ZOOM NA… Mariah Carey

Dzisiejszy artykuł postanowiłam poświęcić wokalistce, która dziś nie święci już takich triumfów jak jeszcze dziesięć lat temu, ale o której ciężko zapomnieć. Mariah Carey. Jakie macie skojarzenia, kiedy pada jej nazwisko? Ja kilka lat temu z pewnością odpowiedziałam przynudzająca diva. Potem jednak przesłuchałam jej płyty i moje zdanie o niej się zmieniło. Wprawdzie nie sądzę, bym (wyobraźmy sobie taką abstrakcyjną sytuację) została przyjaciółką Carey gdybyśmy kiedykolwiek się spotkały, ale nie mogę nie podziwiać jej niezwykłego głosu i nie doceniać jej wkładu we współczesną muzykę. Jakie jej single powinniście znać? Które z pewnością obiły wam się o uszy?

ALL I WANT FOR CHRISTMAS IS YOU (1994) Świąteczny klasyk. Piosenka, którą – moim zdaniem – można już dziś postawić obok “White Christmas”, “The Christmas Song” czy “Baby It’s Cold Outside”. Utwór na stałe wszedł do grona rzeczy, które co roku tworzą świąteczną atmosferę. Ciężko dziś wyobrazić sobie bez niego Boże Narodzenie. Kompozycja Carey co roku powraca na listy przebojów, a płyta, z której “All I Want For Christmas Is You” pochodzi, jest najlepiej sprzedającym się albumem z muzyką świąteczną.

VISION OF LOVE (1990) Pierwsza napisana przez Carey piosenka – pierwszy singiel z jej debiutanckiej płyty “Mariah Carey”. No i pierwszy jej wielki hit, który trafił na sam szczyt Billboard Hot 100 i święcił triumfy nie tylko w USA, ale i Japonii, Kanadzie czy Nowej Zelandii. W 1991 roku utwór nominowany był w trzech kategoriach do nagród Grammy (kompozycja zdobyła statuetkę w kategorii Best Female Pop Vocal Performance). “Vision of Love” jak i sama Carey miała duży wpływ na innych artystów. Christina Aguilera nieraz mówiła, że Mariah jest jej inspiracją.

HERO (1993) Gdyby dwadzieścia lat później Mariah próbowała przy pomocy tej ballady podbić listy przebojów, patrzyłabym na nią jak na wariatkę. Co nie zmienia faktu, że piosenka jest przepiękna i poruszająca. W 1993 roku “Hero” spędziło cztery tygodnie na szczycie Billboard Hot 100. Co ciekawe, utwór nie był przeznaczony dla Carey. Nagrać go miała Gloria Estefan do filmu “Hero” (Mariah nie chciała nagrywać piosenek na soundtracki). Na szczęście wokalistkę udało się przekonać, by umieściła tę kompozycję na swoim albumie “Music Box”.

ONE SWEET DAY (1995) Duet Mariah i zespołu Boyz II Men jest jednym z największych przebojów w historii muzyki. Piosenka spędziła szesnaście tygodni na szczycie Billboard Hot 100. W innych krajach również długo nie opuszczała pierwszych miejsc list przebojów. W 1996 roku kompozycja nominowana była do nagród Grammy. Warto zwrócić uwagę na tekst traktujący o smutku z powodu straty bliskiej osoby, ale też niosący nadzieję na to, że pewnego dnia dojdzie do ponownego spotkania z nią.

EMOTIONS (1991) Taneczna petarda, pierwszy singiel z drugiej płyty Mariah. Utwór potwierdzający, że artystka poszczycić się może wielkim głosem, którego kontrolowanie nie stanowi dla niej żadnego problemu. “Emotions” było piątym singlem Carey, który zdobył szczyt listy Billboard Hot 100 i pozostała na nim trzy tygodnie. Piosenka była również pierwszym sporym sukcesem artystki w Wielkiej Brytanii. W 1992 roku nominowana została do nagród Grammy.

FANTASY (1995) Chociaż niejedna piosenka Carey zdobywała szczyt Billboard Hot 100, “Fantasy” było pierwszą, która na miejscu pierwszym zadebiutowała. Utwór był liderem zestawienia przez osiem tygodni. Singel znalazł się na pierwszych miejscach w Australii, Nowej Zelandii i Kanadzie (dwanaście tygodni na szczycie!) oraz w pierwszej piątce w Wielkiej Brytanii. Ponadto kompozycja umieszczona została na piętnastej pozycji listy podsumowującej lata 90. w USA.

WE BELONG TOGETHER (2005) Jedyna w tym zestawieniu piosenka z XXI wieku. Nie da się niestety ukryć, że gwiazda Mariah przygasła. Pojawiły się nowe wokalistki, które zajęły jej miejsce. Jednak w 2005 roku ukazał się utwór “We Belong Together” (z płyty “The Emancipation of Mimi”), który spędził czternaście tygodni na szczycie Billboard Hot 100 a w 2009 roku uznany został za utwór dekady. Piosenka przyniosła artystce dwie nagrody Grammy oraz szereg innych statuetek.

HONEY (1997) Trzeci singiel Carey, który zadebiutował na pierwszym miejscu Billboard Hot 100. Artystka stała się rekordzistką pod względem singli debiutujących na pierwszym miejscu. Piosenka promująca płytę “Butterfly” znalazła się w pierwszej dziesiątce w takich krajach jak Wielka Brytania, Kanada czy Nowa Zelandia. “Honey” miało szansę na dwie nagrody Grammy. Mariah wróciła z gali z pustymi rękami, ale doceniona została podczas BMI Pop Music Awards.

HEARTBREAKER (1999) Przełomowa piosenka. Wydana została najpierw w Internecie, a dopiero potem w radiu, co kiedyś było czymś nowatorskim i oryginalnym. Utwór doszedł do pierwszego miejsca na listach przebojów w USA, Francji, Nowej Zelandii i Australii. Gościnnie w “Heartbreaker” udziela się Jay Z. Początkowo piosenka miała znaleźć się na soundtracku do filmu “Glitter”. Kiedy premiera obrazu się przesunęła, Mariah umieściła “Heartbreaker” na “Rainbow”.

 SOMEDAY (1990) Może ciężko w to uwierzyć, ale Mariah nie była do końca z przebojowego i tanecznego “Someday”, które spędziło dwa tygodnie na szczycie Billboard Hot 100, zadowolona. Piosenka świetnie poradziła sobie również w Izraelu i Kanadzie. Utwór nominowany był do AMA w 1992 roku w kategorii Favourite Dance Song. “Someday” nagrodzone zostało statuetką BMI Pop Music Awards w kategorii Best Songwriter.

One Reply to “ZOOM NA… Mariah Carey”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *