RANKING: 10 najlepszych singli Macy Gray

Amerykańska wokalistka Macy Gray miała świetny start. Jej debiutancka płyta “On How Life Is” z 1999 roku szybko stała się przebojem, zapisując się w historii kończących się wówczas lat 90. Kolejne dwa wydawnictwa artystki również cieszyły się zainteresowaniem. Coś popsuło się w 2007 roku, wraz z premierą albumu “Big”. Jednak dziś o popularności gwiazd muzyki nie tyle świadczy sprzedaż ich kolejnych płyt, ale biletowane koncerty. Na nich nie ma przypadkowych słuchaczy. Ilu sympatyków Macy ma w Polsce, przekonamy się już 25. lutego. Właśnie tego dnia wokalistka wystąpi w warszawskiej Stodole. Zarówno dla tych co się na jej występ wybierają, jak i dla osób, które zadadzą zaraz to niezręczne pytanie “Who is Macy Gray?”, przygotowałam małą ściągawkę z najlepszych singlowych utworów Amerykanki.

 10. WHAT I GOTTA DO (2007)

Trzeci (i ostatni) singiel z albumu “Big”. Piosenka zwraca na siebie uwagę obecnością żeńsko-męskiego chórku. Charakteryzuje ją także klasyczno-nowoczesny muzyczny podkład oraz wspaniały soulowy wokal Macy Gray. Piosenka doszła do 67. miejsca na amerykańskiej liście Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs.

 9. I TRY (1999)

Czy jest ktoś, kto nie znałby tego utworu? Melancholijna piosenka “I Try” nie należy do najbardziej przebojowych nagrań, ale jej refren nuci się bez problemu. Jest największym przebojem Macy. Pojawiła się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych piosenek w takich krajach jak USA, Australia, Kanada i Wielka Brytania. Gray nominowana za nią była w dwóch najważniejszych kategoriach Grammy.

 8. SWEET BABY (2001)

Niepowtarzalna Erykah Badu na featuringu plus John Frusciante (były członek Red Hot Chili Peppers) grający na gitarze. A do tego oczywiście charakterystyczny wokal Macy. “Sweet Baby” to wrażliwa, delikatna piosenka, która w głowie zostaje na długie godziny. Utwór doszedł do 12. miejsca na nowozelandzkiej liście przebojów. Był także 23. w Wielkiej Brytanii oraz 16. w Kanadzie.

 7. SHE AIN’T RIGHT FOR YOU (2003)

Album “The Trouble with Being Myself” nie przyniósł przebojów, ale zostawił po sobie miłe wspomnienia. Ciężko nie docenić utworu “She Ain’t Right for You”, w którym – w porównaniu do wielu innych utworów Macy – większy nacisk położono na wykonanie. Gray brzmi wspaniale, śpiewając całą sobą o tym, że będzie gonić za utraconą miłością.

 6. REAL LOVE (2011)

Udany duet Macy z byłym mężem Whitney Houston, Bobbym Brownem, wokalistą r&b. Ich wspólna kompozycja “Real Love” jest ładną, ciepłą piosenką, w której na uwagę zasługują przede wszystkim zharmonizowane wokale obu artystów. Ani Macy, ani Bobby nie starają się wysunąć na pierwszy plan. Dlatego ich duetu słucha się tak przyjemnie.

 5. SHOO BE DOO (2007)

Kolejna, po “Finally Made Me Happy”, propozycja z albumu “Big”. Noszące uroczy tytuł nagranie “Shoo Be Doo” to bujająca, ładnie zaaranżowana piosenka. Bardzo pogodna, choć nie do końca tak optymistyczna, jak wywnioskować można by z luźnego i nieskrępowanego wykonania Macy. Utwór doszedł do 55. miejsca na amerykańskiej liście Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs

 4. FINALLY MADE ME HAPPY (2007)

Pierwsza z nowszych kompozycji amerykańskiej wokalistki w moim zestawieniu. Zupełnie przepadła na listach przebojów, ale szybko trafiła w mój gust. Soulowo-jazzowy klimat tego utworu podtrzymuje obecność niesamowitej Natalie Cole. Wierzcie lub nie, ale za produkcję tego eleganckiego nagrania odpowiada… will.i.am.

 3. WHY DIDN’T YOU CALL ME (2000)

Miejsce trzecie mojego zestawienia ponownie przenosi nas w czasy debiutanckiego albumu Gray. “Why Didn’t You Call Me” było czwartym singlem z “On How Life Is”. Tak samo niedzisiejsze jak “Do Something”, lecz mniej wciągające. Chociaż swobodnie grającego w tle pianina i towarzyszącego Macy chórku tak szybko się nie zapomina. Piosenka doszła do 38. miejsca w Wielkiej Brytanii.

 2. SEXUAL REVOLUTION (2001)

Zaczynająca się dość spokojnie piosenka (będąca drugim i ostatnim singlem z płyty “The Id”) szybko przeradza się w skoczny, żywiołowy kawałek. W utworze spotykają się disco z funkiem, r&b z orkiestrowymi brzmieniami. A temu wszystkiemu towarzyszy zachrypnięty jak zwykle wokal Macy z kobiecym chórkiem, dodającym piosence wdzięku. Utwór doszedł do 45. miejsca w Wielkiej Brytanii.

 1.  DO SOMETHING (1999)

Debiutancki singiel Macy, a zarazem piosenka, która przez sample z utworów Outkast i Nice & Smooth ma około dwudziestu twórców. Co za dużo to niezdrowo? Wręcz przeciwnie. Ten numer, łączący hip hopowy bit z soulowym wokalem Gray, szybko wpada w ucho, choć dziś brzmi nieco oldskulowo. Piosenka poddała się upływającemu czasowi. I dobrze. “Do Something” doszło do 51. miejsca w Wielkiej Brytanii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *