OdNowa: Girls Just Want to Have Fun

HISTORIA

Chociaż kariera Cyndi Lauper trwa do dziś, a sama wokalistka udowodniła nam, że jest muzycznym kameleonem, z żadną inną kompozycją Amerykanka nie jest tak utożsamiana, jak z “Girls Just Want to Have Fun”. Piosenka była pierwszy oficjalnym singlem artystki. Oficjalna premiera kompozycji odbyła się we wrześniu 1983 roku. Co ciekawe utwór napisany został kilka lat wcześniej – w 1979 roku przez Roberta Hazarda. Lauper, do której kawałek trafił, za zgodą mężczyzny wprowadziła małe zmiany w tekście, sprawiając, iż “Girls Just Want to Have Fun” nabrał feministycznego wydźwięku. Piosenka szturmem podbiła listy przebojów, dochodząc do pierwszego miejsca m.in. w Australii, Kanadzie i Japonii. W 1985 roku Cyndi za swój singiel nominowana była do nagród Grammy w dwóch kategoriach: Record of the Year i Best Female Pop Vocal Performance. W obu przypadkach przegrała z “What’s Love Got to Do with It” Tiny Turner. “Girls Just Want to Have Fun” pokochane zostało przez filmowców, którzy chętnie wykorzystywali kompozycję w kinowych obrazach (np. “Clueless”, “Państwo młodzi: Chuck i Larry” i “Inna kobieta”) czy serialach (m.in. “Przyjaciele”, “Simpsonowie”, “Dwóch i pół”).

LIVE

Chociaż wydawać by się mogło, że “Girls Just Want to Have Fun” do dziewczyńska piosenka, chętnie sięgają po nią i mężczyźni. W 2008 roku zespół The Killers podczas krótkiego wystąpienia w londyńskim Union Chapel zaprezentował nieco bardziej rockową wersję przeboju. W czerwcu 2014 roku grupa Magic! (która chwilę później wylansowała wakacyjny przebój “Rude”) podczas festiwalu Summerthing nadała piosence charakteru reggae, choć spodziewałam się po tej interpretacji więcej energii. Dwa lata później w BBC Radio 1 spokojniejszy cover zaproponował nam George Ezra, robiąc to w taki sposób, że przebój Cyndi zabrzmiał jak wyjęty z jego debiutanckiego albumu. Z “Girls Just Want to Have Fun” próbowano nawet zrobić duet. Tego zadania w 2010 roku podjęły się Katy Perry i Nicki Minaj. Czego by się o Katy nie powiedziało, zaliczyła udany występ. Ale kto dał Minaj śpiewać?! Wpadki nie zaliczyła Ariana Grande, która w 2012 roku – będąc bardziej znaną z seriali Nickelodeon aniżeli muzyki – zinterpretowała numer na swój słodki i uroczy sposób. W 2015 roku fragment kompozycji dla iHeartRadio przy akompaniamencie jedynie tekturowego pudełka wykonała Carly Rae Jepsen.

STUDIO

Z piosenką już dwa lata po jej premierze postanowił zmierzyć się nadworny “śmieszek” muzycznego biznesu “Weird Al” Yankovic. Nie obyło się bez zmiany tytułu. Według Yankovica jedyną rzeczą, jakiej pragną dziewczyny, jest… lunch. W 2007 roku Greg Laswell także dłubał przy piosence. Nie ingerował wprawdzie w tekst, ale zaproponował nam balladową, nieco nawet smutną wersję kompozycji. Rok później z szaleństwa utwór obdarła hiszpańska wokalistka Russian Red, przerabiając przebój Lauper na folkową, gitarową balladę i umieszczając ją na swoim debiutanckim albumie “I Love Your Glasses”. W tym samym roku Miley Cyrus na potrzeby płyty “Breakout” nagrała pop rockową, szybką wersję kompozycji. W 2014 roku Postmodern Jukebox, specjalizujący się w przerabianiu utworów, zaprezentowali vintage wersję “Girls Just Want to Have Fun”. Rok później zespół Chromatics przeszedł samych siebie i zamiast jednego, nagrał cztery wersje przeboju Cyndi Lauper – trzy z nich nadają się do potupania nóżką; jedna charakteryzuje się melancholijnym klimatem. Passion Pit i Shaggy’ego dzieli wiele, ale łączy jedno – skorzystanie z fragmentów “Girls Just Want to Have Fun” przy komponowaniu własnych utworów. Pochodzący z Jamajki muzyk w 2012 roku przerobił piosenkę na dancehallowo-elektroniczny kawałek, zapraszając przy okazji do współpracy Eve. Cztery lata wcześniej na epce “Chunk of Change” w alternatywno-tanecznej kompozycji “Cuddle Fuddle” nieznaczne inspiracje hitem z lat 80. przemyciła wspomniana grupa Passion Pit.

__________________________________________________________

Tak, wiem, że nie są to jedyne przeróbki hitu Cyndi Lauper.

4 Replies to “OdNowa: Girls Just Want to Have Fun”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *