Grupowe abecadło #4: The Dead Weather

 

A jak Alison Mosshart
Amerykańska wokalistka i gitarzystka. Jest członkinią rockowego duetu The Kills, z którym nagrała cztery płyty. Wcześniej występowała z grupą Discount, która zawiesiła działalność w 2000 roku. Alison chętnie udziela się w cudzych kompozycjach. Usłyszeć ją możemy chociażby w utworze “Meds” Placebo, “Fire and the Thud” Arctic Monkeys czy “It’s Just Forver” Cage the Elephant.

B jak Blue Blood Blues
Drugi singiel promujący album “Sea of Cowards”. Swoją premierę miał 25. czerwca 2010 roku. Piosenkę usłyszeć możemy w dwóch serialach: w “Wyklętych” (emitowany był na MTV) oraz “Wszystkich wcieleniach Tary”.

D jak Dean Fertita
Człowiek orkiestra. Tak najprościej można określić Dana Fertitę. Potrafi grać na gitarze, keyboardzie, pianinie a nawet skrzypcach. Do tego śpiewa. W 1997 roku założył zespół The Waxwings, z którym nagrał trzy płyty. Od 2007 roku jest członkiem grupy Queens of the Stone Age, z którą, jak dotąd, wydał dwa albumy: “Era Vulgaris” i “…Like Clockwork”.

F jak Full Flash Blank
“Full Flash Blank” to tytuł krótkiego filmu dokumentalnego autorstwa Jacka White’a. Zawiera on wywiady z członkami zespołu oraz krótki występ grupy z trzema piosenkami: “60 Feet Tall” “I Cut Like A Buffalo” i “Treat Me Like Your Mother”. Premiera filmu odbyła się na kanale Channel 4 w 2009 roku.

G jak Gary Numan
Gary Numan jest brytyjskim wokalistą i muzykiem. W latach 70. był członkiem zespołu Tubeway Army, z którym wydał dwie płyty. Na drugiej znalazł się kawałek “Are ‘Friends’ Electric?”. Piosenka ta została scoverowana przez The Dead Weather i stała się stroną B singla “Hang You from the Heavens”.

H jak Horehound
Debiutancki album The Dead Weather, który swoją premierę miał 14. lipca 2009 roku. Płyta nagrywana była trzy tygodnie w studiu należącym do White’a. Płyta doszła do 6. miejsca na Billboard 200. Zajęła również 14. miejsce w Wielkiej Brytanii, 19. we Francji, 24. w Nowej Zelandii oraz 50. w Australii. Krążek promowany był przez trzy single: “Hang You from the Heavens”, “Treat Me Like Your Mother”, “I Cut Like A Buffalo”.

I jak I Cut Like a Buffalo
Trzeci singiel z płyty “Horehound”. Piosenka wydana została 26. października 2009 roku. Utwór zremixowany został przez popularnego w Wielkiej Brytanii producenta Skream’a. Na stronie B singla “I Cut Like a Buffalo” znalazł się cover “A Child of a Few Hours Is Burning to Death” znanego w latach 60. zespołu The West Coast Pop At Experimental Band. Singiel doczekał się dwóch teledysków. Oba zostały wyreżyserowane przez White’a.

J jak Jack Lawrence
Amerykański muzyk, grające w przeszłości w takich zespołach jak The Raconteurs, The Greenhornes oraz Blanche. Miał swój udział w tworzeniu muzycznego motywu przewodniego do jednego z filmów o Jamesie Bondzie – piosenki “Another Way to Die”, która wykonują Jack White i Alicia Keys.

K jak kolejny album
Pomiędzy pierwszą w drugą płytą grupy jest jedynie rok różnicy. Na trzecią fani czekają już ponad trzy lata. Na szczęście The Dead Weather nie olewają swoich wielbicieli i poinformowali ich, że nowej płyty możemy spodziewać się w 2015 roku. A tymczasem pozostaje nam posłuchać dwóch premierowych piosenek zespołu: “Open Up (That’s Not Enough) i “Rough Detective”.

L jak live album
Położone w słonecznym Los Angeles studio Third Man Records posłużyło za tło do nagrania albumu live. Krążek “Live at Third Man Records West” ukazał się 30. października. Zawiera jedynie pięć nagrań: “Forever My Queen”, “Hang You from the Heavens”, “I Cut Like a Buffalo”, “So Far from Your Weapon” oraz “Treat Me Like Your Mother”.

N jak North American Tour 2009
Pierwsza wspólna trasa White’a, Mosshart, Lawrence’a i Fertity znana jest również pod nazwą Horehound Tour. Rozpoczęła się ona 16. lipca 2009 roku, a zakończyła już po miesiącu – 30. sierpnia. Trasa obejmowała 23 koncerty. Zespół zagrał w USA (18 show) oraz Kanadzie (5 występów). Podczas North America Tour 2009 grupa wykonywała nie tylko własne kompozycje, ale i kilka coverów m.in. “New Pony” Boba Dylana czy “You Just Can’t Win” Them.

O jak Open’er
Polski festiwal Open’er od lat przyciąga największe muzyczne nazwiska. Jack White pojawił się na nim trzykrotnie – za każdym razem z innych zespołem (w 2014 da jednak solowy koncert). W 2010 roku na scenie zaprezentowała się jego grupa The Dead Weather. Podczas koncertu wykonali szesnaście utworów, w tym m.in. “Blue Blood Blues”, “The Difference Between Us” i “Die by the Drop”. Czy za rok wpadną do nas ponownie?

P jak powód
Czemu właściwie zespół The Dead Weather powstał? Bez tego pytania nie mógł obejść się żaden z wywiadów, których Jack White udzielał przed wydaniem “Horehound”. W rozmowie z magazynem “Rolling Stones” artysta wyznał: nie pytaj mnie czy to nowy zespół, czy tylko jednorazowy projekt… To wszystko się nie liczy. Najważniejsze jest to, że zeszliśmy się razem i nagrywamy. Mamy studio, mamy wytwórnię, działamy. Niektóre rzeczy dzieją się bardzo szybko. Muzykę musisz brać na szybko.

R jak recenzje
Debiutancki album The Dead Weather spotkał się z mieszanymi ocenami krytyków muzycznych. Brytyjski magazyn “Clash” przyznał płycie ocenę 8/10. Nieco tylko mniej (bo 7.5/10) krążek otrzymał od “Pitchfork”. “Los Angeles Times” dał “Horehound” maksymalną ilość gwiazdek, Jednej gwiazdki do pełni szczęścia zabrakło zespołowi w recenzji szkockiego magazynu “The Skinny”. Bardziej krytyczni byli zaś dziennikarze “NME”, który przyznali płycie 5/10. Drugi album grupy był częściej chwalony. Docenili go krytycy “NME” (8/10), “Spin” (4/5), “Pitchfork” (7.8/10), “Los Angeles Times” (3/4).

S jak Sea of Cowards
Druga studyjna płyta The Dead Weather swoją premierę miała zaledwie rok po “Horehound”. Krążek doszedł do 5. miejsca na Billboard 200, 6. na kanadyjskiej liście najchętniej kupowanych płyt; był 11. w Norwegii, 32. w Wielkiej Brytanii oraz 13. w Nowej Zelandii. “Sea of Cowards” promowały tylko dwa utwory: “Die By The Drop” oraz “Blue Blood Blues”. W 2010 roku magazyn “Rolling Stones” umieścił drugi album The Dead Weather na 11. miejscu listy trzydziestu najlepszych płyt 2010.

T jak Treat Me Like Your Mother
Drugi singiel z debiutanckiego “Horehound”. Piosenka doszła do 40. miejsca na Billboard Alternative Songs oraz 168. na UK Singles Chart. Utwór wykorzystany został w grze video “Rock Band”. Teledysk do “Treat Me Like Your Mother”. reżyserii Jonathana Glatzera, uznany został przez magazyn “NME” za najlepszy klip 2009 roku.

W jak White, Jack White
James Bond współczesnej sceny muzycznej, człowiek do zadań specjalnych. Związany z takimi zespołami jak The White Stripes czy The Raconteurs. Robi również solową karierę. W 2012 wydał album “Blunderbuss”. Zaś w tym roku ukaże się jego kolejne solowe dzieło – “Lazaretto”. Jack jest ośmiokrotnym laureatem nagrody Grammy. Artysta ma polskie korzenie. 4. lipca wystąpi solo podczas festiwalu Open’er.

Z jak Zaćmienie
The Dead Weather nie odmówili twórcom soundtracku do trzeciej części “Zmierzchu”, “Zaćmienia”, i użyczyli jedną ze swoich kompozycji. Tak więc obok utworów Muse, The Black Keys, Vampire Weekend czy Sii znajdziemy “Rolling in on a Burning Tire” sygnowane nazwą zespołu Jacka White’a.

13 Replies to “Grupowe abecadło #4: The Dead Weather”

  1. Szczerze nigdy nie słyszałam o tym zespole, ale to nie moje klimaty, więc raczej do nich nie wrócę.
    U mnie nowa notka:
    outerspace.blog.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *