#221 Kelly Clarkson “Thankful” (2003)

Kariera Kelly Clarkson rozpoczęła się na dobre po zwycięstwie w “Idolu”. Szybko przyszedł kontrakt płytowy i możliwość nagrania debiutanckiej płyty. Album “Thankful” ukazał się kilka miesięcy po zajęciu pierwszego miejsca w talent show. Pierwszy singiel – “A Moment Like This” – stał się wielkim hitem. W pracą nad pierwszą płytą wspierali Clarkson producencie odpowiedzialni za sukcesy takich gwiazd jak Whitney Houston, Michael Jackson oraz Madonny. Niedługo się przekonamy, czy gwiazda Kelly Clarkson będzie świecić obok nich nie mniejszym blaskiem. A na początek…album “Thankful”.

Recenzja „Thankful” chodzi za mną już od dłuższego czasu. Wielokrotnie odkładałam ją w czasie. Ale nadszedł dzień, w którym postanowiłam się z tą płytą zmierzyć. Znam już drugi krążek Kelly Clarkson („Breakaway”), a wypadałoby zobaczyć, jak wokalistka zaczynała swoją karierę. Chciałam się przekonać, czy odpowiednio oceniłam „Breakaway”. Początki Kelly kojarzą mi się z tymi P!nk. Obie w swojej muzyce łączą pop oraz rock. Na ich pierwszych albumach słychać również inspiracje r&b. Gdybym miała jednak porównywać całkowite brzmienie i wyraz debiutanckiego albumu, Kelly jest górą. Zaczyna się całkiem spokojnie – przebojową balladą „The Trouble With Love Is…”. Nic konkretnego jej nie wyróżnia spośród całej masy podobnych kawałków. Na szczęście kolejna piosenka – „Miss Independent” – szybko wpada w ucho. Nie da się przejść obok niej obojętnie. Jedną z autorek słów do tego utworu jest Christina Aguilera. Początkowo numer ten miał znaleźć się na jej albumie „Stripped”. Oddano go jednak Kelly, a Christina zastąpiła go „Fighter”. Obu kompozycji nie łączy muzyka – „Fighter” jest rockowe, „Miss Independent” w stylu r&b. Wspólnym mianownikiem może być tekst i przekaz.  W „Miss Independent” Kelly śpiewa Miss self sufficient,  Miss “keep your distance”,  Miss unafraid, Miss “out my way” (PL: Panna samowystarczalna, Panna: “trzymaj swój dystans”, Panna bez lęku, Panna: “zejdź z mojej drogi”). Tak jak w przypadku „Fighter” duży nacisk położony jest na niezależność i poczucie własnej wartości. Do czasu. Miłość bierze górę nad rozsądkiem. Inną piosenką, która odznacza się bardziej przebojową melodią jest tytułowe „Thankful”. W tej mieszance popu i r&b Kelly wypadła bardzo fajnie. Podobnie zresztą w „What’s Up Lonely”. Obok „Miss Independent” do swoich ulubionych z debiutanckiej płyty Kelly zaliczyć mogę kawałek „Low”. Szczególnie ze względu na wyrazisty refren. Jeszcze bardziej podoba mi się utwór “You Thought Wrong „, który Clarkson wykonuje z nieznaną mi wokalistką Tamyrą Gray. Dziewczyny stworzyły naprawdę świetny duet! Bardzo przebojowy, energiczny. Warto wspomnieć również o piosence, która otworzyła Kelly drzwi do światowej sławy – „A Moment Like This”. Numer właściwie nie zrobił na mnie nie wiadomo jak dużego wrażenia. Jest taki przeciętny, niczym szczególnym się nie wyróżnia. Na uwagę zasługuje jednak tekst: A moment like this Some people wait a lifetime, For a moment like this (PL: Na chwilę jak ta Niektórzy czekają całe życie Na chwilę jak ta). Z pozostałych kawałków wyróżnia się jedynie „Anytime”. Może nie ze względu na samą Kelly, ale wspierający ją chórek gospel. Ciekawe.

Debiutancka płyta finalistki „Idola” – Kelly Clarkson – jest przeciętna. Jest tu kilka piosenek o naprawdę sporym potencjale, do których będę od czasu do czasu wracać („Miss Independent”, „You Thought Wrong”). Inne niestety nie zostały mi w pamięci. A szkoda, bo wcale nie należały do najgorszych. Tylko trochę nudnych. Zastanawiałam się, czy po zapoznaniu się z „Thankful”, łaskawszym okiem spojrzę na „Breakaway”. Kiedy już miałam napisać odpowiedź na to pytanie, zdałam sobie sprawę, że właściwie…nie pamiętam utworów z drugiej płyty wokalistki. Najwyraźniej były tak samo zajmujące i wpadające w ucho jak te tutaj. Cóż, początek taki sobie. Może na trzeciej płycie Kelly mnie czymś zaskoczy.

2 Replies to “#221 Kelly Clarkson “Thankful” (2003)”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *