POZNAJ: The xx

Przygoda czwórki przyjaciół spod szyldu The xx ze wspólnym graniem zaczyna się dość banalnie. Wszyscy poznali się w szkole – londyńskim Elliott School, do którego uczęszczały takie sławy jak Piece Brosnan czy członkowie grupy Hot Chip. Najpierw był duet, który stworzyli Romy Madley-Croft i Olivier Sim. Nieco później dołączyli do nich Baria Qureshi (opuściła grupę w 2009 roku) oraz Jamie Smith, który z The xx występuje po dziś dzień.

Debiutancki album The xx zatytułowany został mało oryginalnie: “xx”. Nagrywany był w małym garażu (przekształconym na studio) należącym do wytwórni XL Recordings. Za produkcję płyty odpowiada Jamie Smith, a miksowanie piosenek wziął na siebie Rodaidh McDonald, który współpracował m.in. z Adele i Vampire Weekend. Premiera albumu odbyła się 17. sierpnia 2009 roku. Krążek ukazał się nakładem brytyjskiej niezależnej wytwórni Young Turks. Dzień później brytyjski oddział iTunes ogłosił singiel The xx “Crystalised” mianem piosenki tygodnia. Płyta “xx” spotkała się z pozytywnym odbiorem słuchaczy i krytyków. Magazyn “Rolling Stones” umieścił ją na dziewiątym miejscu listy najlepszych albumów roku, a w podobnym zestawieniu “NME” zajęła wysoką drugą pozycję.

Album promowany był czterema singlami. Pierwszy z nich, “Crystalised”, doszedł do 14. miejsca UK Indie i 38. US Bilboard Alternative Songs. Piosenka cieszyła się sporym zainteresowaniem, czego przyczyną może być wykorzystanie utworu w popularnych serialach i reklamach. Następcą “Crystalised” zostało “Blank Space”. Na trzeci singiel wybrana została kompozycja “Islands”, którą kojarzyć mogą m.in. osoby, które choć raz przesłuchały album “Sale El Sol” Shakiry, gdzie kawałek ten został przez Kolumbijkę scoverowany. Oryginał notowany był na listach w takich krajach jak Francja (90.), Belgia (16.) czy Wielka Brytania (34.). Ostatnią piosenką promującą “xx” zostało “VCR”. Sporą popularnością cieszyła się także kompozycja “Intro”. Usłyszeć ją można było na stadionach przed meczami podczas Euro 2012, wykorzystana została w kilku serialach a także zasamplowana w utworze “Drunk on Love” Rihanny z 2011 roku.

“xx” nominowane zostało do prestiżowej nagrody Mercury Prize, przyznawanej najlepszym brytyjskim albumom. Zespół odebrał wyróżnienie za swój krążek, pokonując m.in. “Sigh No More” Mumford & Sons i “Total Life Forever” Foals. Nagroda przyczyniła się do zwiększenia się zainteresowania muzyką Brytyjczyków. Bezpośrednio po ceremonii płyta wskoczyła do top 3 najchętniej kupowanych albumów w Anglii. Jej sprzedaż wzrosła o ponad 260%.

Prace nad następcą świetnie przyjętego “xx” Romy i spółka rozpoczęli w 2011 roku. W jednym z wywiadów Jamie Smith mówił, że płyta ukaże się po festiwalowym sezonie. I tak się stało. Album “Coexist” swoją premierę miał 11. września 2012 roku. Jakiś czas wcześniej, dokładnie 16. lipca, The xx ogłosili nowy singiel – piosenkę “Angels”. Za jej produkcję odpowiada Jamie Smith. Utwór doszedł do 2. miejsca na UK Indie Charts i 3. na US Bubbling Under Hot 100 Singles. Był również 29. w Belgii, 46. w Australii i 70. w Irlandii. Drugim singlem stało się nagranie “Chained”. Słuchaczom spodobało się głównie w Belgii, gdzie zajęło 19. miejsce na liście najpopularniejszych singli. Kolejne dwa utwory promujące “Coexist” – “Sunset” i “Fiction” – nie cieszyły się popularnością.

Drugi album The xx zdobył szczyt zestawienia najchętniej kupowanych płyt w takich krajach jak Belgia, Irlandia, Nowa Zelandia, Portugalia, Szwajcaria i Anglia. W USA z pierwszego miejsca zespół mógł cieszyć się w szczegółowych rankingach: US Alternative Albums i US Independent Albums. Natomiast na głównej amerykańskiej liście, Billboard 200, “Coexist” zajęło 5. pozycję. W Polsce album doszedł do 14. miejsca OLiS.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *