Momenty: Kylie Minogue “Light Years” (2000)

Australijska wokalistka Kylie Minogue miała 31 lat, gdy postanowiła zacząć wszystko od nowa. Zmieniła wytwórnię i dała się przekonać, że jeśli chce być topową wokalistką, musi wrócić do stylistyki, jaka przyniosła jej sławę w latach 80. To wszystko stało się w 1999 roku, a kilka miesięcy później Kylie gotowa była na ponowne rozgrzewanie parkietów. Dwie dekady temu wydała album “Light Years”, którym rozpoczęła zwycięski marsz po miano Dance Pop Princess.

parlophone

Lata 90. były dla Kylie Minogue niczym przejażdżka na roller coasterze. Z jednej strony wspinała się na artystyczne wyżyny (“Kylie Minogue” i “Impossible Princess” są jej najlepszymi płytami. Amen), z drugiej poza “Confide in Me” i “Better the Devil You Know” nie wylansowała żadnego większego, solowego przeboju. Indie Kylie nie przekonała niestety słuchaczy, co spowodowało, że pod koniec dekady Minogue rozstała się z labelem Deconstruction. Pod swoje skrzydła wzięła ją wytwórnia Parlophone, która postanowiła sprowadzić swój nowy nabytek na popową ścieżkę i ugruntować jej pozycję w panteonie kobiecych legend tego gatunku.

robbie williams

Jeden z najpopularniejszych brytyjskich wokalistów w 2000 roku wydawał swój trzeci solowy album “Sing When You’re Winning”. Pracować nad nim zaczął już w 1999 roku. W tym samym czasie w Londynie nad “Light Years” siedziała Kylie. Ich drogi się przecięły, co zaowocowało kilkoma nagraniami. Przy pomocy Robbiego oraz jego wieloletniego współpracownika Guy’a Chambersa powstały kompozycja “Loveboat” i “Your Disco Needs You”. Co ciekawe początkowo przebój “Kids” Robbie chciał oddać Minogue, ale tak polubił ten utwór, że zaproponował wokalistce duet. Pop rockowa kolaboracja wydana została jako drugi singiel z “Sing When You’re Winning” oraz trzeci z “Light Years”. Singlem Kylie zostało także wspomniane “Your Disco Needs You”.

spinning around

Kylie potrzebowała piosenki, którą przebiłaby się do świadomości słuchaczy, którzy postawili na niej krzyżyk jeszcze kilka lat temu. Na pierwszą linię frontu walki o uwagę wystawiono kompozycję “Spinning Around”. Utwór ukazał się na trzy miesiące przed premierą albumu, a pierwotnie trafić miał do… Pauli Abdul. Nagranie traktujące o odkrywaniu siebie na nowo i wyciąganiu wniosków z błędów przeszłości spełniło swoją rolę. Singiel okazał się być przebojem, święcąc triumfy w takich krajach jak Wielka Brytania czy Australia. Zamieszanie wywołał także teledysk, którego akcja dzieje się w klubie. A to wszystko za sprawą króciutkich, złotych szortów, jakie miała na sobie artystka. W 2000 roku żaden tyłek nie wywołał więcej sensacji, niż ten Kylie. I pomyśleć, że zakupione zostały za pięćdziesiąt pensów na pewnym pchlim targu…

olimpiada

Mimo szarego nieba nad Stadionem Olimpijskim wszyscy byli w dobrym nastroju pisały gazety w październiku 2000 roku. 18 października w Australii rozpoczynała się paraolimpiada, a muzyczną gwiazdą ceremonii otwarcia była Kylie. Artystka przywiozła ze sobą trzy kompozycje – “Waltzing Matilda” (ballada uznawana jest za nieoficjalny hymn Australii), “Celebration” oraz “Spinning Around”. Kilkanaście dni wcześniej muzyczne show Minogue złożone z kompozycji “Dancing Queen” (cover przeboju ABBA) i “On a Night Like This” uświetniło ceremonię zamknięcia normalnej olimpiady, która także odbywała się w Sydney.

_____________________

Kylie Minogue “Light Years”
Data premiery: 25 września 2000 roku
Single: “Spinning Around”, “On a Night Like This”, “Kids”, “Please Stay”, “Your Disco Needs You”
Najlepszy numer: “Kids”

One Reply to “Momenty: Kylie Minogue “Light Years” (2000)”

  1. To nie jest moja ulubiona płyta Kylie (która jest, wiesz 😉 ), ale sentyment jakiś został mimo wszystko. Nie wiem, dlaczego, ale szczególnie jakoś do “Spinning Around” 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *