PIOSENKĄ PO MAPIE: Bruksela

Siedziba europejskich instytucji, jedno z najbardziej multikulturowych miast Starego Kontynentu i miejsce, do którego lecimy napić się piwa i spróbować słynnych frytek, a jako pamiątkę przywieźć czekoladę. Tym razem w cyklu piosenką po mapie lądujemy w stolicy Belgii, Brukseli, którą ja będę miała przyjemność odwiedzić w najbliższy weekend. Przede mną byli tu pewni artyści, którzy wpletli ją w swoje piosenki lub teledyski.

Men At Work Down Under (1981)

Prawdziwe dziedzictwo kraju często ginie w imię postępu i rozwoju, mówił po premierze utworu “Down Under” lider australijskiej formacji Men at Work, odsłaniając przed słuchaczami tajemnicę najpopularniejszej piosenki jego zespołu. Utwór będący numerem 1 na listach przebojów od Kanady przez Polskę po Australię jest zwróceniem uwagi na postępującą globalizację i fakt, że można gdzieś wyjechać i natknąć się na elementy naszej kultury. Podmiot liryczny kompozycji natknął się w Brukseli na swojego rodaka, który sprzedaje na miejscu australijskie produkty spożywcze.

Jacques Brel Bruxelles (1962)

Ameryka miała Franka Sinatrę, Belgia Jacquesa Brela. Urodzony w Brukseli wokalista oddał hołd swojemu rodzinnemu miastu w kompozycji zatytułowanej po prostu “Bruxelles”. Dość głośne, orkiestrowo-popowe nagranie utrzymane w szybkim tempie przywołuje obraz stolicy Belgii przed nastaniem Drugiej Wojny Światowej – życie wielkiego miasta oraz ludzi, którzy tworzą jego klimat. Wspomina także poszczególne miejsca w Brukseli, których odwiedzenie zalecają wszystkie przewodniki. Oprowadza nas więc po zabytkowej dzielnicy Place Sainte-Catherine czy Place de Brouckère, który w czasach, gdy Brel tworzył swój utwór, przez wielu nazywany był brukselskim Times Square.

Stromae Formidable (2013)

Chociaż belgijski wokalista Stromae nie musi promować swojej muzyki skandalami, podczas promocji singla “Formidable” z albumu “Racine carrée” miał ochotę na rozkręcenie małej afery, która pasowałaby do historii przedstawianej przez niego w kompozycji. Wcielił się bowiem w postać odrzuconego mężczyzny, który topi smutki w alkoholu. A potem wychodzi na miasto i przy stacji tramwajowej Louise w centrum Brukseli niepokoi przypadkowych przechodniów. Na tyle skutecznie, że zaczyna interesować się nim policja. Całość do obejrzenia w klipie do “Formidable”, który zmontowany został z nagranych z ukrycia filmików.

Taco Hemingway BXL/Café Belga (2016/2018)

Po rozwodzie rodziców polski raper Taco Hemingway zaczął dzielić życie między Warszawę a Brukselę, gdzie zamieszkała jego mama. Znany z autobiograficznych tekstów artysta nie mógł więc pominąć stolicy Belgii w swojej twórczości. W kompozycji “BXL” z epki “Wosk” przedstawia nam raczej mroczną stronę miasta, które kilka miesięcy wcześniej było świadkiem terrorystycznego ataku. Islamiści zaatakowali wówczas na międzynarodowym lotnisku Zaventem i stacji metra Maelbeek znajdującej się w okolicy pałacu królewskiego. Dwa lata później w piosence “Café Belga” wraca do Brukseli, rapując o popularności i poszukiwaniem anonimowości w tytułowej kawiarni. Powstała w latach 30. ubiegłego stulecia miejscówka znajduje się na Plac e Eugene Flagey 18 na obrzeżach miasta.

One Reply to “PIOSENKĄ PO MAPIE: Bruksela”

  1. “Down Under” to ostatnia piosenka jaką mogłabym się spodziewać w tym gronie, a przecież. Nawiasem mówiąc ten utwór znajduje się w czołówce moich ulubionych kompozycji z lat 80.. Zaciekawił mnie klip Stromae i chyba muszę się bardziej pochylić nad jego videografią, bo to już któryś raz z kolei kiedy czytam, że ma niebanalny klip.
    U mnie nowy wpis, zapraszam i pozdrawiam. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *