SILVER SCREEN: Florence + The Machine

Klimat rodem z filmów fantasy nieobcy jest twórczości Florence + The Machine od ich debiutu przeszło dekadę temu. Dodając do tego barwną postać Florence Welch oraz obrazowe teksty otrzymujemy zespół, który aż chce się zaprosić do współpracy przy soundtrackach wielkich hollywoodzkich produkcji. Kilka filmowych piosenek kapela już na koncie ma – wybieram dziś swoją ulubioną piątkę.

5. HEAVY IN YOUR ARMS (2010)

Seria “Zmierzch” typowana na następcę “Harry’ego Pottera” poniosła klęskę, lecz przyznać trzeba jedno – po filmach została garść naprawdę dobrych kompozycji. Do jednej z części filmu o miłości między wampirem a zwyczajną dziewczyną swoje trzy grosze wtrącili Florence + The Machine. Nagrany przez nich utwór “Heavy in Your Arms” doskonale oddaje klimat zakazanego romansu między głównymi bohaterami sagi. To także jeden z potężniejszych numerów w dyskografii grupy, w którym ciężkie bębny towarzyszą gotyckim inspiracjom, gospelowym chórkom i wywołującym ciarki wokalom Welch.

4. JENNY OF OLDSTONES (2019)

Twórcy serialu “Gra o tron” starali się pozyskać Florence + The Machine już w 2012 roku, proponując zespołowi nagranie utworu “The Rains of Castamere”. Formacja nie zdecydowała się na ten krok, a piosenka ostatecznie powędrowała do The National – nie będę ukrywać, nie wyobrażam jej sobie dzisiaj w innej wersji. Welch ugięła się dopiero w 2019 roku i razem z resztą ekipy podjęła się zamienienia na muzyczny utwór napisanego przez George’a R. R. Martina “Jenny of Oldstones”. Folkowa, niemalże celtycka pieśń jest jedną z najskromniejszych kompozycji w karierze Brytyjczyków.

3. BREATHE OF LIFE (2012)

Dramatyzm, teatralność, epickość – takimi słowami najłatwiej opisać można to, co zastaliśmy na albumie “Ceremonials”. Do dziś wydana w 2011 roku płyta, która zostawiła nam takie przeboje jak “Shake It Out” czy “Never Let Me Go”, uznawana jest za jedno z najważniejszych dokonań Florence + The Machine. Kontynuacją tej rozbuchanej stylistyki jest nagranie, jakie grupa zarejestrowała do filmu “Królewna Śnieżka i łowca” – “Breathe of Life”. Za orkiestrową aranżację piosenki odpowiada sam James Newton  Howard, a artystce towarzyszy potężny chór. Całość odznacza się niesamowitą wręcz głębią i potężną, mroczną energią.

2. CALL ME CRUELLA (2021)

Filmy, w których obserwujemy przemianę szarej jednostki w czarny charakter są ciekawsze od filmów o pozytywnych bohaterach – can’t change my mind. Nie mogłam się więc doczekać opowieści o Cruelli de Vil. Soundtrack pełen był ponadczasowych przebojów od takich legend jak Queen, Blondie czy The Doors, stąd tym większy jest zaszczyt, jaki spadł na Florence i spółkę, który nagrali własny utwór. “Call Me Cruella” jest teatralną, przerysowaną kompozycją o art popowo-psychodelicznej aranżacji i niesamowitym wykonaniu. Welch wciela się w Cruellę odtwarzając jej chłód i wyrachowanie.

1. OVER THE LOVE (2013)

Dekadę temu nie było soundtracku, który wywołałby większe poruszenie. Sam ociekający złotem film “Wielki Gatsby” niezbyt mnie do siebie przekonał, lecz płyta z utworami skomponowanymi do tej produkcji przez największe gwiazdy narobiła sporo szumu. Do dziś wspominamy “Young & Beautiful” Lany Del Rey czy bawimy się do “A Little Party Never Killed Nobody (All We Got)” Fergie. W tym tłumie nie zginęła formacja, która oddała w nasze ręce “Over the Love” – miksującą baroque pop i soul balladę, w której z wyczuciem lecz także ze sporą dawką emocji Welch wchodzi w rolę kobiety, która rozdzielona została ze swoim ukochanym.

_______________

LungsCeremonials How Big, How Blue, How BeautifulHigh As HopeDance Fever

One Reply to “SILVER SCREEN: Florence + The Machine”

  1. W Twoim zestawieniu znalazły się piosenki, które sama bym wybrała, no może oprócz “Jenny of Oldstones”, do którego bardzo rzadko wracam. “Over the Love” też byłoby na pierwszym miejscu. 🙂 Chciałabym jeszcze kiedyś usłyszeć tak emocjonalny utwór od F+TM.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *