ZOOM NA… Nick Cave and the Bad Seeds

Kilka lat temu ktoś się mnie zapytał, czy znam zespół Nick Cave and the Bad Seeds. Jako że nazwa ta nic mi nie mówiła, szczerze, lecz z lekkim zakłopotaniem odpowiedziałam nie. Po czym okazało się, że przynajmniej jedno nagranie kapeli znam. I wy z pewnością również. Współpraca Nick Cave and the Bad Seeds z Kylie Minogue (“Where the Wild Roses Grow”) odbiła się po świecie szerokim echem w latach 90. Do dziś jest zresztą bardzo ciepło wspominana. Podobnie jak inne przeboje zespołu, które chętnie wam przybliżę.

WHERE THE WILD ROSES GROW (1995) Kylie Minogue może być wam obojętna. Możecie też nie słuchać zespołu Cave’a. Założę się jednak, że ich kolaboracja jest wam dobrze znana. “Where the Wild Roses Gow”, singiel wzbogaconym zapadającym w pamięć klipem, był sporym przebojem, dochodząc do pierwszej dziesiątki list przebojów m.in. w Australii, Belgii, Polsce i Holandii. Utwór zdobył trzy nagrody ARIA Awards i określany jest mianem jednego z najlepszych duetów w historii muzyki.

INTO MY ARMS (1997) Pierwszy singiel z dziesiątej płyty zespołu “The Boatman’s Call”. Utwór cieszył się sporym powodzeniem w Norwegii (8. miejsce na liście przebojów). Piosenka jest także drugim największym hitem grupy w rodzimej Australii. Utwór usłyszeć możemy w takich filmach jak “Gettin’ Square”, “Czas na miłość” i “Zero Effect”. Nick Cave wykonał “Into My Arms” podczas pogrzebu Michaela Hutchence’a z kapeli INXS w 1997 roku.

IN THE GHETTO (1984) Debiutancki singiel Nick Cave and the Bad Seeds, który – co ciekawe – nie trafił z początku na ich pierwszy studyjny album “From Her to Eternity”. Utwór nie jest autorskim nagraniem kapeli. Oryginalnie w latach 60. wykonywał go Elvis Presley. Piosenka w Wielkiej Brytanii zwróciła uwagę słuchaczy na młody zespół. Kawałek doszedł do 84. miejsca na lokalnej liście przebojów.

STRAIGHT TO YOU (1992) Kilku lat potrzebowała kapela, by zaistnieć na listach przebojów w Australii. Udało się to dopiero nagraniowi “Straight to You”, który był pierwszym singlem promującym album “Henry’s Dream”. Piosenka doszła do 96. miejsca na australijskich chartsach. Była też 68. w Wielkiej Brytanii. Tam też doceniona została przez dziennikarzy, plasując się na 12. miejscu rankingu najlepszych singli wg. magazynu “NME”. W 2014 to samo medium uznało kawałek za 218. najlepszy utwór w historii.

DIG, LAZARUS, DIG!!! (2008) Ostatni większy komercyjny sukces grupy (jakby im na tym kiedyś zależało…) zapowiadał album o tym samym tytule. Piosenka ukazała się w Boże Narodzenie 2007 roku, lecz z jej oficjalną premierą poczekano do stycznia. Utwór doszedł do 73. miejsca w Australii (plasując się dodatkowo na 35. miejscu Triple J Hottest 100, zbierającym najpopularniejsze single 2008 roku) i 66. w Wielkiej Brytanii.

DO YOU LOVE ME? (1994) Pierwszy singiel zapowiadający album “Let Love In”. Współtworzony przez gitarzystę Martyna P. Casey’a kawałek “Do You Love Me?” doszedł do 44. miejsca na belgijskiej liście przebojów. Był także 62. w Australii i 68. w Wielkiej Brytanii. Piosenka uznana została za dziennikarzy “NME” za 35. najlepszy singiel 1994 roku. Hiszpańskie “Rock de Lux” w podobnym zestawieniu umieściło kompozycję na 18. miejscu.

THE SHIP SONG (1990) Piosenka promująca płytę “The Good Son” przepadła na listach przebojów, ale należy do najchętniej przerabianych kompozycji Nick Cave and the Bad Seeds. Za jej coverowanie brali się już m.in. Pearl Jam, Amanda Palmer, Martha Wainwright, Lissie, Camille O’Sullivan i Boo Hewerdine. Utwór można było także w latach 2010-2011 usłyszeć w Operze w Sydney. Wcześniej, w 2001 roku, Australasian Performing Right Association umieściło singiel w gronie 30 najlepszych australijskich utworów.

THE MERCY SEAT (1988) Nagrać piosenkę, która tak bardzo spodoba się Johnny’emu Cashowi, że legendarny piosenkarz country przygotuje jej cover? Artysta umieścił kawałek zespołu na swoim albumie “American III: Solitary Man” z 2000 roku. 12 lat wcześniej oryginał doszedł do 3. miejsca UK Indie Chart, a także (to jednak później) znalazł się w gronie 1001 najlepszych kompozycji wg. redakcji “Rolling Stone”.

RED RIGHT HAND (1994) Promujący “Let Love In” utwór zainspirował Nicka Cave’a do nagrania przesiąkniętego krwią albumu “Murder Ballads”. Piosenka, która doszła do 62. miejsca w Australii i 68. w Wielkiej Brytanii na listach przebojów, chętnie wykorzystywana jest w różnych filmach i serialach. Usłyszeć ją można m.in. w “Głupim i głupszym”, “Peaky Blinders” i “Hellboy”. Cover kompozycji nagrali m.in. Arctic Monkeys i PJ Harvey.

WE NO WHO U R (2012) Na koniec coś nowszego. Piosenka o bawiącym się słowami i ich wymową tytule “We No Who U R” promowała ostatni jak na razie album kapeli – “Push the Sky Away”. Utwór, który Nick Cave and the Bad Seeds nagrali we Francji, doszedł do 37. miejsca na belgijskiej liście przebojów. Piosenka, jak i cała płyta, wydana została w założonej przez muzyków wytwóni.

15 Replies to “ZOOM NA… Nick Cave and the Bad Seeds”

  1. “When The Wild Roses Grow” i koniec. Aha, jest jeszcze utwór “People Ain’t No Good” z drugiej części Shreka. 😀
    U mnie nowa notka, zapraszam i pozdrawiam.

  2. Dawno nie słuchałam Nicka Cave’a, ale swego czasu słuchałam dość sporo jego muzyki, szczególnie z początków jego kariery. Zwłaszcza upodobałam sobie mroczne, krzykliwe i postpunkowe albumy z czasów zespołów Birthday Party i The Boys Next Door. Potem przekonałam się do tych bardziej balladowych płyt, “Murder Ballads” do dzisiaj uwielbiam 🙂 I jestem ogromną fanką ostatniej płyty “Push the Sky Away”.

    Poza tym bardzo polecam film o Nicku Cavie “20 000 dni na Ziemi”, dość świeża rzecz, bo z 2014 roku.

  3. Jestem przekonana, że kiedyś już miałam do czynienia z tym zespołem, ale po przesłuchaniu kilku z Twoich propozycji nic mi nie świta 🙁

    Zapraszam na dwie nowe recenzje – Sia – This Is Acting oraz Lea Michele – Louder na bloga Muzyczne-Opinie.blogspot.com 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *