Grupowe Abecadło #13: Foals

A jak Antidotes

Debiutancki album Foals, który ukazał się 24 marca 2008 roku nakładem wytwórni Transgressive. Płyta zadebiutowała na 3. miejscu brytyjskiej listy bestsellerów. W innych państwach takiej popularności nie zdobyła, ale lekko odznaczyła się na chartsach m.in. w Japonii, USA i Nowej Zelandii. Krążek zapowiadały single “Balloons” i “Cassius”. Po jego premierze wydano dodatkowo “Red Socks Pugie” i “Olympic Airways”. Foals nagrywali swój debiutancki album w Stay Gold Studio na Brooklynie (Nowy Jork, USA) latem 2007 roku.

B jak Balloons

Czwarty z kolei singiel Foals, ale pierwszy promujący debiutancką płytę “Antidotes”. Piosenka ukazała się 10 grudnia 2007 roku. Kompozycja doszła do 39. miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Doceniona została także przez dziennikarzy magazynu “NME”, którzy umieścili ją na 86. pozycji zestawienia 100 najlepszych piosenek dekady.

C jak Cassius

Druga piosenka, która promowała pierwszą płytę Brytyjczyków. Na singlu ukazała się w marcu 2008 roku, na kilka dni przed premierą albumu. W Anglii przyjęta została jeszcze cieplej niż jej poprzedniczka, “Balloons”. Doszła bowiem do 26. miejsca na UK Singles Chart, pozostając najpopularniejszym numerem Faosl w Wielkiej Brytanii do czasów “My Numer” (2012 rok). Amerykański magazyn “Rolling Stone” umieścił “Cassius” na 45. miejscu rankingu 100 najlepszych piosenek 2008 roku.

D jak Dave Sitek

Nad każdą z płyt Foals pracowali z innym producentem. Warte odnotowania jest nazwisko Dave’a Siteka. Amerykański muzyk i producent zasłynął ze współpracy głównie z zespołami obracającymi się w kręgu muzyki indie rock. Do jego najbardziej znanych “klientów” należy kapela Yeah Yeah Yeahs. Dla Foals Sitek wyprodukował album “Antidotes”.

G jak Glastonbury

W 2015 roku grupa dostała propozycję zagrania koncertu na głównej scenie festiwalu Glastonbury, zaraz przed headlinerem. Co ciekawe Foals odmówili. W wywiadzie udzielonym dla Aktivista jeden z członków tak tłumaczył niecodzienną decyzję swojego zespołu: Zwyczajnie nie byliśmy na to gotowi. Chcieliśmy, by ludzie mogli usłyszeć nasze nowe kompozycje (…) Gdybyśmy przystali na tę propozycję, nasz koncert nie byłby po prostu zbyt dobry. Nie chcemy dawać ludziom czegoś, co nie jest gotowe. Woleliśmy, żeby nasi fani najpierw usłyszeli naszą nową płytę, by lepiej doświadczyć tych kompozycji na żywo.

H jak Holy Fire

Trzeci studyjny album Foals, który ukazał się 11 lutego 2013 roku. Prace nad “Holy Fire” zespól rozpoczął w 2011 roku w Australii. Całość nagrana jednak została w 2012 roku w londyńskim studiu Assault & Battery.  Płytę zapowiadały single “Inhaler” i “My Number”. Po jej premierze wydano dodatkowo “Late Night”, “Bad Habit” oraz “Out of the Woods”. “Holy Fire” zadebiutowało na 2. miejscu brytyjskiej listy bestsellerów. Świetnie zostało przyjęte w Australii, gdzie wskoczyło na 1. pozycje. Krążek był pierwszym od Foals, jaki wszedł na amerykańską listę Billboard 200 (86. miejsce).

I jak Inhaler

Pierwszy singiel zapowiadający krążek “Holy Fire”. Premiera kompozycji odbyła się 5 listopada 2012 roku. “Inhaler” jest pierwszą piosenką Foals, jaka pojawiła się na amerykańskiej liście przebojów. Zajęła 20. pozycję w zestawieniu US Alternative Songs i 29. na US Mainstream Rock. W Anglii doszła do 90. miejsca ogólnego zestawienia singli. Swój tytuł piosenka zawdzięcza… astmie Yannisa.

L jak London Thunder

Balladowa kompozycja z albumu “What Went Down” jest w mojej opinii jedną z najlepszych piosenek kapeli. Napisana została jednego wieczora na lotnisku, kiedy wokalista Foals rozmyślał nad swoim powrotem z długiej trasy koncertowej do domu. Uświadamiam sobie, że dom, do którego wróciłem, nie jest już tym samym, który opuszczałem. Jest to piosenka o byciu z dala od swojego miejsca – tak o “London Thunder” Yannis mówił w wywiadach.

M jak My Number

Najbardziej znana piosenka Foals? Stawiałabym właśnie na “My Number”. Piosenka promująca album “Holy Fire” zadebiutowała na listach przebojów w wielu krajach świata. Najcieplej przyjęta została w Wielkiej Brytanii (największy przebój chłopaków na Wyspach), w Szkocji i w Wenezueli. Zespół w wywiadach wskazywał postać Curtisa Mayfielda jako jedną z inspiracji do stworzenia “My Numer”. Piosenka (w remixie Trophy Wife) wykorzystana została w grze “FIFA 2014”.

N jak NME Awards

Magazyn “NME” w tworzonych przez siebie nagrodach NME Awards lubi doceniać mniej komercyjnych artystów. Nic więc dziwnego, że od czasu pojawienia się na scenie Foals mogą liczyć na nominacje w wielu kategoriach. Dotychczas zespół zdobył trzy nagrody – w 2011 roku za piosenkę “Spanish Sahara”, w 2013 za utwór “Inhaler” a w 2016 za płytę “What Went Down”.

P jak Polska

Rok bez koncertu Foals w Polsce to rok stracony. Grupa pierwszy raz w naszym kraju pojawiła się w 2011 roku podczas festiwalu Open’er. Kilka miesięcy później zespół wystąpił w Warszawie, do której powrócił pod koniec 2013 roku. 2014 rok to czas ponownego zaprezentowania się publiczności na Open’erze, dla której zresztą kapela zagra znowu 30 czerwca 2016 roku. Rok temu zaś Foals zamienili polskie morze na Małopolskę – byli gwiazdą Kraków Live Music Festival.

R jak Rain

Record Store Day to nie lada gratka dla melomanów. Soliści i zespoły przygotowują na tę okazję specjalne wydania swoich płyt lub singli. Foals w 2016 roku postawili na piosenkę, która powstała w trakcie sesji nagraniowych do albumu “What Went Down” – kompozycję zatytułowaną “Rain”. Oprócz niej na krążku znalazł się cover “Daffodils” Marka Ronsona i Kevina Parkera.

S jak Spanish Sahara

Pierwszy z singli promujących wydawnictwo “Total Life Forever”. Oficjalna premiera piosenki odbyła się 1 marca 2010 roku w BBC Radio 1. Utwór doszedł do 123. miejsca na brytyjskiej liście najpopularniejszych singli. Kompozycja chętnie wykorzystywana jest w serialach. Usłyszeć ją można w zwiastunie 7. sezonu “Ekipy” i jednym z epizodów “Wyklętych”.

T jak Total Life Forever

Drugi krążek kapeli. Płyta ukazała się dwa lata po debiucie “Antidotes”. Za produkcję zawartych na krążku piosenek odpowiada Luke Smith, który wcześniej pracował m.in. dla Everything Everything. Album promowany był przez cztery piosenki: “Spanish Sahara”, “This Orient”, “Miami” i “Blue Blood”. Krążek pojawił się na wielu listach bestsellerów. Był m.in. 8. w Wielkiej Brytanii,  38. we Francji i 48. w Niemczech. “Total Life Forever” przyniosła Foals pierwszą nominację do prestiżowej nagrody Mercury Prize.

W jak What Went Down

Ostatni jak na razie studyjny album Foals. Premiera płyty odbyła się 28 sierpnia 2015 roku. Zawierające dziesięć kompozycji wydawnictwo zadebiutowało na 3. miejscu listy bestsellerów w Wielkiej Brytanii. Trafiło do pierwszej dziesiątki również w takich krajach jak Irlandia i Australia. W USA było 58., co jest najlepszym wynikiem Foals po drugiej stronie Atlantyku. Album promowały takie single jak “What Went Down” i “Give It All”. Producentem płyty jest James Ford, który odpowiada także za m.in. “Wilder Mind” Mumford & Sons oraz “AM” Arctic Monkeys.

Y jak Yannis Philippakis

Wyrazisty wygląd, świetny głos i obcobrzmiące nazwisko. Yannis Philippakis, lider Foals, nie jest Brytyjczykiem. Artysta urodził się 1986 roku w Grecji. Jego ojciec pochodzi z tego kraju. Matka ma zaś korzenie południowoafrykańskie i ukraińskie. W Anglii rodzina Yannisa zamieszkała na początku lat 90. Zanim zawodowo zajął się muzyką, Philippakis studiował literaturę angielską. Muzyka jednak wygrała z chęcią zdobycia naukowego stopnia.

4 Replies to “Grupowe Abecadło #13: Foals”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *