BLACK RADIO: Po prostu… Kelly Rowland

Na przełomie XX i XXI wieku nie było chyba osoby, która nie kojarzyłaby girlsbandu Destiny’s Child. W 2001 roku Beyonce, Kelly Rowland i Michelle Williams wydały dwie płyty (“Survivor”, “8 Days of Christmas”), po czym zrobiły sobie krótką przerwę, by zająć się solowymi projektami. Michelle zaprezentowała światu album “Heart to Yours”, lądując na szczycie listy Billboard Top Gospel Albums. Beyonce nagrała pierwszy solowy singiel, “Work It Out”, który trafił na soundtrack do filmu “Austin Powers in Goldmember”. A Kelly? Podbiła świat za sprawą utworu “Dilemma”, stając się pierwszą destinką, która poszczycić się mogła singlem “numer jeden” na światowych listach przebojów.

Przebojowy singiel z udziałem Nelly’ego sprawił, że słuchacze z niecierpliwością wyczekiwali premiery pierwszej solowej płyty Kelly. Krążek “Simply Deep” do sprzedaży trafił 22. października 2002 roku i stał się największym komercyjnym sukcesem w karierze Rowland. Za produkcję nagrań odpowiedzialny był cały sztab producentów (m.in. Rob Fusari, BAM & Ryan oraz Billy Mann), a nad całością czuwała nie tylko Kelly, ale i Mathew Knowles, ojciec Beyonce i menedżer Destiny’s Child. Nie mniej osób zaangażowanych było w pisanie tekstów. Wśród ich autorów wychwycić można Solange Knowles, Brandy i Richa Harrisona, który współpracował m.in. z Mary J. Blige i Amerie. Sama Kelly po długopis sięgała rzadko. Jej nazwisko pojawia się jedynie w kontekście “(Love Lives In) Strange Places” i “Heaven”.

Jak już wspomniałam na początku, “Simply Deep” zapowiadane było utworem “Dilemma” – z kawałkiem tym Kelly najbardziej jest dziś kojarzona. Piosenka była numerem jeden w takich krajach jak USA, Australia, Niemcy oraz Wielka Brytania, a także przyniosła artystce Capitol FM Award i Grammy. Drugi singiel, “Stole”, cieszył się znacznie mniejszą popularnością, choć znalazł się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych utworów m.in. w Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Dziś, obok “Dilemma”, jest to jedna z najbardziej znanych piosenek Kelly. Dwa ostatnie single, “Can’t Nobody” i “Train on a Track”, mogły tylko pomarzyć o sławie poprzedników. Pierwsza kompozycja najlepiej przyjęła się w Anglii (5. miejsce). W USA była jednak dopiero 97. “Train on a Track” za Oceanem w ogóle nie zadebiutowało na listach, a w Europie jego najwyższy wynik to 20. miejsce w Wielkiej Brytanii.

Wydanie “Simply Deep” uzależnione było od przyjęcia singla “Dilemma”. Z racji tego, że piosenka ta odniosła niebywały sukces, Kelly musiała pospieszyć się z nagrywaniem pozostałych kompozycji. W efekcie “Simply Deep” powstało w półtora miesiąca. Rowland w wywiadach całkiem miło wspomina proces tworzenia numeru “Dilemma”. Sen z powiek spędzało jej jednak wykorzystanie w tej piosence sampli z wydanej w 1984 roku kompozycji “Love, Need and Want You” jej idolki Patti LaBelle. Kelly obawiała się, jak odebrane zostanie jej wykonanie: wiedziałam, że nie mogę dać plamy. Śpiewałam przecież coś, co kiedyś wykonywała właśnie ONA. Okazało się jednak, że strach ma wielkie oczy, a sama LaBelle jest zachwycona utworem “Dilemma”: udało mi się wykonać to tak, że czuć w tym utworze nie tylko Patti, ale mnie samą – co właśnie najbardziej spodobało się samej Patti, kiedy poznałam ją na planie teledysku.

Przyzwyczajona do sporych promocji kolejnych albumów girlsbandu Kelly i swojego solowego krążka nie pozostawiła na pastwę losu. Twarz Rowland swego czasu zdobiły nie tylko muzyczne magazyny (“Blue & Soul”, “R&B Soul Magazine”), ale i lifestyle’owe gazety pokroju “Jet”, “Cosmo Girl”, “Hit Krant”, “Break Out”. Kelly pojawiała się również na branżowych imprezach. W 2003 roku wystąpiła m.in. podczas rozdania nagród Grammy, imprezy Personality of the Year, zaśpiewała też w radiu Channel V i podczas The Lighting of the UNICEF Snowflake. Gościła w talk show Jay’a Leno i pojawiła się na premierze kilku filmów.

Pod koniec 2003 roku Kelly Rowland poleciała do Europy z zamiarem odbycia krótkiej trasy koncertowej. Pierwszy koncert zorganizowany w ramach Simply Deep Tour odbył się 13. września w brytyjskim mieście Glasgow. W Anglii Kelly została jeszcze na kolejne sześć występów. Następnie podróżowała m.in. po Szwajcarii, Niemczech, Danii, Belgii oraz Holandii. Ostatni koncert miał miejsce 6. października 2003 roku w Paryżu. Podczas Simply Deep Tour Kelly wykonała prawie wszystkie utwory z debiutanckiej solowej płyty (zabrakło jedynie “Heaven”, “Obsession” i “Haven’t Told You”) oraz medley dwóch przebojów Destiny’s Child: “Emotion” i “Bootylicious”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *