OdNowa: Holiday

Były wcześniej kawałki “Everybody” i “Burning Up”, lecz dopiero beztroski singiel “Holiday” uczynił z Madonny światową gwiazdę muzyki pop. Napisana przez Curtisa Hudsona i Lisę Stevens piosenka nie od razu trafiła w ręce artystki. Wcześniej odrzuciły ją dwie wokalistki znane z girlsbandu The Supremes. Musiało być im głupio, gdyż utwór szybko stał się jednym z największych przebojów lat 80.

Niewiele starych kompozycji Madonny cieszy się dziś takim jej uznaniem, co “Holiday”, wracając przy okazji niemal każdej kolejnej trasy koncertowej. I chociaż wydźwięk utworu jest beztroski i luźny, sam kawałek rejestrowany był pod presją czasu. Wytwórnia określiła bowiem czas, do kiedy Madonna wyrobić ma się z nagraniem swojej debiutanckiej płyty. Szybko powstało demo, które następnie trafiło do Freda Zarra. Ten dodał m.in. partie pianina i tak powstała wersja, jaka porywa do zabawy od dekad, z pewnością będąc dla wielu melomanów nieoficjalnym hymnem wakacji.

THE AVALANCHES (2000)

Przyznam szczerze, iż australijska formacja The Avalanches znana jest mi bardziej z samej nazwy aniżeli muzyki. Tymczasem już na debiutanckim krążku zespół wykazał się sporą odwagą. Kapela niekierująca swej twórczości do masowych odbiorców sięga po jeden z największych popowych przebojów lat 80.? Instrumentalne sample “Holiday” wpleciono jednak w kawałek “Stay Another Season” bardzo subtelnie. Piosenka zasiliła szeregi debiutanckiej płyty The Avalanches, “Since I Left You”. Jeśli wierzyć słowom członków grupy, to Madonna zasugerowała wykorzystanie swojego nagrania. Ci byli tak zaskoczeni jej propozycją, że z miejsca przystali na jej pomysł.

KELIS (2010)

Jakie jedzenie i napoje kojarzą wam się z wakacyjnym okresem? U mnie jest to mleczny shake robiony ze świeżych truskawek. To połączenie owoców i letniego klimatu spodobało się też Kelis, która w 2010 roku wyruszyła w świat promować swój rewolucyjny (r&b/hip hop zastąpione zostały EDM-owym i elektropopowym brzmieniem) krążek “Flesh Tone”. Podczas koncertów artystka zdecydowała się zmiksować instrumentarium “Holiday” ze swoim hitem “Milkshake”. Efekt? Co kto lubi, ale mi zawsze podoba się, gdy wykonawcy starają się na nowo ująć swoje największe przeboje.

CAPITAL CITIES (2012)

Amerykański indie popowo-elektroniczny duet Capital Cities wybił się w 2012 roku piosenką “Safe and Sound”. Zanim jednak do rąk melomanów trafiła ich debiutancka płyta zatytułowana “In a Tidal Wave of Mystery”, Ryan Merchant i Sebu Simonian wystartowali z koncertami. Braki we własnym materiale nadrabiali coverem… “Holiday”. Kompozycja przez długi czas była żelaznym punktem ich występów. W 2012 roku zarejestrowali nawet studyjną wersję tego utworu. I, na pewno nie będę żałować tych słów, otrzymali najlepszą przeróbkę “Holiday”, jaka wpadła mi w ucho. Cover jest nowoczesny i taki “ich”, ale jednocześnie oddający hołd latom 80.

TROLL CAST (2017)

Pod koniec 2017 roku stacja NBC wyprodukowała krótką świąteczną animację bazującą na filmie “Trolls”. Tak, to właśnie na potrzeby tej bajki Justin Timberlake zarejestrował jedną ze swoich bardziej irytujących piosenek – “Can’t Stop the Feeling!”. Tym razem twórcy filmu poszli o krok dalej i zmusili obsadę (w skład której weszli m.in. Anna Kendrick, Zooey Deschanel i ponownie Timberlake) do zarejestrowania coveru “Holiday”. Jest kolorowo, jest infantylnie. Ale to w końcu produkcja dla dzieci, więc można przymknąć oko.

KATE RYAN (2020)

Belgijska wokalistka Kate Ryan od początku kariery kojarzona jest z coverami. Wiele z nich (jak chociażby “Désenchantée”, “Voyage, Voyage” czy “Ella, Ella L’a”) odbiło się szerokim echem po europejskich dancefloorach. Ostatnio popularność Ryan nieco przygasła, ale artystka postanowiła zawalczyć o uwagę w letnią porę. Wpadła więc na pomysł zarejestrowania coveru “Holiday”. Z pewnością jest dyskotekowo, ale jakoś tak… topornie. W kategorii “zabawa” bez wątpienia wygrywa Madonna, którą – ciekawostka – Kate podziwia od dziecka.

One Reply to “OdNowa: Holiday”

  1. Chyba rzeczywiście wersja Capital Cities jest najlepsza, chociaż “Milkshake” też brzmiało fajnie. Podkład “Holiday” idealnie pasuje do niektórych utworów, pewnie dlatego często wykorzystuje się go w mash-upach.
    U mnie nowy wpis, zapraszam i pozdrawiam. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *