OdNowa: Do I Wanna Know?

Wkręcający się w myśli gitarowy riff. Pełen obsesji tekst i kontrastujący z nim spokojny Alex Turner. Rewelacyjna porcja indie rockowego grania. Zapowiadający album “AM” singiel “Do I Wanna Know?” przywrócił brytyjską formację Arctic Monkeys na gwiazdorski firmament i miał niemały wpływ na rewelacyjną sprzedaż piątego krążka Małp. W pewnym momencie każdy chciał być Alexem Turnerem.

Wpadliśmy na pomysł nagrania, które zrobilibyśmy z perspektywy producenta r&b. Z tą różnicą, że dostosowalibyśmy je do czteroosobowego rock’n’rollowego zespołu. Wyobrażaliśmy sobie, że ten utwór tworzy Timberlake – mówił w wywiadach lider Arctic Monkeys o pomyśle na “Do I Wanna Know?”. Perkusista, Matt Helders, dodawał, iż słynna kompozycja była tym numerem, który wyznaczył ścieżkę reszcie kawałków, jaki powstały na “AM”: “Do I Wanna Know?” jest jedyną piosenką, jaka przetrwała wczesne sesje. Oczywiście nie w takiej formie, w jakiej jest znana obecnie. Nie miała takiego wielkiego refrenu – w zasadzie składała się jedynie z zapętlonej perkusji. Za chórki w utworze odpowiedzialni są członkowie kapeli, choć początkowo krążył pomysł, by poprosić o to siostry tworzące grupę Haim. Te, zajęte pracą nad debiutanckim albumem, musiały odmówić. Ostatnie szlify nadał singlowy producent Ross Orton, który także maczał swoje palce w… “Arular” M.I.A.

CHVRCHES (2014)

Dokładnego reaserchu nie robiłam, ale wydaje mi się, iż szkocka formacja CHVRCHES była jedną z pierwszych gwizd muzyki, która postanowiła zmierzyć się z “Do I Wanna Know?”. Trio specjalizujące się w elektro-popie gościł w lutym 2014 roku w programie “Like a Version” australijskiej rozgłośni radiowej triple j. Ich cover jest zupełnie nowym, świeżym spojrzeniem na utwór Arctic Monkeys. Z oryginału uchował się jedynie tekst. CHVRCHES podeszli w sprawy na zasadzie “zrobimy to tak, jakby to była nasza własna piosenka”. I tak ta przeróbka brzmi, bo grupa przemyciła sporo elektronicznych smaczków. Mogłabym się jedynie przyczepić do śpiewu Lauren Mayberry, która brzmi tak, jakby cała historia była jej obojętna.

KWABS (2014)

Urodzony w Londynie Kwabena Sarkodee Adjepong (na nasze szczęście przedstawiający się jako Kwabs) łączy w swojej twórczości r&b, soul i elektronikę. Jego kariera jak na razie stoi w miejscu, a o następcy debiutanckiego “Love + War” nic nie słychać. Jednak na przełomie 2014 i 2015 roku artysta miał okazję pośpiewać dla publiczności. Na kilku koncertach, jakie zagrał w tamtym okresie, wykonał “Do I Wanna Know?”. Pierwszy raz po hit Arctic Monkeys sięgnął we wrześniu 2014 roku podczas Eden Sessions. Swoją bardziej kołyszącą i soulującą wersję kompozycji zaprezentował także podczas takich festiwali jak Reeperbahn w Niemczech i Rock Werchter w Belgii.

HOZIER (2014)

Nie wiem czy jeszcze pamiętacie te czasy, ale w 2014 roku jednym z najpopularniejszych męskich głosów był irlandzki wokalista Hozier. Wydana przez niego imienna płyta spotkała się z ciepłym przyjęciem słuchaczy, a “Take Me to Church” jest jedną z najpopularniejszych i najważniejszych piosenek minionej dekady. W ramach promocji wydawnictwa artysta gościł w programie BBC Radio 1’s Live Lounge. Wykonany przez niego cover “Do I Wanna Know?” przerobiony został na hozierową modłę. Jest spokojniej, bardziej folkowo, a artyście towarzyszą subtelne kobiece chórki. Sam wykonawca tak musiał być ze swojego występu zadowolony, że nie aż umieścił “Do I Wanna Know?” na jednej z edycji deluxe swojej bestsellerowej płyty.

SAM SMITH (2014)

Także i Sam Smith bił w 2014 roku rekordy popularności. Jego debiutancki krążek “In the Lonely Hour” szybko stał się bestsellerem. Jeszcze przed jego premierą artysta dużo koncertował. W marcu, podczas koncertów w Stanach, do swojej setlisty zaczął dokładać “Do I Wanna Know?”. Swój cover przywiózł także do Europy na letnie festiwalu (w tym i Glastonbury). Szacuje się, że przebój Arctic Monkeys wybrzmiał na niemalże dwudziestu występach Brytyjczyka. Ostatni raz w Meksyku 12 października 2014 roku. Słuchając jego wersji nie mogę oprzeć się wrażeniu, iż jest… bardziej rockowa niż sam oryginał.

DUA LIPA (2019)

Ten sam program. Ta sama piosenka. Pięć lat różnicy. Dua Lipa przyjęła zaproszenie od BBC Radio 1 i podobnie jak Hozier zmierzyła się z “Do I Wanna Know?”. I gdy wydawało mi się, iż znana z szybkich, popowo-tanecznych kompozycji artystka na podobną modłę przerobi utwór Turnera i spółki, ona przysiadła z boku i zaprezentowała nam zaaranżowaną na fortepian wersję “Do I Wanna Know?”, robiąc z niej nastrojową, gorzką balladę. A przede wszystkim – po raz kolejny udowodniła, iż ma naprawdę dobre głosowe warunki.

_____________

Ranking: “AM” Arctic Monkeys

4 Replies to “OdNowa: Do I Wanna Know?”

  1. “Do I Wanna Know?” to trochę kwintesencja roku 2013 i chyba jeden z nielicznych rockowych przebojów lat 10.. Najbardziej spodobała mi się wersja “Hoziera”, brzmi jak zupełnie inny kawałek. Wersje Kwabs i Duy też są niezłe.
    U mnie nowy wpis, zapraszam i pozdrawiam. 🙂

  2. “Do I Wanna Know” jest dla mnie jedną z tych piosenek, które można łatwo zepsuć właśnie przez cover. A tu taka niespodzianka! Wersja CHVRCHES bardzo mi przypadła do gustu, przy KWABSie musiałam się trochę przyzwyczaić do jakości wideo i tak odmiennego stylu, ale tak w połowie dotarło do mnie, że ten pan jest naprawdę dobry! A ten jego głos – jak dla mnie bajka! Muszę się koniecznie poznać z jego twórczością! W zestawieniu z nim Hozier nieco przynudza, przynajmniej na początku odniosłam takie wrażenie. Jednak z czasem to wrażenie ustępuje spokojowi i łagodności. Zresztą jego głos jest taki hipnotyzujący, a chórki tylko to wrażenie pogłębiają!
    Za to wykonanie Sama Smitha jakoś mi nie bardzo leży. Warstwa instrumentalna jest naprawdę niezła, za to głos tego pana nie bardzo trafia w mój gust niestety. Nie przepadam także za Duą Lipą, głównie przez jej styl. Jednak w wykonaniu “Do I Wanna Know” jest zachwycająca! Ma cudowny głos, którego aż chce się słuchać! Szkoda tylko, że większość jej repertuaru nie trafia w mój gust…
    Świetne zestawienie, dzięki za taką dawkę niezwykłej muzyki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *