Wywiad: Gabriella Cilmi [Interview: Gabriella Cilmi]


© Official Gabriella Cilmi’s fan page

Gabriella Cilmi, australijska wokalistka włoskiego pochodzenia, zasłynęła w 2008 roku piosenką “Sweet About Me”. W ubiegłym roku wydała najmniej komercyjny album w swojej karierze, “The Sting”, który uznaliście w głosowaniu MadMusic Awards za najlepszą płytę 2013 roku.

ZUZANNA JANICKA: Która piosenka z płyty “The Sting” jest Twoją ulubioną i dlaczego właśnie ta?

GABRIELLA CILMI: Moimi ulubionymi dzisiaj są “Don’t Look Back” i “Not Sorry”. Ale to się ciągle zmienia! “Not Sorry” napisałam razem ze swoim bratem. Inspirowaliśmy się trip hopem z lat 90., inspiracją do słów piosenki było natomiast zakończenie związku. Wiedząc, że coś jest “inne” tym razem; nie będziemy się całować ani chodzić ze sobą.

ZJ: Twoja poprzednia płyta “Ten” zawierała piosenki radio friendly. Co zainspirowało Cię do nagrania tak niekomercyjnego albumu jak “The Sting”?

GC: Nie myślałam o tej płycie jako o niekomercyjnym albumie. Zamierzałam napisać coś, co byłoby moim wyznaniem, spowiedzią. Byłam w takim momencie swojego życia, kiedy czułam się bezbronna i potrzebowałam wyrazić to przez swoją muzykę i teksty. Wystartowałam ze swoją własną wytwórnią i stałam się swoim własnym szefem. Było to wyzwalające, ale wymagające.

ZJ: Zadebiutowałaś w bardzo młodym wieku. Co dziś, sześć lat po wydaniu “Lessons to Be Learned”, myślisz o tej płycie?

GC: Rzadko słucham swojej własnej muzyki po tym, jak ona się już ukaże. Jednak kocham niewinność tych nagrań. Wszystko było wówczas dla mnie nowe. Nagrywałam ten album w domu Alice Liddells, dziewczynki, na której Lewis Carroll oparł swoją powieść “Alicja w krainie czarów”. Chciałabym myśleć, że magia przygód Alicji w jakiś sposób odbiła się w piosenkach. Uwielbiam mieszankę psychodelii, soulu i popu w swoich pierwszych utworach. Jednak wsłuchując się w teksty piosenek czasami śmieję się sama z siebie.

ZJ: Kto należy do grona Twoich ulubionych artystów?

GC: Tina Turner, Janis Joplin, Led Zeppelin są moimi podstawowymi ulubieńcami. Moimi obecnymi zaś Frank Ocean i James Blake. Podoba mi się również Sam Smith.

Interview: Gabriella Cilmi. „I was at a time in my life were I was feeling vulnerable and needed to express that through my music and lyrics. I started my own label and became my own boss. It was liberating but challenging”. Click to read in English.

 

5 Replies to “Wywiad: Gabriella Cilmi [Interview: Gabriella Cilmi]”

  1. Muszę przyznać, że Gabriella jeszcze nigdy mnie szczególnie nie podbiła. Debiut jest dobry, chyba najlepszy od niej, aczkolwiek to jest taka twórczość post-Duffy na zasadzie zróbmy podobne retro, to odniesiemy sukces. Drugi album przemilczę, a trzeci mimo wszystko sztuczny mi się momentami wydaje. Niemniej ciekawy wywiad, miło, że tak jak ja lubi Franka Oceana i Sama Smitha 😉

    Nowa recenzja: “x” Chris Brown @ http://Fizzz-Reviews.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *