ZOOM NA… Janet Jackson

Ciężko być siostrą Michaela Jacksona – Króla Popu, jednego z najlepiej sprzedających się artystów wszechczasów, maszyny do tworzenia przebojów. Janet Jackson nie miała więc łatwego początku, bo choć nazwisko otworzyć jej mogło wiele drzwi, ciągle porównywana była do sławnego brata. Jednak już w krótkim czasie udowodniła, że przydomek “siostra Michaela” nadany jej został niesłusznie. Kilka świetnych płyt i własnych przebojów sprawiło, że Janet nazywana zaczęła być własnym imieniem.

THAT’S THE WAY LOVE GOES (1993) Pierwszy singiel z jednej z najpopularniejszych i najcieplej przyjętych płyt Jackson – “janet.”. Piosenka na singlu ukazała się na miesiąc przed premierą krążka. Była #1 m.in. w USA, Kanadzie i Australii. Utwór nagrodzony został wieloma statuetkami, m.in. Grammy i Billboard Music Awards. W 1999 roku piosenkę wpisano do “Księgi rekordów Guinessa” jako “Most Successful Dance Single, USA”. Kompozycja zainspirowała powstanie niektórych piosenek takich gwiazd jak Britney Spears, Jennifer Lopez czy Nelly Furtado.

TOGETHER AGAIN (1997) Drugi singiel z wydanej w 1997 roku płyty “The Velvet Rope”. Początkowo piosenka miała być balladą, ale przerobiono ją na dance popowy numer, co zapewne pomogło uzyskać Janet kolejny #1 na amerykańskiej liście przebojów. Utwór cieszył się także popularnością w Europie. Kawałek porównywany był do twórczości Donny Summer i Diany Ross, a do jego napisania zainspirował Janet mail, jaki otrzymała od swojego małego fana z Wielkiej Brytanii, w którym podzielił się on swoimi emocjami po stracie ojca.

ALL FOR YOU (2001) Pierwszy singiel z siódmej studyjnej płyty Janet, “All For You”. Piosenka doszła na szczyt amerykańskiej listy hitów, gdzie spędziła siedem tygodni, najwięcej spośród wszystkich numerów jeden w 2001 roku. Utwór jest ostatnim (jak na razie) #1 artystki na Billboard Hot 100. Co ciekawe numer był wielkim przebojem w Polsce. “All For You” zawiera sample z utworu “The Glow of Love” grupy Change. On sam z kolei wskazywany jest jako inspiracja dla nagrania “Anticipating” Britney Spears.

WHAN I THINK OF YOU (1986) Pierwszy większy przebój w karierze Janet we własnej ojczyźnie. Wokalistka miała 20 lat, kiedy jej utwór osiągnął szczyt amerykańskiej listy przebojów, przez co przez długi czas była ona najmłodszą zdobywczynią pierwszego miejsca Billboard Hot 100 w USA w historii. Utwór jest jednym z najbardziej lubianych nagrań Jackson w Nowej Zelandii. Piosenka promowała album “Control”, który dziś uważa się za  przełomowe dzieło artystki. Płyta otworzyła jej drzwi do wielkiej międzynarodowej kariery.

WHAT HAVE YOU DONE FOR ME LATELY (1986) Po małym sukcesie dwóch pierwszych płyt wokalistki (“Janet Jackson” i “Dream Street”) wydawało się, że kariera nie jest Janet pisana. Wszystko zmienił wydany na początku 1986 roku singiel. Piosenka doszła do 4. miejsce w USA. Była też 3. w Anglii i 1. w Holandii. Znalazła się też w TOP10 w takich państwach jak Niemcy, Australia i Kanada. Klip do kompozycji został nagrodzony podczas Soul Train Music Awards w 1987 roku. Utwór nominowany był do nagrody Grammy.

MISS YOU MUCH (1989) Pierwszy singiel z jednej z najlepszych płyt Amerykanki – “Janet Jackson’s Rhythm Nation 1814”. Piosenka spędziła cztery tygodnie na szczycie Billboard Hot 100, stając się jednym z największych hitów 1989 roku (lepszy okazał się być tylko Phil Collins i jego “Another Day in Paradise”). Utwór nagrodzony został podczas American Music Awards 1990 roku. Miał też szansę na Grammy, ale Janet pokonana została przez singiel Anity Baker “Giving You the Best That I Got”.

LOVE WILL NEVER DO (WITHOUT YOU) (1990) Przedostatni wydany, a zarazem ostatni singiel z “Janet Jackson’s Rhythm Nation 1814”, który zawojował listy przebojów. Tym razem artystka podbiła jedynie USA i Kanadę, osiągając jednocześnie dopiero 34. pozycję na brytyjskiej liście najpopularniejszych singli. Teledysk do piosenki nagrodzony został podczas MTV Video Music Awards w 1991 roku a także posłużył jako inspiracja do klipów “Your Love” Nicole Scherzinger i “Don’t Let Me Be the Last to Know” Britney Spears.

DOESN’T REALLY MATTER (2000) Piosenka, którą Janet nagrała na potrzeby filmu “Gruby i chudszy 2: rodzina Klumpów”, w którym zresztą sama zagrała. Przyspieszono premierę singla po tym, jak jego niedokończona wersja wyciekła do radia. Mimo to kawałek stał się kolejnym numerem jeden w karierze wokalistki, robiąc z Janet pierwszą artystkę, która w trzech różnych dekadach umieszczała swoje single  na szczycie Billboard Hot 100.

AGAIN (1993) Trzeci singiel z bestsellerowego albumu “janet.”, a zarazem piosenka, która trafiła do filmu “Poetic Justice”, w którym Janet zagrała u boku 2Paca. Ballada przyniosła jej kolejny #1 na amerykańskiej liście hitów oraz nominacje do Oscara i Złotych Globów. Na Starym Kontynencie popularność “Again” była mniejsza. Piosenka większy rozgłos zyskała jedynie w Wielkiej Brytanii i Szwecji.

BLACK CAT (1990) Piąty, a zarazem najciekawszy singiel z albumu “Janet Jackson’s Rhythm Nation 1814”, w którym Janet flirtuje z ostrzejszą muzyką. Miała nawet powstać wersja z udziałem muzyka Motörhead, ale przeciwna temu była wytwórnia artystki. Piosenka zdobyła szczyt list przebojów w USA. Dobrze poradziła sobie także w RPA, Kanadzie i Australii. Janet została za nią nominowana do nagród Grammy w kategorii Best Female Rock Vocal Performance.

6 Replies to “ZOOM NA… Janet Jackson”

  1. Nadal sądzę że jest nijaka. W życiu nie umiałabym zanucić czegokolwiek co ona śpiewa. I jakoś mnie nawet nie kręci żeby posłuchać.

  2. Nie przepadam za Janet. Mogłoby się tu znaleźć też “Scream” nagrane z Michaelem.
    Pozdrawiam. 🙂
    PS. “Come To My Aid” jest tym zwyczajnym utworem, a “Picture Book” jest mroczne. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *