OdNowa: Don’t Let Me Be Misunderstood


Pewnego dnia w pierwszej połowie lat 60. kompozytor Horace Ott pokłócił się ze swoją żoną. Złość postanowił przerobić na nuty i słowa. Skrzyknął paru znajomych i tak powstał utwór “Don’t Let Me Be Misunderstood”. Niedługo potem piosenka trafiła do Niny Simone, która nagrała ją z myślą o albumie “Broadway-Blues-Ballads”. Dziś kawałek ten bardziej znany jest dzięki przeróbkom blues rockowej formacji The Animals oraz łączącej disco z salsą i flamenco grupy Santa Esmeralda. Przez dekady powstało wiele coverów, ale dziś postanowiłam skupić się na tych, które nagrano w XXI wieku.

CYNDI LAUPER (2003)

Amerykańska wokalistka to prawdziwy kameleon. W 2003 roku, mając już na koncie płyty z muzyką pop, christmas, soul czy alternative rock, zmierzyła się z jazzowymi standardami. Całość zebrana została pod szyldem “At Last”, a wśród artystów, którzy wsparli Lauper w tym niezwykłym projekcie, byli m.in. Tony Bennett i producent Russ Titelman. Pierwsze spotkanie z przeróbką “Don’t Let Me Be Missunderstood” było… dziwne. Głównie przez wzgląd na charakterystyczny wokal Lauper. Jej zachrypnięty głos oraz aranżacja sprawiają, że piosenka nabiera nowocześniejszego sznytu. I brzmi rewelacyjnie.

JOHN LEGEND (2007)

Rodzynek w dzisiejszym zestawieniu coverów. A chociaż oryginał wykonuje Nina Simone, utwór “Don’t Let Me Be Missunderstood” napisany został z perspektywy faceta. Elegancką wersję klasyku John Legend wykonywał podczas niektórych koncertów. W tym także przed czterema laty podczas premiery kinowego obrazu “What Happened, Miss Simone” na filmowym festiwalu Sundance. Na Spotify znaleźć jednak możemy nagranie z pewnego koncertu (najprawdopodobniej zagranego w ramach trasy promującej krążek “Once Again” z 2006 roku), które wrzucone zostało na mało znaną epkę Legenda zatytułowaną “Show Me Tour”.

MARY J. BLIGE (2015)

Dokumentalny film “What, Happened, Miss Simone?” ożywił zainteresowanie życiem i twórczością Niny Simone. Równolegle z nim ukazała się płyta “Nina Revisited… A Tribute to Nina Simone”, na której znalazły się piosenki legendy w wykonaniu współczesnych wokalistów. Na jednym albumie spotkali się więc m.in. Lauryn Hill, Jazmine Sullivan, Gregory Porter i Mary J. Blige. Tej ostatniej przypadło zaśpiewanie “Don’t Let Me Be Misunderstood”. Wprowadziła kawałek w XXI wiek, ale jednocześnie zadbała, by nie był zbyt modern. Cieszę się, że artystce przypadło zaśpiewanie tej kompozycji na dalszym etapie kariery. Jako młodziutka dziewczyna mogłaby nie wypaść tak przekonująco. A tak otrzymujemy piosenkę zaśpiewaną przez świadomą, dojrzałą kobietę.

LANA DEL REY (2015)

Lana Del Rey już na początku swojej kariery dała się poznać jako wokalistka, dla której amerykańska kultura wiele znaczy. W swoich utworach wielokrotnie przemycała wzmianki o filmach, wierszach czy piosenkach krajowych twórców. Sporo uwagi poświęca muzyce Niny Simone. Album “Ultraviolence” wieńczy cover “The Other Woman”. Jego następca, wydana w 2015 roku płyta “Honeymoon”, żegna nas “Don’t Let Me Be Misunderstood”. Chociaż Lana ma osobowość, a przez to i magię w głosie, która sprawia, że pasują jej numery utrzymane w klimatach retro. Kilka dekad w tył przenosi nas jej cover kompozycji Simone. Całość jednak trochę przynudza i nie porusza tak, jak przeróbka “The Other Woman”.

BRIAN NEWMAN & LADY GAGA (2018)

Premiera filmu “Narodziny gwiazdy”, która odbyła się pod koniec 2018 roku, ożywiła muzyczną karierę Lady Gagi. Artystka znów była na topie, a nagrany z Bradley’em Cooperem, jej filmowym partnerem, utwór “Shallow”, podbił listy przebojów. Całe to zamieszanie wokół projektu miało jedną wadę – sprawiło, że bez echa przeszedł efekt kolaboracji Gagi z jazzowym wokalistą i trębaczem Brianem Newmanem. Ta dwójka zna się od lat, więc Brian nie musiał długo przekonywać Amerykanki, by pojawiła się gościnnie na jego krążku “Showboat”. Efekt? Niezbyt prosty w odbiorze, ale przejmujący i wspaniale zaśpiewany (nawet na nieco musicalową modłę). Słuchając takich utworów w jej wykonaniu mam nadzieję, że wokalistka nie wpadnie na pomysł przykrywania swego głosu komputerowymi efektami.

One Reply to “OdNowa: Don’t Let Me Be Misunderstood”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *