RANKING: Najlepsze ballady śpiewane przez wokalistki

Najlepsze ballady śpiewane przez wokalistki. Ballad jest naprawdę sporo. Ciężko wybrać te najlepsze. Chyba każdy artysta ma choć jedną na koncie. Przy wyborze tych 10 najlepszych kierowałam się nie tylko poruszającą, często smutną muzyką i wokalem, ale i tekstem. Właśnie w przypadku ballad zwraca się na niego największą uwagę. Nie da się przecież śpiewać o ‘dupie Maryni’ stojąc prawie bez ruchu przy mikrofonie. Widzowie mają też uszy.

01. “I’M OK” Christina Aguilera
Rok: 2002
W przypadku tej pani można stworzyć osobny ranking zatytułowany “Najlepsze ballady Christiny Aguilery”. Jednak by było sprawiedliwie do tego zestawienie zdecydowałam się na jedną jej piosenkę. Umieszczona na krążku “Stripped” ballada “I’m OK” jest chyba najbardziej osobistą piosenką w dorobku artystki. Została napisana przez Christinę i Lindę Perry. Nawiązuje do przeszłości wokalistki. Kiedy była mała jej ojciec znęcał się nad nią i nad jej matką. Aguilera śpiewa m.in. Hurt me to see the pain across my mother’s face Everytime my father’s fist would put her in her place (PL: Rani mnie oglądanie bólu na twarzy mojej matki Za każdym razem, gdy pięść mojego ojca znajduje się na jej twarzy). Tytuł piosenki może wydawać się trochę dziwny, lecz Christina chciała podkreślić, że teraz już jest dobrze. Z ojcem się nie kontaktuje…

02. “MY IMMORTAL” Evanescence
Rok: 2003
Na miejscu drugim piosenka, która depcze po piętach “I’m OK” Aguilery. Utwór Evanescence pt. “My Immortal” poznałam bodajże w 2003 czy 2004 roku. Niesamowite jest to, że moja sympatia, wróć, miłość do tego kawałka, nie zmalała ani trochę. Amy Lee ma jeden z najlepszych głosów w muzyce. Nie wyobrażam jej sobie w innym gatunku niż rock (i jego odmiany). “My Immortal” jest niepodobne do żadnej innej piosenki z płyty “Fallen”. Nie ma tu za dużo gitar czy perkusji. Jest za to pianino i niezwykły wokal Amy. Utwór opowiada o straconej miłości. Amy śpiewa m.in. These wounds won’t seem to heal This pain is just too real (PL: Rany zdają się nie goić Ból jest zbyt prawdziwy). Niezwykle smutna, ale jakże urzekająca piosenka.

03. “SOMEONE LIKE YOU” Adele
Rok: 2011
Największe zaskoczenie tego roku? Ludzie olewają GaGę, Rihannę czy Katy i w wielu krajach na pierwszym miejscu list przebojów ląduje ta piosenka. Jest perfekcyjna pod względem muzyki, wykonania, tekstu. Zaśpiewana z uczuciem, sercem. Nie jest sztuczna. Słychać, że Adele przeżyła to, o czym śpiewa. Utwór opowiada o miłości. Adele śpiewa m.in. I heard That you’re settled down That you Found a girl And you’re Married now (PL: Słyszałam, że się ustatkowałeś że znalazłeś dziewczynę i jesteś teraz żonaty); Never mind I’ll find someone like you I wish nothing but the best for you too Don’t forget me, I beg I remember, you said: “Sometimes it lasts in love But sometimes it hurts instead.” Sometimes it lasts in love But sometimes it hurts instead (PL: Mniejsza o to, znajdę kogoś takiego jak Ty, I Wam obojgu nie życzę niczego innego jak tego co najlepsze. Nie zapomnij o mnie, błagam, Pamiętam, że mówiłeś: “Czasem się trwa w miłości, a czasem się cierpi. Czasem się trwa w miłości, a czasem cierpi.”).

04. “COLD CASE LOVE” Rihanna
Rok: 2009
Rok 2009 był najcięższym rokiem w życiu Rihanny. W lutym została brutalnie pobita przez swojego chłopaka – Chrisa Browna. Może stwierdzicie, że jestem nieco nienormalna, ale wyszło jej to tylko na dobre! Całe zdarzenie, uczucia towarzyszące Rihannie były podstawą do stworzenia płyty “Rated R”, którą uznaję za najlepszą od niej. Wokalistka miewała ballady na poprzednich krążkach, lecz tylko ta (“Cold Case Love”) zapadła mi na dłużej w pamięć. Piosenka jest bardzo długa. Trwa 6 minut. Rihanna przestaje śpiewać znacznie wcześniej, później otrzymujemy tylko instrumentalny fragment. Jej wykonanie jest całkiem niezłe, wczuła się w tekst. najbardziej podobają mi się zwrotki. Tekst jest wycelowany wprost w Chrisa. Rihanna śpiewa m.in. What you did to me Was a crime (PL: To, co mi zrobiłeś Było przestępstwem). Ona miała kilka siniaków, my mamy świetną balladę.

05. “UNDERNEATH YOUR CLOTHES” Shakira
Rok: 2001
Z jaką muzyką kojarzy wam się Shakira? Taneczną, lekką, przyjemną. Łączącą w sobie elementy muzyki latynoskiej. Dlatego polecam wam piosenkę – balladę – “Underneath Your Clothes” z 2001 roku. Prawda, że nieco odstaje od innych jej piosenek? W pozytywnym sensie. Ja w tym utworze zakochałam się od razu. Jest to prosty, lecz bardzo dobry i ‘głęboki’ numer. Shakira śpiewa spokojnie, nie krzyczy itp. Sama muzyka zasługuje na pochwałę. Ładna, po prostu. Jednak największym plusem piosenki jest tekst. Podobno samodzielnie napisany przez Shakirę. Podoba mi się w nim to, że po przełożeniu na polski nie wychodzą głupoty xD Mam kilka swoim ulubionych fragmentów: You’re a song Written by the hands of god (PL: Jesteś pieśnią Napisaną przez ręce Boga), Because of you I’m running out of reasons to cry (PL: Dzięki Tobie Kończą mi się powody do płaczu). Świetna piosenka o szczęśliwej miłości.

06. “1+1” Beyonce
Rok: 2011

Beyonce ma sporo ballad. Połowa krążka “I am…Sasha Fierce” składała się ze spokojnych numerów. Mój wybór padł jednak na utwór znajdujący się na nowej płycie artystki (“4”) pt. “1+1”. Jak ja na początku nie lubiłam tej piosenki… Teraz nie wyobrażam sobie bez niej płyty “4”. Beyonce jak zawsze pokazuje, że głos ma pierwsza klasa. Nie smęci, nie jęczy. Po prostu świetnie opowiada o miłości. Przy okazji z rozbrajającą szczerością przyznaje, że I don’t know much about algebra, but I know one plus one equals two (PL: Nie wiem za dużo na temat algebry, ale wiem że jeden plus jeden równa się dwa).

07. “HALLELUJAH” Alexandra Burke
Rok: 2008
“Hallelujah” to piosenka napisana w latach 80. przez Leonarda Cohena. Jest chyba jednym z najczęściej coverowanych utworów. Znam kilka jej wersji lecz najbardziej w pamięć wbiła mi się ta Alexandry Burke. (chociaż wersja Bon Jovi też jest ok). Wspaniałe wykonanie. Alexandra ma świetny głos, co najlepiej słychać we właśnie takich piosenkach. Może i popularniejsze są jej taneczne single, jednak jakościowo ballady w jej wykonaniu biją te kawałki na głowę. A jak śpiewa w bridge’u <3 No i ten towarzyszący jej chórek. Uwielbiam.

08. “WITHOUT YOU” Mariah Carey
Rok: 1994
Może nie wszystkim spodoba się to, co napiszę, ale covery w wykonaniu Mariah Carey są lepsze od jej własnych utworów. Do tej grupy należy i ballada “Without You”. Została napisana już w 1970 roku. Wersja Marii jest cudowna. Nawet ten chórek pojawiający się po jakimś czasie mnie nie razi. Wokalistka pokazuje, jak wspaniałym głosem operuje. Szkoda, że teraz już tego nie robi. Na pochwałę zasługuje sam tekst. Jak można się domyśleć – o miłości: I can’t live If living is without you (PL: Nie mogę żyć Jeśli życie jest bez ciebie); No I can’t forget this evening Nor your face as you were leaving But I guess that’s just the way The story goes (PL: Nie , ja nie mogę zapomnieć tego wieczoru Twojej twarzy kiedy odchodzisz ale myślę, że po prostu tą drogą historia miała się toczyć.). Moje ulubione fragmenty.

09. “LOVE IS A LOSING GAME” Amy Winehouse
Rok: 2006
Amy Winehouse zawsze pozostanie w mojej pamięci jako wspaniała artystka. Tak, artystka. Nie ćpunka czy alkoholiczka. Aby to zrozumieć trzeba posłuchać jej muzyki. Ballad nagrała mało. Na “Back to Black” można wyodrębnić jedynie “Wake Up Alone” oraz “Love Is a Losing Game”. Ja wybrałam tę drugą. Jest niesamowicie prosta, lecz bardzo efektowna. Amy się nie przemęczała śpiewając ją. Podoba mi się też tekst utworu – autorstwa samej Amy zresztą. Opowiada o nieszczęśliwej miłości: Though I’m rather blind Love is a fate resigned Memories mar my mind Love is a fate resigned (PL: Choć raczej jestem zaślepiona, Miłość jest już przypisana, Wspomnienia mącą mi w głowie, Miłość jest już przypisana…). Nikt nie potrafił tak śpiewać o miłości jak ona.[*]

10. “FROZEN” Madonna
Rok: 1998
W 1998 roku Madonna bardzo zaskoczyła słuchaczy. Nagrała najbardziej dojrzały album w swojej karierze. Pochodzi z niego ta właśnie piosenka – “Frozen”. Przez wielu uważana za najlepszą od królowej. Jest to nieco elektroniczna ballada. Jednak nie tyle podkład muzyczny jest tu ważny co głos Madonny. Świetny! Piosenka opowiada (a jakże) o miłości. Madonna narzeka, że jej mężczyzna ma zbyt zimne serce, nie jest otwarty na miłość: If I could melt your heart We’d never be apart (PL: Gdybym mogła roztopić Twe serce Nigdy nie bylibyśmy osobno).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *