RANKING: Najlepsze single Christiny Aguilery

Najlepsze single Christiny Aguilery z lat 1999-2010.

 1. FIGHTER To jest to! Kiedy pierwszy raz usłyszałam ten utwór nie dawał mi spokoju przez najbliższe tygodnie. “Fighter” to pop rockowa (przychylając się w to drugie) kompozycja stworzona przez Christinę Aguilerę i Scotta Storcha na drugi album artystki. Swój udział w nagrywaniu utworu miał Dave Navarro, znany ze współpracy z zespołami Jane’s Addiction i Red Hot Chili Peppers, który gościnnie zagrał w nim na gitarze. Jeszcze bardziej docenia się siłę piosenki mając w pamięci łagodne, popowe wcielenie Christiny z początków jej kariery. “Fighter” został napisany przez Aguilerę z chęci zemszczenia się na byłym managerze. Wokalistka bardzo się na niego skarży, wylewa wszystkie swoje żale. Jednocześnie dziękuje mu, że przez to co przeszła, zrobiła się silniejsza. Najbardziej trafne jest przytoczenie refrenu: Makes me that much stronger Makes me work a little bit harder It makes me that much wiser So thanks for making me a fighter Made me learn a little bit faster Made my skin a little bit thicker Makes me that much smarter So thanks for making me a fighter (PL: Bo to uczyniło mnie o wiele silniejszą Nauczyło bardziej się starać To uczyniło mnie o wiele mądrzejszą Więc dzięki za zrobienie ze mnie wojownika Sprawiło ze szybciej się uczę Uczyniło moją skórę grubszą A mnie o wiele mądrzejszą Więc dzięki za zrobienie ze mnie wojownika). Czemu daję mu miejsce pierwsze? Przede wszystkie genialna muzyka, świetny tekst no i wokal Christina, który po prostu wbija w fotel. Na mnie piosenka działa terapeutycznie – po każdym przesłuchaniu czuję się silniejsza.

 2. THE VOICE WITHIN Na miejscu drugim znalazła się kolejna piosenka z albumu “Stripped” – ballada “The Voice Within”. Nie dajcie się jednak zmylić. Mimo spokojnej muzyki utwór jest…radosny. Opowiada o tym, by się w życiu nie poddawać, trzeba wierzyć, że będzie dobrze. Łagodnie wyśpiewanymi wersami Young girl, don’t cry I’ll be right here when your world starts to fall (PL: Młoda dziewczyno, nie płacz Będę obok ciebie, kiedy twój świat zacznie się walić) jestem w stanie uwierzyć, że tak rzeczywiście będzie. No i ten moment kulminacyjny, który następuje po 3:00. Christina pokazuje swoje drapieżne wcielenie. Ciarki mnie przechodzą, kiedy pełnym emocji głosem niemalże krzyczy You’ll find all you’ll ever need to know (Be strong) You’ll break it (Hold on) (PL: Co będziesz potrzebowała wiedzieć [bądź silna] Dokonasz tego [trzymaj się]). Słuchanie “The Voice Within” powinno być przypisywane przez psychologów. Kiedy jest wam źle, świat stracił wszystkie kolory, jesteście megasmutni, piosenka będzie najlepszą kuracją.

 3. YOU LOST ME Nie mogę uwierzyć, że piosenka, której przy pierwszym przesłuchaniu “Bionic” nie zauważyłam, ląduje na podium. Jak mogłam być tak głucha?! W 2010, w XXI wieku takich piosenek się niestety nie docenia. Utwór zdobył minimalne zainteresowanie. Jak że inaczej, skoro tańczyć do tego ni jak się nie da. Piosenka napisana została przez Christinę Aguilerę, Się Furler oraz Samuela Dixona, który to ostatecznie wyprodukował gotowy utwór. “You Lost Me” opowiada o miłości. Nie szczęścilwej, radosnej. Lecz tej skończonej. Już na początku utwory Christina to podkreśla śpiewając I am done Smoking gun We’ve lost it all The love is gone (PL: Jestem skończona. Papieros – pistolet. Zgubiliśmy to wszystko. Miłość odeszła). Po październiku 2010 “You Lost Me” tylko przybrało na sile. To właśnie wtedy świat obiegła informacja o rozpadzie małżeństwa Aguilery. Czyżby przy nagrywaniu “Bionic” artystka wiedziała, że nie ma szans na uratowanie związku? Uwielbiam tę piosenkę pod każdym względem. bardzo lubię, kiedy artysta wie o czym śpiewa. Nie inaczej jest z Christiną w tym utworze. W pewnym momencie nawet ma się wrażenie, że artystka powstrzymuje łzy. To jeszcze bardziej podkreśla niezwykły charakter tego utworu.

 4. HURT Nigdy bym nie przypuszczała, że piosenka opowiadająca o stracie kogoś bliskiego może osiągnąć taki sukces. A jednak. Kiedy po raz pierwszy oglądałam teledysk do “Hurt” siedziałam w niezwykłym skupieniu. Usiąść musiałam. Utwór został napisany przez Christinę Aguilerę, Lindę Perry i Marka Ronsona. Fortepian na początku piosenki to świetne wprowadzenie. Od początku mamy świadomość, że nie jest to zwykły utwór. Christina po raz kolejny udowadnia, że ma głos, którego pozazdrościć jej mogą wszyscy. Bardzo dobrze, że brała udział w tworzeniu piosenki. Ma wtedy większą świadomość tego o czym śpiewa i co chce przekazać. Jej głos jest pełen bólu, smutku, rozpaczy. No i ten moment: Would you tell me I was wrong? Would you help understand? Are you looking down upon me? Are you proud of who I am? (PL: Czy powiedziałbyś mi że się mylę? Czy pomógłbyś mi zrozumieć? Czy oglądasz mnie z góry? Czy jesteś dumny z tego, kim jestem?). Podoba mi się również jak zmienia się głos Christiny w tym utworze. Raz jest mocny a za chwilę bardzo łagodny, delikatny. Mimo, iż w swoim życiu przesłuchałam “Hurt” ok. 300 razy, zawsze działa na mnie tak samo. W oczach pojawiają się łzy.

 5. CAN’T HOLD US DOWN Na miejscu piątym uplasowała się pierwsza bardziej rozrywkowa piosenka. “Can’t Hold Us Down” to piosenka stworzona przez Christinę Aguilerę, Matta Morrisa i Scotta Storcha. Utwór znalazł się na drugiej płycie artystki. Jest to jeden z najbardziej feministycznych numerów w historii muzyki. Christina świetnie odnalazła się w hip hopie i r&b. Lil’ Kim ciekawie dopełnia ten kawałek. W “Can’t Hold Us Down” Christina zarzuca mężczyznom to, że nie respektują kobiet. Nie liczą się z ich zdaniem: So-What am i not s’pposed to have an opinion? Should i be deprived to speak because i’m a woman? Call me a bitch (bitch) cause i speak what’s on my mind Guess it’s easier for you to swallow if i sat and smiled (PL: I co Czy ja nie mogę mieć opinii Czy powinnam być cicho tylko dlatego, że jestem kobietą Nazwij mnie dziwką ponieważ mówię to co myślę Zakładam że jest ci łatwiej to przełknąć jeśli siedziałam I uśmiechałam się). W całym utworze najbardziej chyba podoba mi się refren. Christina pokazuje, jak silną kobietą potrafi być. No i warto dodać, że po przetłumaczeniu na polski tekst wydaje się być…sensowny 😉 This is for my girls all around the world Who have come across a man that don’t respect your worth Thinkin’ all women should be seen, not heard So what do we do girls? Shout louder (…) (PL: To jest dla moich kobiet na całym świecie Które natknęły się na faceta nie respektującego Twojej wartości Myślący że wszystkie kobiety powinny być widoczne, nie stawiać się Więc co robimy dziewczyny? Krzyczcie głośniej!).

 6. I TURN TO YOU Na miejscu szóstym wylądowała jedyna piosenka z debiutanckiego krążka Christiny zatytułowanego po prostu “Christina Aguilera”. Została nią ballada “I Turn To You”. Jest to cover. Christina nie jest prawowitą właścicielką utworu. Autorką utworu jest Diane Warren. Tekst piosenki , mimo iż sama muzyka wskazuje nam na smutny, melancholijny numer, jest pozytywny. Christina dziękuje w nim ważnej dla niej osobie (chłopakowi?), że ten zawsze jest przy niej. When I’m scared Losing ground, You can turn it all around (PL: Kiedy się boję, tracę grunt pod nogami, Ty możesz wszystko zmienić); You’re always there giving me all you’ve got (PL: Zawsze jesteś I dajesz mi wszystko co masz); And when I’m down you’re there Pushing me to the top (PL: I kiedy jestem z dołku Ty jesteś żeby mnie dopchnąć na szczyt). Albo jestem ślepa, albo rzeczywiście w tekście nie ma bezpośredniego zwrotu do osoby, która dla Xtiny jest taka dobra. Podejrzewam więc, że śpiewa to z myślą o swojej przyjaciółce lub przyjacielu. Czemu podoba mi się ten numer? Jest bardzo prawdziwy, szczery. Christina brzmi łagodnie, ale jednocześnie daje upust emocjom. Tekst piosenki jest naprawdę dobry. Inspirując się nim ‘przetłumaczyłam’ go po swojemu na polski. Może kiedyś próbkę zamieszczę. Bo mimo wszystko mój się znacznie różni.

 7. OH MOTHER Zaraz pewnie z krzesła pospadacie, ale obok “Not Myself Tonight” (2010) “Oh Mother” była jedyną piosenką Christiny, którą słyszałam w Esce. Utwór nagrany w stylu r&b promował w Europie trzeci krążek Xtiny pt. “Back to Basics”. Początkowo nie zdobył mojego uznania, ale teraz to jedna z moich ulubionych ballad od Christiny. Wokalistka już raz śpiewała o swojej rodzinie. Było to przy okazji pięknej ballady “I’m OK” z płyty “Stripped”. “Oh Mother” w przeciwieństwie do niej skierowane jest do matki a nie ojca wokalistki. Jak wiadomo z niewielu wypowiedzi Christiny na ten temat, jej ojciec bił ją i jej mamę. Na szczęście mamy piosenki. W “Oh Mother” wspiera swoją matkę słowami: Oh mother, we’re stronger From all of the tears you have shed Oh mother, don’t look back Cause he’ll never hurt us again (PL: Oł, Mamo, My jesteśmy silniejsze Od wszystkich łez, Które wylałaś. Oł, Mamo, Nie patrz wstecz, Ponieważ on nigdy więcej Nas nie zrani). Trud, jaki musiała znieść mama wokalistki oddaje m.in. fragment: Covering the cuts and bruises (cuts and bruises) So tired of defending her life, she could have died Fighting for the lives of her children (PL: Zakrywała pocięcia i siniaki. (Pocięcia i siniaki) Utrudzona bronieniem własnego życia, Mogłaby oddać życie za dzieci). Cały tekst ma sens. W głosie Xtiny słychać najróżniejsze emocje. Żal do ojca, smutek ale też przekonanie, że wszystko będzie dobrze.

 8. BEAUTIFUL Napisana i skomponowana przez Lindę Perry ballada “Beautiful”. Ochotę na ten utwór miało kilka wokalistek. Perry pomagała P!nk nagrywać jej drugi krążek pt. “M!ssundaztood”.  P!nk była jedną z pierwszych osób, które przesłuchały piosenkę. Chciała mieć ją na swojej płycie. Chrapkę na utwór miała i Courtney Love. Linda nie była przekonana, czy pasuje on do niej. Obie artystki zaczęły się zastanawiać, czy “Beautiful” ma trafić co Christiny Aguilery czy…Britney Spears. Wybór Xtiny był więc prosty. Mało soób jednak wie, że znana nam wersja “Beautiful” jest wersją…demo! Xtina chciała wnieść poprawki, ale zaniechano tego, stwierdzając, że w ten sposób artystka pokazuje, że nikt nie jest doskonały. Piosenka “Beautiful” spodoba się każdemu. Nawet jeśli nie ze względu na głos Aguilery to na 100% za przesłanie. Kto z nas nie miał takich momentów, w których wydawało mu się, że jest do niczego? Christina wie, o czym śpiewa. Sama nie raz była upokarzana, krytykowana. Utwór zaczyna się bardzo nie pozornie. Every day is so wonderful And suddenly, it’s hard to breathe Now and then, I get insecure From all the pain, I’m so ashamed (PL: Każdy dzień jest taki wspaniały I nagle, trudno mi było oddychać Teraz i wtedy, poczułam niepewność Z tego bólu, poczułam się bardzo zawstydzona). Wydawałoby się, że piosenkarka się poddaje. Nic z tych rzeczy. Wzmaga to tylko siłę, moc, magię refrenu:Cause we are beautiful no matter what they say Yes, words won’t bring us down We are beautiful in every single way (PL: Ponieważ jesteśmy piękni nie zależnie od tego co mówią Tak, słowa nie potrafią nas poniżyć Jesteśmy piękni, każdy na swój sposób). I co? Koniec łez?

 9. AIN’T NO OTHER MAN Pierwszy utwór z ery “Back To Basics”, w którym się zakochałam. Piosenka napisana została przez Christinę, DJ Premiera, , Charlesa Roane’a, Harolda Beatty’ego i Karę DioGuardi. Jest szybkim numerem łączącym w sobie elementy jazzu, soulu, funku, r&b a nawet hip hopu. Inspiracją do stworzenia piosenki było wyjście przez Xtinę za mąż. Christina opisuje na początku uczucia, jakie towarzyszyły jej w chwili poznania Jordana: I could feel it from the start Couldn’t stand to be apart Something ’bout you caught my eye Something moved me deep inside (PL: Czuję to od początku nie mogłabym tego znieść będąc osobno coś w tobie przykuło mój wzrok coś poruszyło mnie głęboko w środku). Zwraca uwagę na to, co lubi w swoim ukochanym: Ain’t no other man That can stand, up next to you (next to you, oh yeah, yeah alright) Ain’t no other man On the planet, does what you do  You’re the kinda guy A girl finds, in a blue moon You got soul, you got class  You got style (PL: Nie ma innego mężczyzny który może stać, obok ciebie nie ma innego mężczyzny na planecie, który robi co ty (co ty) jesteś życzliwym facetem dziewczyna w niebieskim księżycu (hej) masz duszę (tak), masz klasę (oh) masz styl). Christina chce, by każdy dowiedział się o tym uczuciu, by każdy widział jak bardzo jest zakochana. “Ain’t No Other Man” jest moim zdaniem jedną z najlepszych miłosnych piosenek. W głosie Christiny słychać niezwykłą radość, szczęście, że odnalazła takiego faceta.

 10. KEEPS GETTIN BETTER Długo zastanawiałam się, czy umieścić na tym miejscu piosenkę “Keeps Gettin’ Better” czy duet z Nicki Minaj “Woohoo”. Ostateczny wybór padł jednak na ten pierwszy utwór. Znalazł się na kompilacji największych przebojów Christiny z 2008. Piosenka nagrana jest w popowo-elektrycznym stylu. Dla nas, fanów, była sporym zaskoczeniem. W końcu rok wcześniej Christina śpiewała piosenki łączące w sobie jazz, soul itp. podczas Back To Basics Tour. Utwór “Keeps Gettin Beter” został napisany przez Xtine i Lindę Perry. Tekst piosenki opowiada o dwóch “stronach” Christiny. Artystka śpiewa, że some days I’m a Super Bitch (PL: Czasem jestem Super Suką) a zaraz potem next day I’m your Super Girl (PL: Następnego dnia jestem twoją Super Dziewczyną). Śpiewa też o pokonywaniu przeszkód, swoich własnych słabości. Nie jest to na pewno jej najambitniejsza piosenka, ale nie przeszkadza to słuchać mi z uśmiechem. Bardzo podoba mi się głos Aguilery w utworze jak i sama elektryczna melodia.

2 Replies to “RANKING: Najlepsze single Christiny Aguilery”

 1. Ciekawy ranking. Widzę, że “Fighter” to jedno z tych nagrań, za które Christinę będzie się zawsze ceniło. Ten tytuł często jest wymieniany w kontekście dobrych singli Aguilery, aczkolwiek w czasie, gdy był nowością, odnosiłem wrażenie, że nie jest w pełni doceniany. Najwidoczniej czas działa na jego korzyść – i to mimo tego, że niełatwo napotkać go w polskiej TV czy radiu.[muzykoblog.blog.onet.pl]

 2. Kocham głos Christiny.
  Sam mam zamiar ją podsumować kiedyś na moim blogu w kategorii z mojego cyklu „Znani i mniej znani podsumowani”. Jak na razie jako pierwszych podsumowałem Daft Punk. Cykl ten opiera się nie tylko na samych singlach, ale też na piosenkach z albumów, remixach i b-sidach czyli na wszystkim co dany artysta stworzył.
  Moje TOP 10 z singlii Aguilery przedstawia się następująco:

  1. Genie In A Bottle
  2. Diirty
  3. Can’t Hold Us Down
  4. Fighter
  5. Ain’t No Other Man
  6. Beautiful
  7. Keeps Gettin Better
  8. You Lost Me
  9. What A Girl Wants
  10. Your Body

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *