PIOSENKĄ PO MAPIE: Berlin


Na pomysł tej rubryki wpadłam podczas słuchania utworu “Brooklyn” Woodkida. Nie zastanawiając się długo postanowiłam poszukać piosenek opowiadających o jednym, konkretnym mieście lub po prostu utworów, których akcja dzieje się w wybranym miejscu. W pierwszym odcinku wybierzemy się do Berlina, stolicy Niemiec. Pasy zapięte? No to w drogę.

 FINK BERLIN SUNRISE, 2011 Pochodzący z Wielkiej Brytanii muzyk Fink dobrze czuje się w Berlinie. Pierwszy raz w tym mieście pojawił się podczas trasy promującej swój trzeci krążek “Distance and Time” z 2007 roku. Musiało mu się tam spodobać, bo później regularnie do stolicy Niemiec wracał. W tym roku podzielił się nawet na swojej stronie internetowej ciekawymi zdjęciami, które wykonał w Berlinie. Nie widniały na nich jednak typowe dla tego miasta zabytki jak Brama Brandenburska czy pozostałości po Murze Berlińskim, ale zwykłe budynki (głównie te pokryte graffiti) i ulice tętniące życiem. Berlin był miastem, z którego Fink uczynił tło swojej kompozycji “Berlin Sunrise” z albumu “Perfect Darkness”.

 DAVID BOWIE WHERE ARE WE NOW?, 2013 W ubiegłym roku legendarny już brytyjski wokalista David Bowie powrócił po dziesięciu latach przerwy z nową płytą “The Next Day”. Krążek promowała melancholijna i nieco ponura piosenka “Where Are We Now?”, w której Bowie wspominał lata, które spędził w Berlinie. A warto wiedzieć, że nie mieszkał tam jedynie miesiąc. Osiadł w stolicy Niemiec na kilka lat. To właśnie tam powstały takie jego płyty jak “Low”, “Heroes” czy “Lodger”, nazywane dziś trylogią berlińską. W utworze “Where Are We Now?” artysta zabiera nas w podróż do Berlina. Razem z nim przesiadujemy w klubie Dschungel, odwiedzamy Potsdamer Platz i dom towarowy KaDeWe.

LOU REED BERLIN, 1973 Zmarły w ubiegłym roku wokalista i gitarzysta Lou Reed w latach 70. nagrał album zatytułowany “Berlin”. Krążek nie powstawał jednak w stolicy Niemiec, lecz przygotowywany był w Londynie i Nowym Jorku. Artysta postanowił jednak akcję swoich utworów osadzić właśnie w Berlinie. Jego płyta jest albumem koncepcyjnym. Opowiada bowiem historię miłości Jima i Caroline. Bohaterowie jego tekstów spotykają się chociażby przy Murze Berlińskim (w latach 70. wciąż stojącym). Może odwołań do samego miasta na płycie zbyt wiele nie uświadczymy, ale warto przyswoić sobie krążek “Berlin” i za jego pomocą wyobrazić życie zwyczajnej pary kilka dekad temu.

 U2 ZOO STATION, 1991 Piosenka “ZOO Station” znalazła się na siódmym studyjnym krążku brytyjskiej grupy U2. Płyta nosi tytuł, który bezpośrednio kojarzyć się może z językiem niemieckim – “Achtung Baby”. Kawałek “ZOO Station” jest dość swobodnym nawiązaniem do, zwanego również Bahnhof ZOO, dworca kolejowego w jednej z dzielnic Berlina. Jak można łatwo się domyśleć, w sąsiedztwie tego miejsca znajduje się ogród zoologiczny, który otworzony został w pierwszej połowie XIX wieku. Co roku berlińskie ZOO odwiedzane jest przez prawie 3 miliony turystów.

 INFERNAL FROM PARIS TO BERLIN, 2004 Jesteście z tego pokolenia, które w podstawówce słuchało muzyki duńskiego duetu Infernal? Tworzona przez nich muzyka taneczna dzisiaj kompletnie nie pasuje do mojego stylu, ale kiedyś te ich dance popowe melodie były niemałymi przebojami. Dziesięć lat temu w sklepach pojawiła się ich płyta “From Paris to Berlin”. W tytułowym utworze wokalistka duetu, Lina Rafn, śpiewa o tym, co lubi najbardziej – dobrej zabawie w najlepszych dyskotekach i klubach. Nie dane mi było jeszcze tego sprawdzić, ale ponoć w naszej części Europy to właśnie w Berlinie odbywają się najlepsze imprezy, a tamtejsze kluby przyciągają nawet zagraniczne gwiazdy.

 DAVID BOWIE HEROES, 1977 Ponownie wracamy do brytyjskiego artysty Davida Bowiego. Jak wspomniałam kilka akapitów wyżej, sporo odniesień do Berlina znaleźć można w jego piosence “Where Are We Now?” z 2013 roku. warto jednak skupić się choć na chwilę na jego albumie “Heroes” z 1977 roku, który częściowo powstawał w Niemczech. Tytułowa piosenka (Bowie nagrał również jej niemiecką wersję – “Helden”) traktuje o parze kochanków, którzy spotykają się przy Murze. Warto również zwrócić uwagę na instrumentalne “Neuköln”, które jest muzyczna wizytówką tej dzielnicy Berlina z lat 70. Od wielu lat wysoki odsetek mieszkańców tego okręgu stanowią imigranci z Turcji.

One Reply to “PIOSENKĄ PO MAPIE: Berlin”

 1. A gdzie “West Berlin” zespołu Camel?
  “Berlin” Marillion?
  “Überlin” REM?
  “Summer in Berlin” Alphaville?
  “Goodbye to Berlin” Indiki?
  “Holiday in Berlin” Franka Zappy?

  Pomijam, że był też zespół Berlin, a o Berlinie wspominali w piosenkach np. Primal Scream w utworze “Detroit” (sic!), Metronomy w “The Bay”, Ed Sheeran “Sofa”…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *