ZOOM NA… Arctic Monkeys

Skłamałabym, gdybym powiedziała, że twórczość brytyjskiego zespołu Arctic Monkeys dobrze znana jest mi od kilku lat. Kojarzyłam nazwę kapeli, kiedyś nawet w ręce wpadł mi krążek “Humbug”, jednak aż do 2013 roku nie miałam ochoty na kontynuowanie przygody z grupą. No właśnie, 2013 rok… . Arctic Monkys wydają album “AM”, podporządkowują sobie nie tylko fanów, ale i krytyków, a także zaczynają wyskakiwać z naszych lodówek. Oczywiście jako produkt deluxe, a nie pierwszy lepszy nafaszerowany chemią jogurt. Nie mogłam być obojętna i postanowiłam dać “AM” szansę. O płycie dużo pisałam już ponad rok temu, dlatego nie będę się tu powtarzać. Zainteresowanych odsyłam do recenzji. A potem do przygotowanej ściągi najważniejszych kawałków w karierze Arctic Monkeys.

I BET YOU LOOK GOOD ON THE DANCEFLOOR (2005) Pierwszy oficjalny singiel arktycznych małp, pierwszy wielki sukces. Piosenka wydana została w październiku 2005 roku i zadebiutowała na szczycie brytyjskiej listy przebojów. W USA sukcesu nie powtórzyła, ale za to uznana została przez magazyn “NME” za jedną z 500 najlepszych kompozycji wszechczasów.  Za jej coverowanie zabrały się m.in. Sugababes. Arctic Monkeys przypomnieli ją podczas ceremonii otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w 2012 roku.

BRIANSTORM (2007) Album “Favourite Worst Nightmare” nie mógł chyba wymarzyć sobie lepszego pierwszego singla. Piosenka “Brianstorm” ukazała się w kwietniu 2007 roku i przyniosła zespołowi 1. miejsce na kanadyjskiej liście przebojów. W UK utwór doszedł do drugiej pozycji (szczyt zablokowany został przez duet Beyonce i Shakiry). Azjatycki oddział MTV uznał “Brianstorm” za 62. najpopularniejszy kawałek 2007 roku. Nagranie trafiło do gry “Guitar Hero 5”.

DO I WANNA KNOW? (2013) Jeśli ktoś zainteresował się twórczością zespołu po premierze “AM”, piosenka jest mu bardzo dobrze znana. Numer ten lubi także sama kapela – utwór witał publiczność podczas ostatniej trasy Brytyjczyków. Piosenka doszła do 1. miejsca na amerykańskiej liście US Rock Airplay i w 2015 roku przyniosła Arctic Monkeys nominację do nagród Grammy w kategorii Best Rock Performance.

WHEN THE SUN GOES DOWN (2006) Drugi w karierze singiel zespołu i zarazem drugi brytyjski numer jeden. Piosenka poruszająca temat prostytucji na singlu ukazała się na początku 2006 roku. Promowała album “Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not”. Była pierwszym notowanym na listach przebojów singlem Arctic Monkeys w Niemczech (89. pozycja).

FLUORESCENT ADOLESCENT (2007) Drugi oficjalny singiel z albumu “Favourite Worst Nightmare” nie powtórzył sukcesu “Brianstorm”, choć także cieszył się z awansu do brytyjskiego TOP5. Za tekst utworu odpowiedzialna w połowie jest Johanna Bennett, była dziewczyna Alexa, która dziś usidliła Matt Followilla z Kings of Leon. “Flourescent Adolescent” w 2008 roku zdobyło nagrodę NME dla najlepszej piosenki.

WHY’D YOU ONLY CALL ME WHEN YOU’RE HIGH? (2013) Trzeci singiel ze świetnie przyjętej płyty “AM”. Piosenka na brytyjskiej liście przebojów poradziła sobie najlepiej spośród pozostałych kawałków z nowego wydawnictwa (zajęła 8. pozycję na ogólnej liście singli, na UK Indie była numerem jeden). Była także najlepiej notowanym utworem zespołu w Belgii (31. miejsce). Klip do piosenki nominowany był do nagród NME Awards 2014.

CRYING LIGHTNING (2009) Pierwszy, i zarazem najpopularniejszy, singiel promujący trzecie wydawnictwo Arctic Monkeys – “Humbug”. Piosenka doszła do 12. miejsca w Wielkiej Brytanii, 15. w Kanadzie oraz 44. w Japonii. “Crying Lightning” miało szanse na dwie nagrody dla najlepszej piosenki roku – Q Awards oraz NME Awards. W pierwszym przypadku zespół przegrał z Lily Allen, w drugim z The Big Pink.

LEAVE BEFORE THE LIGHT COME ON (2006) Piosenka wydana na singlu została w sierpniu 2006 roku, jednak nie promowała żadnej z płyt zespołu. Mimo to kawałek doszedł do 4. miejsce na brytyjskiej liście przebojów oraz otworzył Arctic Monkeys drzwi na rynek kanadyjski (utwór zajął tam dobre drugie miejsce). Piosenka chwilę cieszyła się mianem najpopularniejszego singla Brytyjczyków w Danii.

DON’T SIT DOWN ‘CAUSE I’VE MOVED YOUR CHAIR (2011) Pierwszy singiel zapowiadający czwarty krążek grupy “Suck It and See”. Piosenka swoją premierę miała w kwietniu 2011 roku. Była jedynym singlem z płyty, który trafił do pierwszej setki na brytyjskiej liście hitów (zajął 28. pozycję). Najlepiej piosenka przyjęta została w Danii, gdzie cieszyć się mogła z 6. miejsca.

MY PROPELLER (2009) Miało być “Pretty Visitors”, lecz zmieniono zdanie i ostatnim singlem promującym “Humbug” zostało “My Propeller”. Piosenka doszła jedynie do 90. miejsca na brytyjskiej liście najpopularniejszych singli. Dobrze poradziła sobie za to w Kanadzie, gdzie zajęła 6. miejsce. Kawałek znacząco poprawił wynik poprzedniego singla (“Cornerstone”) na Belgijskim rynku muzycznym.

6 Replies to “ZOOM NA… Arctic Monkeys”

  1. Słyszałam o nich,ale nie przywiązywałam większej uwagi do ich muzyki.W 2013 wydali bardzo dobry album.W wolnej chwili przesłucham inne ich piosenki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *