RANKING: Najlepsze covery

10 najlepszych coverów

Bywa, że gwiazdy nie mają czasu na napisanie swoich własnych utworów. Albo po prostu mają swoje ulubione piosenki i chcą podzielić się nimi ze światem. Postanawiają więc nagrać własną wersję jakiegoś starego kawałka. Takich przypadków jest cała masa. Wybrać najlepsze – ciężka sprawa. Postanowiłam się jednak za to zabrać i wytypowałam swoją dziesiątkę najlepszych coverów. Może za miesiąc wyglądałaby inaczej…kto wie. Tak czy inaczej – najbardziej aktualna.

01. Christina Aguilera “At Last”
Oryginał: Glenn Miller
Data: 1941/2003

Śmiało można powiedzieć, że utwór”At Last” to klasyk. Skomponowany został ponad 70 lat temu przez Glenna Millera. Doczekał się wielu coverów. Tym najsławniejszym jest chyba wersja Etty James z 1960 roku. To dlatego przez długi czas myślałam, że to jej piosenka. Jestem wprost zauroczona wykonaniem tego utworu przez Christinę Aguilerę. Artystka nigdy nie nagrała wersji studyjnej, piosenkę wykonywała live (ostatni raz podczas pogrzebu Etty). Zawsze słychać w niej wiele pasji, emocji.Artystka niezwykle skupia się podczas śpiewania tego utworu. Uwielbiam fragment, gdy pokazuje, jak potężny ma głos i utrzymuje dłużej jedną nutę.Piękne. W takich kompozycjach Christina pokazuje, jak wspaniały ma wokal.

02. Placebo “Running up that Hill”
Oryginał: Kate Bush
Data: 1985/2003

Z piosenką “Running Up That Hill (A Deal With God)” było tak, że najpierw poznałam wersję brytyjskiego zespołu Placebo, a dopiero potem oryginał Kate Bush. Piosenka nagrana w 1985roku znalazła się na najlepszym (wśród tych, które znam) albumie Kate “Hounds of Love”. Wersja Placebo znalazła się na ich krążku “Covers”. Wykorzystana została m.in. w filmie “Daybreakers. Świt”. Oprócz nich za piosenkę brał się zespół Within Temptation i wokalistka Tori Amos. Jednak to wersja Placebo spodobała mi się najbardziej.Bardziej nawet niż oryginał! Jest tajemniczo, mrocznie. Wprowadzają słuchacza w niezwykły klimat zagrożenia. I za to mają ode mnie wielkiego plusa.

03. Alexandra Burke “Hallelujah”
Oryginał: Leonard Cohen
Data: 1984/2008

Leonard Cohen jest jednym z najbardziej podziwianych wokalistów. Na pewno znacie takie jego piosenki jak”In My Secret Life” czy właśnie “Hallelujah”. Alexandra Burke po raz pierwszy wykonała ją w finale show “X-Factor”. To, co mi się podoba, to rzecz, że jej wersja różni się od oryginału, jest spokojniejsza,balladowa. Wielokrotnie już pisałam o tej piosence w wykonaniu Alexandry. Więc aby się nie powtarzać powiem, że jej wokal w tym utworze to po prostu poezja.Cudowne. Aż szkoda patrzeć na to, co zrobiła ze sobą brytyjska wokalistka…Pięknie zaczyna, marnie kończy.

04. Lana Del Rey “Blue Velvet”
Oryginał: Bobby Vinton
Data: 1963/2012

Mogę powiedzieć, że piosenka”Blue Velvet” należy do moich ulubionych utworów. Słuchając oryginału natychmiast przenoszę się do lat 60. ubiegłego wieku. Jak przystało na popularny, ponadczasowy kawałek, “Blue Velvet” doczekało się wielu coverów. Ostatnio zachwycałam się wersją Tony’ego Bennetta i k.d. lang. Jednak ta Lany przyćmiewa wszystko! Wokalistka świetnie odnajduje się w takich brzmieniach, począwszy od jej wokalu, na wyglądzie skończywszy – pasuje jej to jak nic. Wiem, że niektórzy nie trawią jej głosu. Ja go jednak uwielbiam i nie wyobrażam sobie dziś muzyki bez tej artystki.

05. Melody Thornton & Bobby Newberry “Bulletproof”
Oryginał: La Roux
Data: 2009/2012

Kiedy po raz pierwszy usłyszałam kawałek “Bulletproof” na “P.O.Y.B.L.” Melody Thornton nie skojarzyłam to piosenka LaRoux. Dopiero za drugim razem coś mi zaświtało. Jest to świetny przykład na to, że nie zawsze oryginał jest najlepszy. Electropopowej wersji LaRoux nie cierpię. Melody, której w “Bulletproof” partneruje świetny Bobby Newberry, zrobiła z tego utworu coś wspaniałego. Komputerowy podkład został zastąpiony prawdziwą muzyką, piosenka w jej wersji jest spokojniejsza. Z klimatem.

06. Adele “Make You Feel My Love”
Oryginał: Bob Dylan
Data: 1997/2008

07. Pussycat Dolls “Feelin’ Good”
Oryginał: Gilbert Price
Data: 1965/2005

08. Birdy “People Help the People”
Oryginał: Cherry Ghost
Data: 2007/2011

09. Mariah Carey “Without You”
Oryginał: Badfinger
Data: 1970/1994

10. Madonna “Don’t Cry for Me Argentina”
Oryginał: Julie Convington
Data: 1977/1997

2 Replies to “RANKING: Najlepsze covery”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *