ZOOM NA… Sade

Dobrze pamiętam swoje pierwsze spotkanie z muzyką brytyjskiej grupy Sade, której głosem jest zjawiskowa, elegancka Helen Folasade Adu. Było to w 2010 roku, chwilę po premierze ich ostatniej płyty “Soldier of Love”. Przeglądając muzyczne kanały w telewizji natknęłam się na ich klip do tytułowej kompozycji. Obdarzona niskim głosem Adu nieco mnie przeraziła. Ja, osoba przyzwyczajona do bezpiecznych eskowych przebojów, nie mogłam tego słuchać. Jednak z czasem, kiedy moje muzyczne horyzonty znacznie się poszerzyły, postanowiłam dać Sade szansę. I wstręt do takiej muzyki ustąpił miejsce autentycznemu zachwytowi. Dziś, po prawie pięciu latach po tym wydarzeniu i trzech, jakie minęły od czasu mojego zapoznania się z twórczością Brytyjczyków, przygotowałam dla was ściągę, jakie piosenki Sade koniecznie powinniście znać.

SMOOTH OPERATOR (1984) Znałam ten utwór od bardzo dawna, ale dopiero kilka lat temu dowiedziałam się, kto go wykonuje. Piosenka była ostatnim (czwartym) singlem z albumu “Diamond Life”. Utwór doszedł do 19. miejsce na brytyjskiej liście przebojów, był także 11. w Niemczech i 12. w Austrii. Cieplej przyjęty został za Oceanem, gdzie zajął 5. miejsce na Billboard Hot 100 a także 1. na Billboard Adult Contemporary. “Smooth Operator” coverowane było przez artystów z całego świata. Usłyszeć je można także w różnych filmach czy reklamach.

NO ORDINARY LOVE (1992) Jeśli słuchaliście albumu “rose.ave”, stworzonego przez P!nk i Dallasa Green’a duetu You+Me, kawałek ten z pewnością nie umknął waszej uwadze. Nie jest to jedyny cover wydanego w 1992 roku singla Sade. Inne znane to m.in. wersja The Civil Wars i Richarda Marxa. Piosenka doszła do 14. miejsca na brytyjskiej liście przebojów, będąc tam najpopularniejszym singlem Sade od czasu “Your Love Is King”. W Niemczech była 43., we Francji 20. a w Australii 21. Utwór przyniósł grupie drugą nagrodę Grammy.

PARADISE (1988) Drugi singiel z trzeciego albumu Sade, “Stronger Than Pride”. Piosenka była pierwszym utworem zespołu, który zdobył szczyt amerykańskiej listy Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs. W ogólnym notowaniu po drugiej stronie Oceany był zaś 16. “Paradise” nieco gorsze wyniki osiągało w takich krajach jak Anglia (29. miejsce), Australia (92.) czy Francja (38.). Kompozycja stała się najbardziej znanym singlem Sade z trzeciego wydawnictwa Brytyjczyków.

YOUR LOVE IS KING (1984) Debiutancki singiel brytyjskiego zespołu, który wydany został pod koniec lutego 1984 roku. Zapowiadał krążek “Diamond Life”, który ukazał się w lipcu tego samego roku. Piosenka ta jest jak dotąd największym hitem Sade na Wyspach Brytyjskich. Doszła bowiem do 6. miejsca tamtejszej listy przebojów. Lepiej poradziła sobie w Nowej Zelandii (2. pozycja). Słuchacze w USA singiel poznali w 1985 roku. Utwór doszedł tam do 54. miejsca na Billboard Hot 100. “Your Love Is King” wykonywane jest przez zespół na każdym koncercie.

THE SWEETEST TABOO (1985) Pierwszy singiel z drugiego studyjnego albumu Sade – “Promise”. Ukazał się w październiku 1985 roku. Piosenka cieszyła się sympatią słuchaczy na całym świecie, chociaż jej komercyjny sukces nie powalał. Kawałek był dopiero 31. w Anglii, 28. w Niemczech oraz 30. we Francji. Świetnie natomiast poradził sobie w USA, gdzie doszedł do 5. miejsce na Billboard Hot 100, 3. na Billboard Hot Black Singles i 1. na Billboard Adult Contemporary.

SOLDIER OF LOVE (2010) Utwór, który jako pierwszy zapowiadał powrotny album Sade. Piosenka na singlu ukazała się w grudniu 2009 roku i pokazała, że o zespole słuchacze nie zapomnieli. Kompozycja “Soldier of Love” wskoczyła na 1. miejsce na amerykańskiej liście Jazz Songs. Świetnie poradziła sobie m.in. w Belgii, Holandii oraz Japonii. W Anglii była jednak dopiero 123. Utwór w 2011 roku zdobył nagrodę Grammy w kategorii  Best R&B Performance by a Duo or Group with Vocals.

HANG ON TO YOUR LOVE (1984) Przedostatni singiel z hitowego albumu “Diamond Life”. Piosenka na singlu ukazała się 8. grudnia 1984 roku. Nie weszła na brytyjską listę przebojów, bo singiel wydany został specjalnie na potrzeby amerykańskiego rynku. Zajął tam jednak dopiero 102. miejsce. Lepiej poradził sobie na Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs, gdzie był 14. Kawałek notowany był również w Australii (68.), Nowej Zelandii (20.) oraz Holandii (18.).

BY YOUR SIDE (2000) Pierwszy (z dwóch) singiel z piątego albumu grupy “Lovers Rock”. Piosenka na singlu ukazała się w październiku 2000 roku. Utwór świetnie poradził sobie w Hiszpanii, gdzie był 2. na tamtejszej liście przebojów. W Anglii piosenka doszła do 17. miejsca, stając się trzecim największym przebojem Sade w ojczyźnie. “By Your Side” w 2002 roku nominowane było do Grammy w kategorii Best Female Pop Vocal Performance.

LOVE IS STRONGER THAN PRIDE (1988) Pierwszy singiel z albumu “Stronger Than Pride” ukazał się jedynie w Wielkiej Brytanii, kilku europejskich państwach i Australii. Tym rzem grupa zrezygnowała z podbijania amerykańskich list przebojów, zadowalając się niezłymi wynikami w innych częściach globu. W Australii “Love Is Stronger Than Pride” doszło do 67. miejsca, ale już w Holandii było 19. W Irlandii utwór znalazł się na 28. pozycji, a we Francji na 36.

KISS OF LIFE (1993) Trzeci singiel z płyty “Love Deluxe”, który do rozgłośni radiowych trafił na początku maja 1993 roku. Piosenka w USA zajęła 78. miejsce na Billboard Hot 100, oraz 10. na Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs, stając się siódmym utworem Sade w Top 10 tego zestawienia. W Anglii “Kiss of Life” doszło do 44. pozycji na liście przebojów, w Niemczech było dopiero 88. a w Nowej Zelandii 33. Swoją wersję utworu nagrali tacy artyści jak Ken Navarro, Rick Braun oraz Margot B.

9 Replies to “ZOOM NA… Sade”

  1. Znam “Smooth Operator”, “The Sweetest Taboo”, “Soldier of Love” i taki kawałek, którego tytułu nie pamiętam, ale w teledysku Sade jest syreną i śpiewa pod wodą. Plus dziesięć za taką umiejętność! 😀

    U mnie nowa notka, zapraszam i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *