ZOOM NA… Kate Bush

 

Jedyna w swoim rodzaju – te słowa Kate Bush mogłaby wytatuować sobie na czole. Ale nie musi tego robić, bo każdy, kto choć raz zetknął się z jej twórczością, zda sobie z tego szybko sprawę. Brytyjka to artystka jedna na milion. Od dziecka grała na fortepianie i pisała własne piosenki. Później występowała z zespołem pod “szyldem” The KT Bush Band i z miejsca trafiła pod skrzydła dużej wytwórni, która dostrzegła jej potencjał. Przez całą swoją karierę (trwającą od lat 70.) artystka nie dała się zdominować. Dlatego też słuchając jej płyt mamy gwarancję, że powstawały one pod jej czujnym okiem oraz uchem, i zawierają zapis prawdziwych przeżyć i emocji autorki.

WUTHERING HEIGHTS (1978) Swoim debiutanckim singlem Kate pokazała, że nie da sobą rządzić. Wytwórnia chciała wydać inny kawałek, ona upierała się przy “Wuthering Heights”, utworze inspirowanym książką o tym samym tytule. I wygrała, bo piosenka zdobyła szczyt brytyjskiej listy przebojów, stając się najpopularniejszym nagraniem Kate. W 2005 roku utwór nominowany został w plebiscycie na najlepszy brytyjski singiel ostatnich 25 lat.

RUNNING UP THAT HILL (1985) Poprzednia płyta artystki (“The Dreaming”) nie była sukcesem komercyjnym. Na listy przebojów Kate powróciła za sprawą singla zapowiadającego jej kolejną płytę, “Hounds of Love”. Piosenka “Running Up That Hill” była najlepszym wynikiem Bush na brytyjskiej liście od czasów debiutu. Osiągnęła także najwyższą lokatę w USA za wszystkich kompozycji Kate. Utwór coverowali m.in. Placebo i Within Temptation.

BABOOSHKA (1980) Drugi i najbardziej popularny singiel z albumu “Never For Ever”. Piosenka doszła do 5. miejsca w Wielkiej Brytanii. Jest także najsłynniejszą kompozycją w karierze Kate we Francji (4. pozycja). “Babooshka” świetnie poradziła sobie także w odległej Australii, gdzie stała się jednym z najlepiej sprzedających się singli 1980 roku. Klip do utworu otrzymał nagrodę MIDEM Video Awards.

KING OF THE MOUNTAIN (2005) W 2005 roku Kate powróciła z nową płytą po ponad dziesięciu latach przerwy. Album “Aerial” promował tylko jeden singiel. Chociaż mody i gwiazdy się zmieniały, słuchacze docenili Bush. W efekcie “King of the Mountain” doszło do 4. miejsca na brytyjskiej liście hitów. Było także 5. w Kanadzie i 13. w Nowej Zelandii. Obrazek widniejący na okładce singla narysowany został przez synka artystki.

THE MAN WITH THE CHILD IN HIS EYES (1978) Drugi singiel Kate Bush. I znów jaki strzał! Dzisiaj ta fortepianowa ballada by przepadła. W latach 70. doszła jednak do 6. miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Nieźle poradziła sobie także w Irlandii (3. pozycja) oraz przedstawiła Kate amerykańskim słuchaczom (85. lokata). Tekst “The Man With the Child in His Eyes” doceniony został podczas Ivor Novello Awards.

DON’T GIVE UP (1986) Brytyjski wokalista Peter Gabriel z Kate Bush przyjaźni się od kilkudziesięciu lat. W studiu spotkali się w 1986 roku, by nagrać wspólnie utwór “Don’t Give Up” na album Gabriela “So”. Co ciekawe, pierwotnie w piosence śpiewać miała Dolly Parton. Utwór doszedł do 9. miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Był także 5. w Australii, 72. w USA i 27. w Niemczech. Piosenkę coverowali m.in. Alicia Keys z Bono i Willie Nelson z Sinead O’ Connor.

SAT IN YOUR LAP (1981) Pierwszy singiel zapowiadający najbardziej eksperymentalny album w karierze Kate, “The Dreaming”. Piosenka doszła do 11. miejsca na brytyjskiej liście przebojów i była jedynym singlem z albumu, który pochwalić się może chartsowym sukcesem. W Irlandii kawałek zajął 18. pozycję. Oprócz tych dwóch państw piosenka notowana była w Australii, Francji i Nowej Zelandii.

THE SENSUAL WORLD (1989) Pierwszy z singli promujących szósty album Kate. W 2011 roku usłyszeliśmy nową wersję kompozycji – pod zmienionym tytułem “Flower of the Mountain”. Piosenka doszła do 12. miejsca w Wielkiej Brytanii. Świetnie poradziła sobie także w Irlandii oraz za Oceanem, nie wchodząc wprawdzie na główną listę, ale zajmując 6. pozycję na US Modern Rock Tracks.

RUBBERBAND GIRL (1993) Era “The Red Shoes” nie była dla Bush zbyt szczęśliwa. Chwilę przed wydaniem albumu zmarła ukochana matka artystki. Kate nie miała więc serca należycie promować tego wydawnictwa. Żaden z singli nie stał się przebojem, choć najbliższe temu było “Rubberband Girl”, dochodząc do 12. miejsca w Wielkiej Brytanii i 88. w USA, będąc pierwszym singlem Kate na tej liście od czasu “Don’t Give Up”.

CLOUDBUSTING (1985) Drugi singiel z hitowej płyty “Hounds of Love”. Utwór dotarł do 3. miejsca na polskiej Liście Przebojów Programu Trzeciego. W Anglii piosenka była 20., podobnie jak w Niemczech. Warty uwagi jest klip do kompozycji. Wystąpił w nim znany kanadyjski aktor Donald Sutherland. Co ciekawe w teledysku Kate wcieliła się w rolę… syna bohatera granego przez aktora.

2 Replies to “ZOOM NA… Kate Bush”

  1. Małymi kroczkami zapoznaje się z Kate. Podoba mi się “Rubberband Girl” no i oczywiście “Babooshka”! Na teledysk do “Cloudbusting” trafiłam przypadkowo w TV i też zrobił na mnie pozytywne wrażenie.
    U mnie nowa notka, zapraszam i pozdrawiam. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *