PIOSENKĄ PO MAPIE: Praga

Wakacje już za pasem, ale jeśli jesteście spragnieni podróży, to mam dla was ofertę last minute do stolicy Czech – Pragi. Ofertę oczywiście naznaczoną muzyką. Miasto od lat cieszy się nie tylko powodzeniem wśród turystów, ale i gwiazd, które tańszym kosztem nakręcić mogą w nim teledyski do swoich singli. Skorzystała z tego masa artystów, a ja wybrałam dla was kilka klipów, które przybliżą wam obraz czeskiej stolicy.

Blur, To the End, 1994 Brytyjska ikona brit popu ma na koncie na pewno bardziej znane kompozycje niż “To the End”. Dość wymienić tu “Song 2”, “Girls & Boys” i “Country House”. Warto jednak zainteresować się wydanym w 1994 roku singlem promującym album “Parklife”. Twórcy klipu postanowili stworzyć swego rodzaju parodię francuskiego melodramatu “Zeszłego roku w Marienbadzie” z 1961 roku. Pokazana w teledysku okazała klatka schodowa znajduje się w praskim Muzeum Narodowym, otwartym w 1818 roku. Sporo scen powstało także w ogrodach wczesnobarokowego Zamku Libochovice. Pałac ten zbudowany został w XVII wieku przez włoskiego budowniczego Antonia Portę na miejscu starszego zamku renesansowego.

Celine Dion, It’s All Coming Back to Me Now, 1996 Lata 90. dla kanadyjskiej artystki były pasmem sukcesów. Płyty rozchodziły się jak świeże bułeczki, a single długo okupowały pierwsze miejsca na listach przebojów. Jednym z hitów było “It’s All Coming Back to Me Now”. Klip do kompozycji kosztował aż 2,3 miliona dolarów. Powstawał m.in. w renesansowym zamku Ploskovice, oddalonym godzinę drogi od Pragi. Miejsce to otwarte jest dla turystów. Dorośli zapłacą 90 czeskich koron, a studenci 60 (jedna korona = 0,15 zł). Część zdjęć do teledyski nakręcona została w praskim Studiu Filmowym Barrandov. W tym samym miejscu powstawały fragmenty takich filmów jak “Van Helsing”, “Casino Royale” i “Mission: Impossible”.

Editors, Smokers Outside the Hospital Doors, 2007 Brytyjski indie rockowy zespół chciał klip do swojego pierwszego singla zapowiadającego album “And End Has a Start” kręcić w Londynie. Wysokie koszty zmusiły jednak kapelę do przeniesienia planu zdjęciowego do Pragi. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. W końcu ile można oglądać stolicę Anglii? W teledysku do “Smokers Outside the Hospital Doors” uwagę przyciągają sceny kręcone nad Wełtawą – najdłuższą rzeką Czech. Razem z bohaterką klipu – młodą, zagubioną dziewczyną, którą poznajemy chwilę po jej ucieczce ze szpitala – patrzeć możemy na miasto z innej perspektywy.

 Gwen Stefani, Early Winter, 2007 Pamiętacie jeszcze czasy albumu “The Sweet Escape”? W ramach jego promocji Gwen dotarła do Europy, gdzie skorzystała z okazji i nakręciła teledysk do “Early Winter”. Klip powstawał w Mediolanie, Budapeszcie i Pradze. W czeskiej stolicy na plan zdjęciowy ekipa artystki wybrała… główny dworzec kolejowy (Praha hlavní nádraží). Sceny do teledysku powstawały wieczorem wewnątrz obiektu. Dworzec do użytku oddany został w 1871, otrzymując wówczas nazwę Kaiser-Franz-Joseph-Bahnhof. Z liczącej osiem peronów stacji kolejowej Gwen wyruszyć dziś by mogła m.in. do Warszawy, Zurychu, Splitu i Berlina.

 Rihanna, Don’t Stop the Music, 2008 Jaki teledysk mógł powstać do tak zachęcającej do tańca piosenki? Oczywiście nie mniej imprezowy. Wokalistce bardzo zależało, byśmy myśleli, że do nakręcenia klipu wynajęła dobry nowojorski klub. Na miejsce podjeżdża żółtą taksówką a w środku bawi się w międzynarodowym towarzystwie. Prawie jej się udało, lecz zdradzają ją szczegóły. Na samym początku w tle przejeżdża tramwaj – jeden z tych, które widać na praskich ulicach. A sam klub? To Radost FX mieszczący się na ulicy Bělehradská 120. Wciąż działający, więc każdy może choć przez tą jedną noc poczuć się jak Rihanna.

8 Replies to “PIOSENKĄ PO MAPIE: Praga”

  1. Ja bym do zestawienia dodała Linkin Park “Numb” – w całości kręcone w Pradze, podobne jak i ich inny klip “From the inside” 🙂 Swoją drogą przepiękne miasto, byłam kilka razy i wracać nie przestanę, bo to miejsce nie pozwala o sobie zapomnieć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *