PIOSENKĄ PO MAPIE: Paryż


Z czym kojarzy wam się stolica Francji – Paryż? Znawcy sztuki z pewnością odpowiedzą, że z malarstwem. Fanatykom zwiedzania na myśl o tym mieście przed oczami staną najróżniejsze zabytki, z Wieżą Eiffla na czele. Osoby lubiące dobrze wyglądać Paryż skojarzą z modą. A artyści? Kto akcję swojej piosenki osadził w tym magicznym mieście?

DIDO PARIS, 2003 Brytyjska wokalistka Dido, znana z takich przebojów jak “Thank You” czy “White Flag”, o stolicy Francji wspomina w przesiąkniętym tęsknotą za ukochaną osobą spokojnym nagraniu “Paris”. Bohaterka jej utworu wraca do domu pociągiem, co pozwala nam przypuszczać, że odwiedziła jeden z sześciu dworców miasta. Prawdopodobnie był to Gare du Nord – jeden z największych dworców kolejowych świata, który otwarty został w 1846 roku i posiada szesnaście peronów.

 VANESSA PARADIS JOE LE TAXI, 1987 Młodziutka Vanessa podbiła serca słuchaczy za sprawą uroczej, popowej piosenki o taksówce niejakiego Joe’go. Opowiada, jak jechała nią przez Paryż. Jej uwagę na chwilę przyciągają mosty na Sekwanie. Na rzece zbudowano ich aż… 37. Artystka śpiewa również o podróżach przez małe uliczki miasta, pełne klimatycznych knajpek.

 ZAZ PARIS SERA TOUJOURS PARIS (2014) Urodzona we francuskim mieście Tours wokalistka ma wielki sentyment do Paryża, o czym świadczyć może jej nowa płyta zatytułowana “Paris”. Znalazła się na niej piosenka, której polski tytuł brzmi “Paryż zawsze będzie Paryżem”. Artystka śpiewa w niej, że nic nie jest w stanie odebrać mu blask. Warto dodać, że nie jest to oryginalna kompozycja Zaz. Utwór napisany został bowiem w 1939 roku przez Alberta Willemetza. Nic więc dziwnego, że czuć w nim przedwojenne niepokoje: Paryż zawsze będzie Paryżem, najpiękniejszym miastem świata, nawet kiedy grzmią odległe działa, jego strój jest jeszcze ładniejszy.

 ABBA OUR LAST SUMMER (1980) Szwedzki zespół ABBA podczas swoich tras koncertowych Francję odwiedził nie raz. Akcję piosenki “Our Last Summer”, która trafiła na przedostatni album grupy, Benny Andersson i Björn Ulvaeus osadzili w Paryżu. Wspominają w niej lata młodości i randki. Ze swoimi ukochanymi spacerowali Aleją Pól Elizejskich i deptakami wzdłuż Sekwany. Obserwowali turystów przy Wieży Eiffla i Katedrze Notre Dame.

 ELTON JOHN PARIS (1986) Z piosenki brytyjskiego artysty Eltona Johna z albumu “Leather Jackets” z połowy lat 80. wyłapać możemy nazwę Montmartre. Jest to historyczny fragment Paryża, znajdujący się w XVIII dzielnicy miasta. W okolicy znajdują się nie tylko muzea (m.in. l’Espace Dali, poświęcone twórczości malarza Salvadora Dali), ale i jeden z największych paryskich cmentarzy. Pochowano na nim wiele osób zasłużonych dla kultury. Polacy z pewnością ominąć nie mogą grobu poety doby romantyzmu – Juliusza Słowackiego.

One Reply to “PIOSENKĄ PO MAPIE: Paryż”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *