Adele: Nieoczekiwana bohaterka 2011 roku

31 stycznia 2011 roku. Drugi krążek brytyjskiej wokalistki Adele pt. “21” debiutuje na pierwszym miejscu listy najchętniej kupowanych płyt w Anglii. A to dopiero przedsmak tego, co działo się miesiące później.

L I S T Y   P R Z E B O J Ó W
Od stycznia album Adele nie schodzi z Brytyjskiej listy przebojów. Aktualnie jest to miejsce dziewiąte. Przed 11 tygodni zajmował jednak pierwszą pozycję. Na długi czas do notowania powróciła nawet pierwsza płyta artystki zatytułowana “19”. Brytyjski oddział sklepu internetowego Amazon ogłosił, że album Adele jest najczęściej kupowanym cyfrowo albumem w historii sklepu. Krążek 22-letniej Adele Adkins okazał się także najdłużej panującym na pierwszym miejscu albumem artystki solowej, detronizując tym samym Madonnę. W międzyczasie cały świat zakochał się w muzyce Brytyjki. Krążek rozszedł się w ponad 13 milionowym nakładzie co na dzisiejsze czasy jest prawdziwym rekordem! W 22 krajach zdobył 1 miejsce wśród najczęściej kupowanych albumów. Pokrył się niezliczoną ilością platyn (11-krotna platyna w Anglii!). Pierwszym singlem została piosenka “Rolling in the Deep”. Przyniosła pierwsze miejsce Adele w takich krajach jak Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania. A nawet Brazylia, Korea Południowa i Kanada. “Someone Like You” Osiągnął podobny sukces. Pierwsze miejsce we Francji, Czechach, Australii i wielu innych miejscach na całym świecie. Powodzenie trzeciego singla – “Set Fire to the Rain” było już nieco mniejsze. Pierwsze miejsce jedynie w Polsce, Słowacji, Belgii i Holandii. Zaledwie 72 miejsce na liście Billboard w USA. Często piosenka odnosi sukces jeśli poparta jest teledyskiem. Clip do “Rolling in the Deep” ukazał się w porównywalnym czasie co sam singiel. Na YouTube został obejrzany ponad 160,000,000 razy! Dla porównania teledysk Katy Perry “California Gurls” ma jedynie 32 miliony wyświetleń a kontrowersyjny clip GaGi do “Alejandro” 157 milionów. Długo nie było wiadomo, czy powstanie teledysk do “Someone Like You”. Adele sprawiła jednak fanom niespodziankę i clip się ukazał. Z kilku miesięcznym opóźnieniem w stosunku do singla ale zawsze. Do dzisiaj obejrzało go ponad 40 milionów osób.  

C O    N A    T O    I N N E?  
Adele udowodniła, że nie trzeba mieć rozmiaru 0 i przy każdej okazji się rozbierać, by wzbudzać zainteresowanie. Trzęsące dotychczas listami przebojów wokalistki typu Rihanna, Lady GaGa czy Beyonce mają mocną konkurentkę. I jak się okazuje – są na straconej pozycji. Mimo to nie szczędzą Brytyjce miłych słów. Beyonce w jednym z wywiadów powiedziała: Jesteś niesamowita! Kiedy cię słucham, czuję, jakbym słuchała Boga. Lady GaGa: Kocham ją ogromnie, jest taka słodka, wymieniłyśmy ze sobą parę meili zapewniając siebie o wzajemnej miłości. Życzę jej wszystkiego najlepszego, czekam aż wyzdrowieje,  już nie mogę się doczekać jej nowej muzyki. Odniosła niesamowity sukces w Stanach i Europie i wspaniale jest widzieć tak wspaniała kobietę w muzyce Pop. Mimo, iż bardzo pozytywnie wyrażają się o Adele, nie da się ukryć, że czują sporą presję. Jak pokazał przykład Adele, ludzie stęsknili się za odrobiną normalności.

P R O B L E M Y
W czerwcu wyszła na jaw informacja, że Adele grozi…utrata głosu! Ostrego zapalenie krtani,  nabawiła się przez podróżowanie po całym świecie i intensywne występowanie. W październiku na swoim blogu napisała: Jest mi przykro i obawiam się waszej reakcji. Muszę wam jednak powiedzieć, że znowu mam problemy z głosem. To niedorzeczne. Sama nie mogę w to uwierzyć. Słucham się lekarzy, ale wydaje się, że to za mało.Prawda jest taka, że nie mam szansy wyleczyć się z moich problemów i odpocząć przez moje zobowiązania koncertowe. Jeśli ruszę w trasę, będę udupiona. Śpiewanie to moje życie, moje hobby, moja miłość, moja wolność, a teraz moja praca. Nie mam innego wyjścia, inaczej ryzykuję utratę głosu na zawsze. Jestem pewna, że wiecie, jak mnie to smuci, i jak ogromnie jest mi wstyd. Przepraszam was z głębi mojego serca. 8 listopada artystka była już po operacji. Adele poddała się specjalistycznemu zabiegowi w Massachusetts General Hospital’s Voice Center w Bostonie. Jak twierdzi jej lekarz, stan wokalistki jest dobry: Stan pacjentki jest typowy dla osoby, która przeszła tego rodzaju operację na strunach głosowych. Uważamy, że uda się jej powrócić do pełni zdrowia.

D E S Z C Z   N A G R Ó D
Bez Adele nie odbywa się teraz żadna gala wręczenia nagród. sama jest oczywiście nominowana w wielu kategoriach. W Billboard Year-End Charts Awards na 11 nominacji zwyciężyła we…wszystkich! Otrzymała 6 nominacji do nagród Grammy, w tym 3 dla piosenki “Rolling in the Deep”. Zdobyła 3 statuetki VMA MTV 2011 za teledysk do wcześniej wymienionego singla. Oczekuje również na wyniki People’s Choice Awards 2012 (4 nominacje).

P L A N Y
Kiedy tylko zdrowie jej na to pozwoli, Adele zamierza powrócić do koncertowania. Dotychczas jednak śpiewała w małych klubach, mieszczących co najwyżej 5 tysięcy osób. Teraz chce przenieść swoje koncerty do największych hal świata. Nie ma obawy, że będą pustki. Odkąd wydała “21”, jest masa ludzi, którzy marzą, by zobaczyć ją na żywo. Czy przyjedzie do Polski? Zamierza także rozpocząć prace nad trzecim albumem. Według plotek ma być na nim więcej inspiracji muzyką country.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *