#310 Mariah Carey “Merry Christmas” (1994)

“Merry Christmas” to wydana w 1994 roku pierwsza świąteczna płyta Mariah Carey. Zaznaczam, że pierwsza, bo ta amerykańska wokalistka nagrała już dwa krążki z myślą o świętach Bożego Narodzenia. Najnowszy, “Merry Christmas II You”, ukazał się dwa lata temu. Przyznam, że bardzo mi się podoba. Jest ciekawy, różnorodny. Obok poważnych, nastrojowych utworów, które reprezentowane są m.in. przez “O Little Town of Bethlehem”, znajdziemy przebojowe, zabawne nagrania, np. “Oh Santa”. Trochę żałuję, że zabrałam się za ‘świąteczną’ dyskografię Mariah od końca, bo zauroczenie albumem “Merry Christmas II You” przeszkadza mi w odpowiednim docenieniu “Merry Christmas”.

Na pierwszy świąteczny krążek Carey składają się zarówno tradycyjne, bożonarodzeniowe utwory, jak i kompozycje stworzone specjalnie na niego. Zajmę się może na początku tymi drugimi, bo podoba mi się to, że Mariah nie siedziała z założonymi rękami, tylko faktycznie zaangażowała się w ten projekt. Na “Merry Christmas” znajdziemy trzy utwory jej autorstwa.

Piosenki “All I Want for Christmas Is You” przedstawiać nikomu nie trzeba. Cieszy nasze uszy już od osiemnastu lat. Zaczyna się bardzo spokojnie. Delikatnym głosem Mariah wyśpiewuje

I don’t want a lot for Christmas (…) All I want for Christmas is you (PL: Nie chcę wiele na gwiazdkę (…) Wszystkim czego chcę na święta jesteś ty).

Za chwilę wchodzi taneczna, radosna muzyka i otrzymujemy szybki, chwytliwy kawałek. Bez wątpienia jeden z lepszych w całej karierze Carey. Kolejnym utworem autorstwa Mariah jest ballada “Miss You Most (At Christmas Time)”. Na początku nie zwracałam na nią większej uwagi. Teraz uważam, że jest naprawdę piękna. Chociaż często świąteczne utwory są radosne i wywołują uśmiech na naszych twarzach, piosenka Carey jest refleksyjna. Opowiada o utraconej miłości. Artystka śpiewa, że święta to czas, w którym tęskni za ukochanym najbardziej. Robi to w bardzo przejmujący sposób. Ostatnim nagraniem jest “Jesus Born on This Day” z gościnnym udziałem chórku. I to właśnie ten chórek tworzy niezwykły, wzniosły klimat tej piosenki. W pozostałych utworach na “Merry Christmas” również Mariah wspierana jest przez chór, ale w przeciwieństwie do tego z “Jesus Born on This Day” zbytnio mi się on nie podoba. Wiele ludzi zazwyczaj woli stare, sprawdzone utwory. Jednak świąteczne kompozycje autorstwa artystki są naprawdę dobre. Nie spodziewałam się tego, więc jestem mile zaskoczona. Dobra robota. Takie piosenki mogą zostać z nami latami i nie strącą na aktualności.

Mariah Carey sięgnęła po pięć tradycyjnych kolęd. Jedną z nich jest znane wszystkim “Silent Night”, czyli jak łatwo można się domyślić – nasza “Cicha noc”. Nie ujmując talentowi artystki – słyszałam lepsze wykonania. Moim zdaniem ta piosenka zyskałaby, gdyby Mariah wykonywała ją sama, a nie przy udziale chórku. Zagłusza on trochę wokalistkę. Znacznie bardziej podoba mi się “Oh Holy Night” w jej wersji. Brzmi świetnie! Carey śpiewa w niej inaczej niż w innych utworach – nie tak wysoko. Duże brawa dla chórku, który tym razem spisał się tak dobrze, jak we wspomnianym wcześniej “Jesus Born on This Day”.

Rewelacyjnie zaczyna się “Joy to the World”. Potem jest niestety gorzej, bo dodane zostały niemalże dyskotekowe rytmy i cała magia piosenki uleciała. Natomiast jednym z utworów, gdzie naprawde możemy pczuć święta jest “Hark! The Herald Angels Sing/Gloria (in Excelsis Deo)”. Począwszy od muzyki, przez tekst, po cudowne wykonanie. Ciekawie przedstawia się również gospelowe “Jesus Oh What a Wonderful Child”. Podobny problem jak z “Silent Night” mam z “Santa Claus Is Coming to Town”. Chórek ponownie zagłusza Carey. Ale jestem zachwycona samą muzyką.

Słyszałam wiele dobrego na temat “Mery Christmas” Mariah. Nie wiem, czy to przez to przez to, że bardzo lubię jej drugi świąteczny album, czy przez to, że znam lepsze utwory Carey, ale nie podzielam zachwytów innych słuchaczy. Dla mnie jest to po prostu poprawna płyta. Kilka piosenek na pewno trafi na moją świąteczną playlistę.

11 Replies to “#310 Mariah Carey “Merry Christmas” (1994)”

  1. No chyba nie ma takiej osoby, która nie zna “All I Want For Christmas”. Jedna z lepszych piosenek świątecznych. Bardzo lubię ją słuchać 🙂 Zapraszam na nowy post 🙂

  2. “All I Want for Christmas Is You” Mariah Carey jest świetne. od razu czuć klimat świąt 🙂 Jako że zaproponowałaś pomoc z serwerem chętnie skorzystam 😉 Chciałam wstawić jakieś zdjęcia po boku bloga ale nie pojmuję jak to zrobić. Mogłabyś mi to jakoś w miarę prosto wytłumaczyć? Z góry dziękuję;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *