#1004 Sabrina Claudio “Truth Is” (2019)

Znana z kameralnych, pościelowych kompozycji amerykańsko-kubańska wokalistka Sabrina Claudio nie kazała nam długo czekać na następcę swojego debiutanckiego albumu, “No Rains, No Flowers”. Być może zaważył na tym fakt, iż płyta nie spotkała się z takim zainteresowaniem słuchaczy, co poprzedzające ją projekty “About Time” i “Confidently Lost”. Iskierka trochę przygasła, ale gorącą jeszcze premierą “Truth Is” Sabrina na nowo powinna wylądować na celowników fanów niebanalnych, rhythm’and’bluesowych brzmień.

Album rozpoczyna się bardzo niepozornie. Balladowe dźwięki z pierwszej zwrotki “Take One to the Head” przeistaczają się w duszne, alternatywne r&b. Modyfikacji nie ulegają wokale Sabriny, które wciąż są pastelowe, aksamitne i zabarwione smutkiem. “Take One to the Head” jest ładną kompozycją, lecz przebija ją kolejna propozycja Claudio. Bogatsze w instrumenty “Truth Is” (przewijają się tu m.in. smyczki i akustyczne gitary) wzrusza przedstawioną historią – bohaterka utworu pragnie miłości, lecz jednocześnie chce przed nią uciec. Można powiedzieć, że nagranie bywa przesłodzone, ale dawno żadna wokalistka tak nie zagrała na moich emocjach. Większe wrażenie robi jednak hiszpańska wersja tej piosenki. Przybiera oszczędniejszą formę i bardziej skupia się na obolałym śpiewie Sabriny.

Do moich pozostałych faworytów z drugiego krążka artystki należą także takie kompozycje jak “On My Shoulders”, “As Long As You’re Asleep” oraz “Me in Her”. Pierwsza z nich jest ciemna, powolna i seksowna. Druga brzmi jak rhythm’and’bluesowy, stylowy utwór z powielanymi wokalami, który spodobać mógłby się słuchaczom w latach 90. Nowocześniejszą, opartą na syntetycznym bicie formę przybiera “Me in Her”.  Niby nic wielkiego, ale ciekawie pokazuje, jak Sabrina sprawdza się w innych klimatach.

Inne smaczki? Warto posłuchać pełnego subtelnych, łagodnych wokali “I Don’t Mean To”; mroczniejszego “Problem with You” (z prostym, ale konkretnym tekstem; the problem with you is that I can’t get you off my mind and I think about you all the time) oraz minimalistycznego “Hurt People”. Mam spory problem z rhythm’and’bluesowym “Holding the Gun”. Podkład jest dość banalny, ale największym nieporozumieniem są tym razem wokalizy Sabriny – mało przekonywujące (szczególnie przy mocniejszym bicie), niezostające w pamięci, brzmiące, jakby nie przeszły jeszcze miksu. Ciekawostką jest “Rumors”, będące najłatwiej wpadającym w ucho kawałkiem na “Truth Is”. Słodkim, z popowymi wpływami i znanym gościem. Słyszymy tu Zayna, i aż chce się powiedzieć, że kompozycja ta wydana powinna być dawno temu, za czasów świetności ex-członka One Direction, by Sabrina zadebiutowała w świadomości szerokiej publiczności.

Po nową płytę Sabriny Claudio sięgałam bez większych oczekiwań. O jej premierze dowiedziałam się zresztą po fakcie, co tylko pokazuje, że nie byłam na bieżąco z muzycznymi dokonaniami artystki. Tymczasem przesłuchany od niechcenia album “Truth Is” został ze mną na dłużej niż czterdzieści minut. O ile debiut Amerykanki dość szybko mi się znudził, tak piosenki z tegorocznego wydawnictwa chętniej goszczą w moich słuchawkach. Nie mamy tu wprawdzie wielkiego progresu czy dźwiękowych eksperymentów (szczerze mówiąc nawet ich od wokalistki z tak krótkim stażem nie wymagam), ale w ich miejsce przyszło większe zaangażowanie i jeszcze więcej emocji. Truth Is, że Sabrina Claudio umocniła swoją pozycję na panteonie nowych gwiazd neo soul-r&b.

Warto: Truth Is (spanish version) & As Long As You’re Asleep

2 Replies to “#1004 Sabrina Claudio “Truth Is” (2019)”

  1. Zgadzam się z każdym słowem. Tak naprawdę, to Sabrina jest aktualnie moją ulubioną wokalistką. Jej głos wywołuje u mnie ogromne emocje. Faworyta z “Truth is” co prawda jeszcze nie mam, ale tytułowy kawałek szybko zapadł mi w pamięci. “Holding the gun” za to, wydaje się być najsłabszym elementem tej układanki. A to przecież tym numerem zapowiadała płytę.

    http://scarlett95songs.blogspot.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *