RANKING: Kobiety Toma Waitsa

Kobiety śpiewają o mężczyznach. Mężczyźni o kobietach. Dzisiaj jednak do głosu dam dojść panom. A właściwie jednemu panu. Amerykański wokalista Tom Waits przez swoją trwającą od lat 70. karierę nagrał niezliczona ilość piosenek. Niektóre z nich tytuły otrzymały od kobiecych imion. Kochanek Waitsa? Tego, powiem szczerze, nie wiem. Wiem natomiast, że nie raz były to bardzo udane kompozycje. Kilka z nich postanowiłam wam zaprezentować.

1. MARTHA (1973) Piosenka z debiutanckiego albumu Toma Waitsa, “Closing Time”, zauroczyła mnie od pierwszych sekund. Nieco smutne smyczki dopełniają melancholijny klimat tego nagrania, które jest listem artysty do kobiety imieniem Martha. Muzyk wspomina wspólnie spędzone cudowne chwile, ale i przyznaje, że bycie razem nigdy nie było nam pisane.

2. ALICE (2002) Album “Alice”, który powstał do sztuki teatralnej opowiadającej o szalonym uczuciu Lewisa Carrolla do pierwowzoru bohaterki jego słynnej powieści, jest jednym z największych dokonań Waitsa. Ciężko nie zakochać się w otwierającym ten przedziwny soundtrack nagraniu “Alice” – jazzującym, knajpianym, ale i na swój sposób romantycznym numerze.

3. MURIEL (1977) Wydany prawie czterdzieści lat temu album “Foreign Affairs” należy do moich ulubionych dzieł Waitsa. Piosenka o kobiecie imieniem Muriel nie jest może najlepszym utworem na tej płycie, ale nie sposób nie docenić jej kameralnej atmosfery, swobodnej, jazzującej melodii i nieskrępowanego, nieco zachrypniętego Waitsa śpiewającego o mocy wspomnień.

4. ROSIE (1973) Smutna, nieco nawet przygnębiająca kompozycja zaaranżowana głównie na gitarę, perkusję i pianino. Znalazła się na debiutanckim wydawnictwie Waitsa. Jest poruszającym wyznaniem miłości artysty do kobiety imieniem Rosie: będę cię kochać do momentu, w którym umrę. Skąd więc ten ponury nastrój? Uczucie nie zostało odwzajemnione.

5. RUBY’S ARMS (1980) Zamykająca album “Heartattack and Vine” nieco orkiestrowa piosenka do kobiety imieniem Ruby jest kompozycją dość gorzką, przepełnioną tęsknotą i nostalgią. Artysta żegna się w niej ze swoją ukochaną, wymykając się nad ranem z jej mieszkania, jednocześnie dając do zrozumienia, że chociaż serce mu pęka, jest gotowy zakończyć ten związek.

10 Replies to “RANKING: Kobiety Toma Waitsa”

 1. Przyznam się bez bicia, że nie znam tego artysty :O
  Jednak zainteresował mnie album ‘ Muriel’, który Ci się bardzo podoba 🙂

  mlwdragon.blogspot.com

 2. Toma Waitsa znam dość pobieżnie, ale zawsze byłem pod wrażeniem jego charyzmy. Bardzo dobrze, że przybliżasz jego sylwetkę swoim czytelnikom. Dzięki za komentarz u mnie i pozdrawiam 🙂

 3. Wstyd przyznać, ale nie znam jego twórczości. Filmów z Tomem nie widziałem, nawet Drakuli, a Last.fm pokazuje 0 scrobbli.
  Ale sam pomysł na wpis rewelacyjny. Więcej takich 🙂

 4. Twój blog jest świetny. 🙂 Przyznam szczerze, że wiele się z niego dowiedziałam na tematy różnych artystów. 😀
  Już kiedyś odwiedzałam twój blog (dopóki pisałam swojego), ale teraz jak reaktywowałam Wiwernę, to znów zaczęłam odwiedzać blogi innych (po prostu znalazłam w reszcie czas na pisanie i czytanie innych).
  Informuj mnie o nowych notkach na http://wiwerna.blog.pl/ . 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *