętrza nie dały jednak rady odciągnąć uwagi od samej akcji teledysku, która kręci się w okół romansu Rihanny z graną przez francuską modelkę Laetitię Castę femme fatale. Nieco kontrowersyjny, bardzo gorący klip, który mimo wszystko nie wygląda ani tanio, ani wulgarnie.

Oglądalność: 105 910 662

11. Only Girl (in the World)
12. American Oxygen
13. Pour It Up
14. Stay
15. Rude Boy
16. What Now
17. Disturbia
18. Hard
19. You Da One
20. Rockstar 101
21. Rehab
22. Work
23. California Kingbed
24. Where Have You Been
25. Kiss It Better
26. Cheers (Drink to That)
27. Sledgehammer
28. Don’t Stop the Music
29. What’s My Name
30. Pon De Replay
31. FourFiveSeconds
32. S.O.S.
33. Hate That I Love You
34. If It’s Lovin’ That You Want
35. Take a Bow
36. S&M
37. We Ride
38. Shut Up and Drive
39. Umbrella

* dane na dzień 25.8.2016

________________________________________________________

Inne wpisy z Rihanną:

 • Relacja z koncertu
 • Sing with me
 • 10 (niesinglowych) piosenek, za które Rihannę da się lubić
 • Bonusland

5 Replies to “RANKING: Najlepsze teledyski Rihanny”

 1. Szczerze, nie potrafię wybrać teledysku Rihanny, który kiedykolwiek mnie zachwycił na tyle, bym powiedziała głośno i wyraźnie “wow”. Chyba najbardziej podobają mi się “Russian Roulette” i “Diamonds”. Uważam, że MJ Video Vanguard Award dla niej to lekka przesada.
  U mnie nowa notka, zapraszam i pozdrawiam. 🙂

 2. Widzę że clip do nagrania od którego jej kariera nabrała rozpędu, czyli “Umbrella” na samym dnie u ciebie. Ale za to wysoko mój faworyt, czyli “Man Down”.
  Ps. Chciałbym zaprosić cie na moje najnowsze dzieło, tym razem zrobione już profesjonalnie. Zakupiłem hosting, podpięliśmy domenę i tak powstało forum “Musictop”. Zapraszam gorąco. Oto adres http://www.musictop.pl/
  Pozdrawiam.

 3. Nie znam wszystkich teledysków Rihanny, ale nawet spośród tych, które znam, trudno byłoby mi wybrać mój nr jeden 🙂 Chyba musiałabym je sobie odświeżyć. Pamiętam, że “Man down” mi się podobał, chociaż piosenki do dziś nie trafię. “Unfaithful” uwielbiam, czy to piosenkę, czy klip. I ta Rihanna, jak ona pięknie wtedy wyglądała *.*

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *