ROCZNICA: 20 lat temu zadebiutowała Norah Jones

Są takie płyty, których sukcesu chyba nikt by nie przewidział. Jedna z nich ukazała się dwadzieścia lat temu. “Come Away With Me” amerykańskiej wokalistki Norah Jones nie od razu chwyciło, ale gdy już słuchacze poznali się na talencie młodej artystki, lawina ruszyła. Z okazji 20. rocznicy ukazania się tego bestsellerowego albumu zebrałam fakty, które warto znać.

Norah Jones miała zaledwie dwadzieścia jeden lat, gdy ukazał się jej debiutancki longplay “Come Away With Me”.

Chociaż album ukazał się pod szyldem wytwórni Blue Note specjalizującej się w jazzowych wydawnictwach, stylistyka płyty oscyluje wokół akustycznego popu, folku i bluesa.

Składająca się w większości z coverów płyta kusi paroma kompozycjami, których autorką jest Jones. Wokalistka stworzyła takie utwory jak “Come Away With Me”, “Nightingale” i “The Long Day Is Over”. Odpowiada także za pianino w większości nagrań.

“Come Away With Me” nie było pierwszym wydawnictwem Norah. We wrześniu 2001 roku ukazała się w limitowanym nakładzie epka “First Sessions”, na którą trafiło sześć nagrań – cztery z nich weszły później w skład debiutu Amerykanki.

Album zadebiutował na 139. miejscu Billboard 200 wskakując na pierwsze miejsce dopiero na początku 2003 roku. W pierwszym tygodniu krążek zakupiło około 10 tysięcy słuchaczy.

Najwięcej osób pognało do sklepu po “Come Away With Me” po gali rozdania nagród Grammy w 2003 roku. Obsypana złotymi gramofonami płyta w ciągu tygodnia trafiła do 600 tysięcy fanów. Szacuje się, że dziś w swoich domach ma ją przeszło 11 milionów Amerykanów.

♥ Na całym świecie zaś liczba sprzedanych sztuk debiutu Jones przekracza 27 milionów egzemplarzy, co czyni go jedną z najlepiej sprzedających się płyt w historii muzyki. Wśród albumów wydanych w nowym tysiącleciu lepsi są zaledwie Adele (“21”) i Eminem (“The Eminem Show”).

W Polsce sprzedaż “Come Away With Me” przekroczyła 80 tysięcy egzemplarzy. Dwanaście lat po premierze, w 2014 roku, krążek powrócił na szczyt polskiej listy bestsellerów.

Pierwszym singlem promującym album została piosenka “Don’t Know Why”. Tekst utworu w 1999 roku napisał Jesse Harris, który spotkał Jones podczas podróży do Teksasu, gdzie ta studiowała. Kompozycja w wykonaniu Norah najbardziej spodobała się w Australii (5. miejsce) i Chorwacji (6.).

“Don’t Know Why” dotarło do 30. miejsca na Billboard Hot 100 stając się najwyżej notowaną kompozycją Amerykanki w tym zestawieniu. Jeszcze tylko “Thinking About You” z 2006 roku zaznaczyło swą obecność na tej liście – zajęło 82. pozycję.

Wytwórnia EMI, do której należy Blue Note, nalegała na wydanie zremixowanej wersji “Don’t Know Why” – osadzoną na tanecznym bicie i z podkręconymi wokalami. Norah ten pomysł wydał się jednak niedorzeczny i śmieszny. Nie jestem Britney. To nie jest droga, jaką chcę podążać – komentowała tę decyzję.

Nakręcony nad Oceanem teledysk przyniósł artystce nominację do MTV Video Music Awards – jak na razie jest to jej jedyna nominacja do tych nagród.

Podróż samochodem nieprzypadkowo jest motywem przewodnim klipu do tytułowej piosenki. Odnosi się ona do historii, gdy Norah pożyczyła pewnemu zespołowi swój samochód, by ten mógł udać się do Nowego Jorku. Jones zabrała się w trasę z kapelą, której członkiem był Jesse Harris. Zaprzyjaźniła się z nim podczas tego wypadu i zaprosiła go do współpracy przy tworzeniu płyty. Bestsellerowej, jak się później okazało.

Utwór “Seven Years” napisał Lee Alexander – ówczesny chłopak wokalistki. Inspiracją było video z dzieciństwa Norah, na którym ta tańczy. To było tak słodko sentymentalne. Dziecko w swoim własnym świecie, szczęśliwe i zadowolone – mówiła po latach Jones pytana o kompozycję.

Kompozycja “Turn Me On” w wykonaniu Jones (oryginał pochodzi z 1961 roku, a wykonywał go Mark Dinning) znalazła się na soundtracku do kultowego już filmu “To właśnie miłość”.

Norah Jones zaliczyła gościnny epizod w filmie “Dwa tygodnie na miłość”. Zaśpiewała w nim kompozycję “The Nearness of You”.

Osiem! Właśnie tyle Grammy zgarnęła za swoją pracę Norah w 2003 roku. nagrodzona została w kategoriach: album of the year, pop vocal album, engineered album, producer of the year, female pop vocal performance, record of the year, song of the year (wszystkie trzy za “Don’t Know Why”), best new artist.

W kategorii Best New Artist Jones konkurowała z Ashanti, Michelle Branch, Avril Lavigne i Johnem Mayerem.

Skromność Norah najlepiej podkreśla jej reakcja na otrzymanie ośmiu nagród Grammy podczas ceremonii w 2003 roku. W udzielonym jakiś czas później wywiadzie zdradziła, że czuła się źle z tym, że zgarnęła wszystko, co się dało: czułam się, jakbym poszła na czyjeś przyjęcie urodzinowe i zjadła cały tort.

Rozszerzona edycja “Come Away With Me” zawiera trzy dodatkowe kompozycje (“Peace”, “Something Is Calling You”, “I’ll Be Your Baby Tonight”) oraz dwa teledyski.

2 Replies to “ROCZNICA: 20 lat temu zadebiutowała Norah Jones”

  1. Mam nadzieję, że zdecyduje się na trasę po Europie i zawita do Polski. Nie ukrywam, że obecność na jej koncercie to jeden z moich celów, które zamierzam kiedyś zrealizować. Rozumiem, że widzimy się w pierwszym rzędzie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *