RANKING: 5 najlepszych piosenek z płyty “Never for Ever” Kate Bush

Nie Kylie Minogue, nie Whitney Houston ani nawet nie Madonna. Pierwszą artystką, której nowa płyta zadebiutowała na szczycie brytyjskiej listy bestsellerów, była Kate Bush. A wydawnictwem tym “Never for Ever”, które we wrześniu 2020 roku świętuje swoje czterdzieste urodziny.

Nie jest to album na miarę “Hounds of Love” czy “The Dreaming”, ale mam do niego spory sentyment. To porcja muzyki nowocześniejszej (w porównaniu do “Lionheart” czy “The Kick Inside”), a także – pozornie – pogodniejszej. I, co ważne, całkiem przystępnej, co czyni go idealnym pierwszym przystankiem dla osób chcących zapoznać się z dyskografią Bush. Pomocna okazać się może także i moja lista. Oto piątka kompozycji, które są moimi ulubionymi punktami trzeciego albumu Brytyjki.

5. BABOOSHKA

Jedna z najbardziej znanych kompozycji w karierze Bush wybrana została na utwór otwierający “Never for Ever”. Nagranie zawierające inspiracje muzyką ludową (a także językiem rosyjskim, z którego Brytyjka zaczerpnęła tytułowe słowo) jest wpadającym w ucho, dość gorzkim numerem z pogranicza popu i art rocka. Sporo w tym także typowej dla Kate teatralności, która kreśli nam tu historię kobiety chcącej sprawdzić wierność swojego partnera. W tym celu próbuje uwieść go jako tytułowa “Babooshka”, która miała być jej młodszą i piękniejszą wersją. Kreśliła do niego listy, a ja myślę sobie, że gdyby piosenka ta powstała w dzisiejszych czasach, bohaterka kompozycji po prostu założyłaby fejkowe konto na Facebooku lub Instagramie i tam go zaczepiła.

4. BLOW AWAY

Put out the light, then, put out the light śpiewa Kate w piosence “Blow Away”. Kompozycję zadedykowała Billowi Duffieldowi, który zajmować się miał oświetleniem podczas trasy The Tour of Life. Niestety mężczyzna zginął podczas próby przed pierwszym występem. Mówi się, że to tragiczne wydarzenie było jednym z powodów, dla których Bush na tyle lat zrezygnowała z koncertowania. Jej hołd złożony Billowi (a także, co warto zauważyć, plejadzie zmarłych gwiazd muzyki pokroju Minnie Riperton czy Buddy Holly) nie jest jednak kompozycją przesadnie melancholijną, smutną i ponurą. Ma wyraźniej zaznaczony rytm, a przygrywająca sobie na pianinie Bush brzmi niezwykle dziewczęco i słodko.

3. ALL WE EVER LOOK FOR

Piosenka traktująca o poszukiwaniu czegoś w niewłaściwy sposób lub o niewłaściwej porze sama w sobie jest dźwiękowym poszukiwaniem. A także najbardziej innowacyjną i aranżacyjnie najciekawszą kompozycją na “Never for Ever”, przez co ciężko pomylić go z jakimkolwiek innym utworem w dyskografii Bush. Popowe nagranie o wiosennych wokalach artystki przyciąga uwagę wieloma samplami. Kate zostawiła jednak w spokoju piosenki swoich kolegów po fachu, ale sięgnęła po wiele dźwiękowych efektów takich jak stukot obcasów czy dźwięk otwieranych drzwi. Całość jest dla mnie piosenką brzmiącą, jakby powstała z myślą o jakiejś grze video.

2. THE WEDDING LIST

Jeśli przy wspomnianym kawałku “Babooshka” postawić można przymiotnik przerysowany, to przy “The Wedding List” podnosimy to słowo do drugiej potęgi. Inspirowana francuskim filmem “Panna młoda w żałobie” z 1968 roku kompozycja robić może za muzyczny motyw przewodni do tego kinowego obrazu. Podszytym agresją i żądzą zemsty głos Bush kreśli nam tym razem historię panny młodej, której wybranek został zastrzelony podczas uroczystości ślubnej. Ta odkłada pogrążanie się w żałobie na później, a teraz skupia się na dorwaniu sprawcy. Sporo w tym zadziorności.

1. BREATHING

Jako popowa wokalistka, która dopiero wyszła z nastoletniego wieku, i której albumy wydawała spora, nastawiona na zysk wytwórnia, Kate Bush nie mogła przesadzać z politykowaniem w swoich kompozycjach. Jednak na “Never for Ever” zdecydowała się umieścić swój protest song – anty-wojenne nagranie “Breathing” będące najbardziej podniosłym utworem we wczesnych latach kariery wokalistki. Oddaliła się jednak od banalności, przemycając sporo swojej dziwaczności do warstwy lirycznej. Mamy tu bowiem historię eksplozji bomby atomowej opowiedzianą z punktu widzenia nienarodzonego jeszcze dziecka, którego matka wdycha opady nuklearne. Poruszające nagranie wzbogacone zostało zimnym opisem wybuchu bomby oraz chórkami. Wielkie dzieło będące istnym ostrzeżeniem dla ludzkości.

2 Replies to “RANKING: 5 najlepszych piosenek z płyty “Never for Ever” Kate Bush”

  1. Mój ranking wyglądałby podobnie, jednak wymieniłabym “All We Ever Look For” na “Delius”. Jakoś nie potrafię się przekonać do “AWELF”. “Breathing” zdecydowanie na pierwszym i z tym nie ma dyskusji. 😉
    U mnie właśnie “Never For Ever”, zapraszam i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *