SILVER SCREEN: Taylor Swift

Dni dzielą nas od premiery albumu “Midnights” Taylor Swift, lecz nie wydaje mi się, by amerykańska wokalistka wyskoczyła nagle z utworami, które w moim prywatnym odczuciu przeskoczyć by mogły nagranie “Carolina”. Zauroczenie tą piosenką mi nie mija, a ja sama poczułam się przez nią zainspirowana do sprawdzenia, jak prezentują się inne kawałki przygotowane przez Swift na potrzeby filmowych produkcji. Oto moje top5.

5. CRAZIER (2009)

W 2009 roku kina na całym świecie przeżyły prawdziwe oblężenie – na ekrany wszedł pełnometrażowy film o przygodach Hannah Montana. Swój bilet miałam i ja. Niedawno jednak przypomniało mi się, że Taylor Swift nie tylko nagrała country popową, kołyszącą piosenkę na potrzeby kinowego obrazu, ale i zaliczyła mały epizod na ekranie wykonując swój utwór podczas zbiórki funduszy w lokalnym barze. Była tylko wiejską dziewczyną z gitarą, lecz jej krótki występ podobał mi się bardziej od wszystkiego, co zaprezentowała tytułowa Hannah.

4. EYES OPEN (2012)

Rok po nagraniu “Safe & Sound” do pierwszej części “Igrzysk śmierci” Taylor przygotowała kolejną piosenkę, za sprawą której mogła spojrzeć na świat oczami bohaterki filmowej adaptacji książki Suzanne Collins – Katniss Everdeen. O ile jednak poprzedni utwór celował w bardzo kruche, folkowe brzmienie, “Eyes Open” jest kompozycją, w której Swift ma okazję sprawdzić się w gitarowym, pop rockowym klimacie. Z niezłym skutkiem, bo jej propozycja jest porywająca i zagrzewająca do walki.

3. BEAUTIFUL GHOSTS (2019)

Filmowa adaptacja musicalu “Koty” z udziałem takich gwiazd jak Taylor Swift, Jennifer Hudson i Jason Derulo zebrała tak złe recenzje, że nie ośmieliłam się obejrzeć coś więcej ponad i tak żenujący trailer. Zostały jednak piosenki, które znamy z oryginalnego musicalu, oraz jeden premierowy kawałek. I to właśnie on jest najbardziej pozytywnym zaskoczeniem. Orkiestrowe “Beautiful Ghosts” jest jednym z najlepszych wokalnych występów Swift. W utworze bohaterka grana przez Taylor zastanawia się, czy kiedykolwiek dokona czegoś, co będzie mogła na starość milo wspominać. Na pewno takiego filmu na myśli nie miała, ale piosenki wstydzić się nie musi.

2. SAFE & SOUND (2011)

Przeszło osiem lat przed przełomową (w moim podejściu do postaci Taylor Swift) płytą “Folklore” pierwszy raz dała nam się poznać z dojrzalszej strony zorientowanej na mniej country-popowe brzmienia. Na jej drodze stanął duet The Civil Wars (dziś będący już pieśnią przeszłości), z którym zarejestrowała minimalistyczną, indie folkową, akustyczną kompozycję “Safe & Sound” o kołysankowym wydźwięku. Powstała ona z myślą o filmie “Igrzyska śmierci” i jego głównej bohaterce, Katniss Everdeen, która chce ocalić swoją siostrę i na ochotnika zgłasza się do tytułowych rozgrywek.

1. CAROLINA (2022)

Nikt w filmach czy serialach spoilerów nie lubi, a ja jeden umieściłam już na samym początku tego niedługiego artykułu. Kompozycja “Carolina”, która powstała w wyniku fascynacji Taylor niedawno przeniesioną na ekrany książką “Where the Crawdads Sing”, jest nie tylko moim ulubionym filmowym elementem dyskografii Amerykanki, ale i jej najlepszą piosenką w ogóle. Artystka przy pomocy Aarona Dessnera wykreowała piękny, folkowy krajobraz pełen eterycznych, tajemniczych brzmień, za które odpowiadają instrumenty rodem z lat 50. pomagające nam zapomnieć, że mamy do czynienia z utworem powstałym w niedalekiej przeszłości.

One Reply to “SILVER SCREEN: Taylor Swift”

  1. Jestem bardzo ciekawa “Midnights”, już odliczam czas do piątku 😉 Mam podobne odczucia do “Crazier”, pamiętam w ogóle moje zaskoczenie, gdy Taylor pojawiła się w tym filmie. Ach, piękne czasy 😀
    Zapraszam na nowy wpis i pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *