BLACK RADIO: Toni Braxton i jej sekrety

Amerykańska wokalistka r&b Toni Braxton swoją muzyczną karierę rozpoczęła w 1989 roku występując wraz z siostrami w zespole The Braxtons. Grupa nie odniosła wielkiego sukcesu, choć zainteresowanie nią nieco wzrosło już po solowym sukcesie najstarszej z dziewczyn – Toni. Ona sama zostawiła jednak rodzinny girlsband i zaczęła działaś pod własnym imieniem i nazwiskiem. Debiutancką płytę, “Toni Braxton”, nagrała i wydała w 1993 roku przy pomocy takich producentów jak L.A. Reid czy Babyface. Krążek, promowany takimi singlami jak “Another Sad Love Song” czy “Seven Whole Day”, sprzedał się na całym świecie w ilości przekraczającej dziesięć milionów egzemplarzy. Toni stała się gwiazdą i musiała cierpliwie znosić pytania dotyczące kolejnego albumu. A ten ukazał się dopiero trzy lata później… .

Premiera albumu “Secrets” odbyła się w czerwcu 1996 roku. Krążek ten stał się największym komercyjnym sukcesem artystki. Nad większością piosenek, podobnie jak miało to miejsce w przypadku debiutu “Toni Braxton”, czuwał Babyface. Ponadto wokalistka współpracowała z R. Kelly, Tonym Rich i Davidem Fosterem. Toni jest współautorką dwóch tekstów utworów: “Talking in His Sleep” oraz “How Could an Angel Break My Heart”, które weszło w skład składanki “Diana Princess of Wales Tribute”, będącej hołdem dla zmarłej w 1997 roku księżnej.

Piosenką, która zapowiadała premierę albumu “Secrets” było “You’re Makin’ Me High”. Kawałek ten był pierwszym w karierze Toni numerem jeden na liście Billboard Hot 100. Być może sprawiło to, że płyta zadebiutowała na drugim miejscu najchętniej kupowanych krążków w USA. Warto dodać, że utwór “You’re Makin’ Me High” sławą cieszył się również w Europie i Azji. Jednak drugi singiel przeszedł najśmielsze oczekiwania. Napisana i skomponowana przez Diane Warren piosenka “Un-Break My Heart” okazała się wielkim sukcesem. Zarówno artystycznym, jak i komercyjnym. Do dzisiaj kawałek ten jest wizytówką Braxton oraz jednym z największych przebojów w historii muzyki. Spędził bowiem aż jedenaście tygodni na samym szczycie Billboard Hot 100. Na pierwszym miejscu wylądował również w Austrii, Belgii, Szwecji i Szwajcarii.  Pozostałymi singlami z “Secrets” były takie piosenki jak “I Don’t Want To” oraz “How Could an Angel Break My Heart”.

W późniejszych latach, podczas wywiadów robionych z Toni Braxton, nie raz padało pytanie o przełomową dla niej płytę “Secrets”. Artystka opowiadała, że nagrywanie tego albumu przebiegało w spokojnej atmosferze. Przyznawała również, że przygotowują piosenki po raz pierwszy poczuła, że naprawdę jest szczęśliwa śpiewając. Często zaznaczała również, że docenia to, co utwór “Un-Break My Heart” zrobił dla jej kariery. W jednej rozmowie wspomina, jak ówczesny szef wytwórni Arista Records, Clive Davis, zadzwonił do niej i przepowiedział, że ta piosenka zmieni jej życie już na zawsze, jeszcze zanim Toni zdecydowała się ją nagrać. W studiu artystka pracowała nad nią z Davidem Fosterem, który tak śpieszył się na jakiś mecz, że utwór zarejestrowany został w niecałe półtorej godziny. Co ciekawe, pierwsza myśl Toni po zapoznaniu się z “Un-Break My Heart” była zupełnie inna niż większości słuchaczy, którzy absolutnie zakochali się w tym kawałku. Wokalistka powiedziała jedynie, że piosenka jest ok.

Po premierze płyty “Secrets” Toni rzuciła się w wir działań promocyjnych. Pojawiła się na okładkach takich magazynów jak “Essence”, “Jet”, “YSB”, “YM”, “Vibe” i “Blues & Soul”. Uświetniała swoją obecnością gale wręczenia najważniejszych nagród w przemyśle muzycznym, lecz występowała mało. Zrobiła jednak wyjątek dla Billboard Music Awards w 1997, kiedy otworzyła tę galę swoim przebojem “Un-Break My Heart”. Więcej śpiewającej Braxton obejrzeć (i posłuchać) fani mogli podczas trasy koncertowej Secrets Tour. Było to nie tylko pierwsze tournee artystki w jej karierze, ale i pierwsze ogólnoświatowe.

Trasa Toni Braxton rozpoczęła się 18. sierpnia 1996 roku, a zakończyła 1. października 1997. Podczas występów artystka wspierana była przez jazzowego muzyka Kenny’ego G. W Europie skupiono się na samej Toni, w Ameryce zaś koncerty odbywały się pod szyldem An Evening with Kenny G & Toni Braxton. Jako support śpiewały The Braxtons. Braxton zaczynała show utworem “Seven Whole Days”, a kończyła “How Could an Angel Break My Heart”. Na bisy zostawiała sobie “Un-Break My Heart” i “You’re Makin’ Me High”. Do Polski artystka nie wpadła, ale obejrzeć ją można było m.in. w Anglii, Niemczech, Danii, Szwecji i Francji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *