#1003 Cashmere Cat “Princess Catgirl” (2019)

Norweski producent Magnus August Høiberg, znany w muzycznych kręgach jako Cashmere Cat, przypomina mi trochę Się. Lubi działać na drugim planie, co jakiś czas wydając coś pod własnym szyldem. Przerwę między swoimi dwiema płytami (“9” z 2017 roku i tegorocznym dziełem “Princess Catgirl”) wykorzystał na tworzenie z Kanye Westem (płyta “Kids See Ghosts”), Halsey (“Nightmare”) i Shawnem Mendesem (hit wakacji “Señorita”). Nie chciał jednak, by za okazaną pomoc mu się dziś odwdzięczyli. 

Wycofany elektropop Cashmere Cata spotkał się przed dwoma laty z całą plejadą mniej lub bardziej topowych artystów. W piosenkach zawartych na “9” udzielają się m.in. Selena Gomez, Ariana Grande, The Weeknd, Camila Cabello i Kehlani. Norwegowi udało się zrobić wówczas coś fajnego – zmajstrować płytę, która nie brzmi jak składanka przypadkowych radiowych utworów.

Na “Princess Catgirl” Magnus przedstawia nam swoje alter ego. Zawsze byłem nieśmiały. Na początku kariery ukrywałem twarz i chowałem się za innymi artystami. Mogę powiedzieć, że byłem przestraszony. Dlatego powołałem do życia Princess Catgirl, która jest teraz twarzą mojej muzyki. Sprawia, że czuję się bezpiecznie – tak o przypominającej bohaterów japońskich kreskówek Kotce mówił przed premierą albumu Cashmere Cat. Zmodyfikowane do granic możliwości wokale tylko potęgują wrażenie, iż mamy do czynienia z jakąś futurystyczną wokalistką. A może tak właśnie będzie wyglądać przyszłość? Wykonawców zastąpią ich wirtualne odpowiedniki?

Krótka płyta Kociej Księżniczki rozpoczyna się naprawdę zostającym w pamięci numerem “For Your Eyes Only”, którego wzbogacona pianinem końcówka robi niezłe wrażenie. Wiosenne “Watergirl”, podbijane momentami wyrazistszym, bardziej metalicznym bitem, bazuje na “What a Girl Wants” Christiny Aguilery, będąc ciekawym ukłonem w stronę tego dwudziestoletniego przeboju. To nie jedyny sampel na krążku. W skręcającym w stronę rhythm’and’bluesowo-hip hopowych klimatów, półtoraminutowym “Moo” wychwycić można zapożyczenia z “Moonlight” XXXTentacion, a w “Without You” posłuchać wariacji producenta na temat “Love Myself” niejakiej Hailee Steinfeld. Z pozostałych numerów najlepsze wrażenie robi zróżnicowane “Back for You”. Uwierają wprawdzie wysokie, przerobione wokale, ale melodia jest całkiem niezła. Mi szczególnie do gustu przypadła oldksulowo-futurystyczna, rhythm’and’bluesowa końcówka. Ciekawi eksperymentalne “Emotions”, a zawodzi tytułowa kompozycja, której instrumentarium (nieco balladowych ejtisowych klimatów, trochę akustycznych brzmień) znika pod najbardziej irytującymi wokalnymi partiami na tym albumie. I aż nie chce się wierzyć, że obiecująca skądinąd piosenka została popsuta, bo Norwegowi z jakiejś przyczyny brakowało w niej powtarzanego słowa girl.

Cashmere Cat ponownie wydał album, którego nie da się polecić wszystkim. Lubię jego podejście do muzyki elektronicznej, bo nie ogląda się na trendy i nie upraszcza brzmienia, by trafić do eteru. Jednocześnie obce mu są ciężkie, klubowe bity. “Princess Catgirl” jest za to pełne jasnych, pastelowych wręcz komputerowych barw, bardziej pasujących do pierwszych wiosennych dni aniżeli opanowującej naszą część świata jesieni. Cały efekt psuje jednak postać Princess Catgirl. Przekształcone na dziecięcy głos wokale są bardzo denerwujące. Pomysł ciekawy – wykonanie średnie. Chciałabym jednak, by Cashmere Cat przy tworzeniu kolejnego albumu uśmiercił swoje kocie oblicze.

Warto: Back for You

3 Replies to “#1003 Cashmere Cat “Princess Catgirl” (2019)”

  1. Trochę creepy jest ta kotka. Przesłuchałam piosenki, które wstawiłaś i rzeczywiście – wokal jest nie do zniesienia. Na pewno wymęczyłabym się, słuchając całej płyty.
    Zapraszam na nowy wpis i pozdrawiam 🙂

  2. Po okładce spodziewałam się recenzji ścieżki dźwiękowej z jakiejś gry komputerowej. 😀 To “For Your Eyes Only” to jeszcze, ale “Emotions” to jakaś masakra. 😛
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *