ZOOM NA… Johnny Cash

Kariera Johnny’ego Casha, amerykańskiego wokalisty country, rock & roll i folk, trwała sześć dekad. Chociaż artysty nie ma wśród nas od 2003 roku, wciąż ukazują się kolejne płyty z jego piosenkami. Za życia wydał ich ponad 87. Tę pierwszą, “Johnny Cash with His Hot and Blue Guitar”, zaprezentował w 1957 roku, promując ją przebojowym singlem “Cry! Cry! Cry!”. Tak zaczęła się niesamowita historia człowieka, którego twórczość nadal inspiruje wielu wykonawców.

CRY! CRY! CRY! (1955)

O tym, która piosenka zostanie debiutanckim singlem dwudziestotrzyletniego Johnny’ego Casha, zadecydowało jej komercyjne powodzenie. Słuchaczom bardziej niż “Hey, Porter” do gustu przypadło nagranie “Cry! Cry! Cry!”. Kompozycja szybko sprzedała się w ponad stu tysiącach egzemplarzy w południowych Stanach. Popularność utworu, który ostatecznie doszedł do 14. miejsca na liście US Hot Country Song, przyczyniła się do tego, że Cashowi zaproponowano wyruszenie w trasę koncertową z Elvisem Presley’em. Swoje wersje pierwszego singla artysty mają na koncie m.in. Norah Jones, Marty Stuart, Elvis Costello i zespół Third Eye Blind.

I WALK THE LINE (1956)

Jedna z najsłynniejszych kompozycji Johnny’ego Casha dedykowana jest jego pierwszej żonie, Vivian. Artysta starał się uspokoić ukochaną i zapewnić ją, że nigdy nie pozwoli sobie na żadne skoki w bok. “I Walk the Line” napisane zostało przez wokalistę w ciągu jednej nocy po koncercie w Teksasie. Co ciekawe, piosenka początkowo miała być balladą. Cash zmienił zdanie po naradzie z producentem, który podpowiedział mu, że szybsza wersja bardziej spodoba się publice. I faktycznie. “I Walk the Line” stało się hitem, dochodząc m.in. do 1. miejsca na US Hot Country Song i 17. na Billboard Hot 100. Utwór nucono także w Australii, gdzie zajął 43. pozycję. Cover numeru zarejestrowali m.in. Halsey, Dolly Parton i The Everly Brothers.

BALLAD OF A TEENAGE QUEEN (1958)

Kolejny numer 1 na liście skupiającej piosenki country i jeden z największych przebojów Casha na Billboard Hot 100 (14. pozycja) a także kompozycja, która ciepło przyjęta została w Australii. “Ballad of a Teenage Queen” nie zostało jednak napisane przez Johnny’ego. Tekst utworu wyszedł spod pióra Jacka Clementa, którego muzyczna kariera ożyła po sukcesie stworzonego dla wokalisty country numeru. Piosenka przedstawia historię dziewczyny, która porzuciła ukochanego, by zostać gwiazdą Hollywood. Miała wszystko prócz miłości. Jak się ta opowieść zakończy? Odsyłam do piosenki. Warto także zapoznać się z wersją, którą Cash nagrał w latach 80. w towarzystwie The Everly Brothers i swojej córki Rosanne.

DON’T TAKE YOUR GUNS TO TOWN (1958)

Kolejny wielki przebój na country chartsach (numer 1. przez sześć tygodni), nieco mniejszy hit na Billboard Hot 100 (32. miejsce) i do 1969 roku (a konkretnie do premiery “A Boy Named Sue”) najbardziej lubiane nagranie Johnny’ego Casha w Australii. Utwór wykonany został przez artystę m.in. podczas zarejestrowanego koncertu z serii VHI Storytellers pod koniec lat 90. i wydany na albumie “VH1 Storytellers: Johnny Cash & Willie Nelson”. Stowarzyszenie Western Writers of America uznało “Don’t Take Your Guns to Town” za jedną z najważniejszych westernowych piosenek wszechczasów. O czym singiel opowiada? O mężczyźnie, który wbrew prośbom matki nosi ze sobą broń i wchodzi w konflikt z jednym z bywalców saloonu.

RING OF FIRE (1963)

Na kolejny wielki komercyjny sukces Cash poczekać musiał do 1963 roku. “Ring of Fire” ponownie wywindowało Johnny’ego na szczyty list przebojów. Także w Europie. Autorką tekstu piosenki jak June Carter, przyszła żona artysty. Jej wkład w powstanie utworu podważała pierwsza małżonka Casha. Według niej piosenka wyszła spod ręki pijanego i mającego w tamtym czasie problemy z narkotykami wokalisty, który postanowił wyrzec się spraw do utworu, by pieniężne korzyści czerpała mająca finansowe problemy June. Co ciekawe, pierwszą wersję kompozycji zarejestrowała jej siostra Anita. Można więc powiedzieć, że Johnny Cash nagrał cover. Kto jeszcze się za “Ring of Fire” zabrał? Listę przeróbek otwierają m.in. The Animals i Madonna.

FOLSOM PRISON BLUES (LIVE) (1968)

Znajdująca się na debiutanckim “With His Hot and Blue Guitar”, przypomniana na “All Aboard the Blue Train” z 1962 roku. Aż w końcu wykonana na żywo podczas legendarnego koncertu w kalifornijskim więzieniu Folsom State w 1968 roku i wydana na płycie “At Folsom Prison”, uznawanej za jeden z najważniejszych live albumów w historii. Koncertowa wersja “Folsom Prison Blues” dotarła do 1. miejsca na Canadian RPM Country Tracks i US Hot Country Songs. Utwór przyniósł Cashowi pierwszą nagrodę Grammy w kategorii Best Country Vocal Performance, Male. Najsłynniejszy wers kompozycji, I shot a man in Reno just to watch him die, przyszedł artyście do głowy, gdy ten zastanawiał się, jaki jest najgorszy powód zabicia drugiego człowieka.

A BOY NAMED SUE (1969)

Na fali popularności “At Folsom Prison” Cash wydał kolejny nagrany za więziennymi kratami live album – “At San Quentin”. Promował go singiel “A Boy Named Sue” autorstwa Shela Silversteina (co ciekawe pod koniec lat 70. stworzył powiązany z nim utwór “The Father of a Boy Named Sue”). Piosenka, ponownie jak kompozycja “Folsom Prison Blues”, poszybowała na 1. miejsca list przebojów country w Kanadzie i USA. Doszła też do 2. miejsca na Billboard Hot 100, 3. na UK Singles Charts i 13. w Holandii. Może dziwić tytuł przeboju. Mężczyzna o imieniu Sue? Wstydzący się swojego żeńskiego imienia bohater spotyka w pubie ojca, który porzucił rodzinę lata temu. Słyszy od niego, że nosi takie imię, bo pomóc mu miało wyrosnąć na potrafiącego stawić czoło wszystkim przeciwnościom losu człowieka. Hmm, dziwne metody wychowawcze.

A THING CALLED LOVE (1972)

Nie “Ring of Fire” ani nie “I Walk the Line”. Największą popularnością spośród wszystkich singli Johnny’ego Casha w Europie cieszyła się kompozycja “A Thing Called Love”. Piosenka doszła m.in. do 1. miejsca w Irlandii, 4. w Wielkiej Brytanii i 6. w Holandii. Na kanadyjskiej liście przebojów zawierającej utwory country numer powtórzył sukces wielu swoich poprzedników. W podobnym zestawieniu w USA był dopiero drugi. Kompozycja nie jest jednak autorskim dziełem Casha. To cover utworu Jerry’ego Reeda z 1968 roku. Swoją przeróbkę kawałka swego czasu nagrał Elvis.

ONE PIECE AT A TIME (1976)

Mniejsze powodzenie na chartsach na świecie (choć ponownie szczyty listy country przebojów w USA i Kanadzie należały do Casha), ale za to godna uwagi historia, która rozpoczęła się w napisanym przez Weyne’a Kempa utworze a swój finał znalazła w prawdziwym życiu. Ot, chłopak pracuje w fabryce Cadillaców i dochodzi do smutnego wniosku, że nigdy nie będzie go stać na wymarzony samochód. Postanawia więc… sam go sobie zbudować, wynosząc co jakiś czas z fabryki poszczególne, niekoniecznie do siebie pasujące części. Piosenka zainspirowała firmę, która podarowała wokaliście auto zgodne z opisem zawartym w utworze.

HURT (2003)

Chociaż w latach 80. i 90. Johnny Cash wciąż był aktywny, nie udało mu się wylansować przebojów na miarę “Ring of Fire” czy “Folsom Prison Blues”. Pod koniec swojego życia rozpoczął wydawanie serii płyt zawierających prawie same covery. Dożył premiery albumu “American IV: The Man Comes Around”, z myślą o którym nagrał swoją wersję “Hurt” Nine Inch Nails. Poruszający cover co jakiś czas powraca na listy przebojów. W ubiegłym roku dotarł m.in. do 52. miejsca we Francji i 33. w Szkocji. Przepełniony bólem i smutkiem utwór, choć nie jest autorstwa Casha, uchodzić może za jego refleksję nad życiem. Klip, jaki zrealizowano do kompozycji, nominowany został do Grammy w kategorii Best Short Form Music Video. Zgarnął także kilka nominacji do MTV VMA, czyniąc z Casha najstarszego artystę, który miał szansę na statuetkę.

9 Replies to “ZOOM NA… Johnny Cash”

 1. Haha, bywa 😛 Zdradzę Ci to na TT 😛
  Archiwum z tt sobie ściągnęlam xD Fakt, że nie odczytuje polskich znaków , tylko jakieś dziwne się one robią i że prawdopodobnie nigdy nie zajrzę do tych tweetów, ale niech sobie jest gdzieś zapisane 😉 No i właśnie, nie wiaodmo, co ja napisałam w tych tweetach xD
  Eee to nie trudne. Wystarczy 1) dość sporo pisać, 2) sporo dyskutować z innymi, 3) dużo tweetów przesyłać dalej i się nazbiera 😀 A miałam fazy, gdzie potrafiłam dziennie napisać z kilkadziesiąt tweetów, do tego dużo rt (na początku roku dużo szalałam spamując skokami narciarskimi) i jakoś tak się nazbierało 😉

 2. Znam jego pierwszy album i pamiętam, że mi się podobał, chociaż dawno do niego nie wracałam. Chyba będę musiała go sobie odświeżyć. “Hurt” też bardzo lubię, a za resztę jego twórczości musiałabym się kiedyś zabrać 🙂

 3. “…że nigdy nie pozwoli sobie na żadne skoki w bok”, dowcipniś z tego Casha. 😛
  Nie znam za dobrze jego największych przebojów, ale bardzo cenię “Ring Of Fire” i “Hurt”. Ten drugi to jeden z najsmutniejszych utworów jakie słyszałam w życiu.
  U mnie nowy wpis, zapraszam i pozdrawiam. 🙂

 4. Nie jestem fanką jego muzyki. Ale bardzo fajnie oglądało się film inspirowany jego życiem “Spacer po linie” z 2005 r.

 5. Johnny Cash to doskonały przykład tego, że dawniej w muzyce liczył się talent. Dziś na scenę często wychodzą osoby, których głos pozostawia wiele do życzenia. Cash to wielka ikona, która prostymi środkami potrafił zdobyć serca tysięcy ludzi. Artysta przez duże A nadal jest inspiracją dla wielu muzyków, wokalistek i wokalistów. Najciekawsze jest to, że do fascynacji jego osobą przyznają się twórcy różnorakiej muzyki, np. Flogging Molly (celtycki punk rock), CF 98 (pop punk), Katy Perry (w jednym z jej teledysków można usłyszeć głos Casha ).

  Osobiście jego twórczość poznałem dzięki grze “Tony Hawk Underground 2”, w której wykorzystano utwór “Ring Of Fire” , bądź co bądź jeden z największych klasyków muzyki.

  Pozdrawiam i jeśli masz ochotę zapraszam ponownie do mnie. Jestem już na Facebooku. 🙂

 6. Ta płyta live nagrana w więzieniu faktycznie jest niesamowita. Ten klimat to coś nie do podrobienia. Zupełnie inne emocje niż podczas słuchania zwykłej live płyty jakiegoś innego wykonawcy. Dzięki za polecenie na ig 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *