OdNowa: Can’t Get You Out of My Head

Lata 90. upłynęły Kylie Minogue pod znakiem artystycznych sukcesów (płyty “Kylie Minogue”! “Impossible Princess”!) i niewielkich komercyjnych podrygów. I gdy już wydawało się, że kariera australijskiej gwiazdy dobiega końca, ona wystrzeliła jak proca z utworem “Can’t Get You Out Of My Head”, który szybko stał się jej najbardziej charakterystycznym utworem. A także tym często coverowanym przez innych artystów.

Nie można wyrzucić tego z pamięci – tytuł przebojowego singla Minogue pasuje jak ulał, gdyż przez powtarzane la la la piosenka natychmiastowo wpada w ucho i jest prosta do zanucenia. Autorami kompozycji są Cathy Dennis i Rob Davis, którym stworzenie “Can’t Get You Out Of My Head” zajęło niecałe cztery godziny. Co ciekawe początkowo do efektu swojej pracy chcieli przekonać Sophie Ellis-Bextor i zespół S Club 7. Po ich odmowie piosenka trafiła do Kylie, która pokochała ją od pierwszych sekund i uczyniła ją pierwszym singlem promującym krążek “Fever”. Co było dalej, już wiemy… A kto postanowił sprawdzić się w przeboju Australijki?

THE FLAMING LIPS (2002)

Amerykańska kapela The Flaming Lips specjalizująca się w brzmieniach łączących psychodelicznego rocka z jego alternatywną stroną ma na koncie covery nagrań takich gwiazd jak Radiohead, Sonic Youth czy Led Zeppelin. Z tego tłumu wyróżnia się nazwisko Kylie Minogue. Swoją gitarową, spokojniejszą wersję “Can’t Get You Out Of My Head”, która zmienia wydźwięk tego utworu z radosnego w niemalże łamiący serca, zespół po raz pierwszy zaprezentował w lipcu 2002 roku w Birmingham. Popularnością cieszył się audio zapis z wykonania tego przeboju podczas wizyty w radiu KEXP. Cover w takiej formie trafił nawet na stronę B singla “Fight Test”.

COLDPLAY (2005)

W 2005 roku na fanów Kylie spadła druzgocąca wiadomość – u ich idolki wykryto raka. Występująca na festiwalu Glastonbury formacja Coldplay postanowiła w swoim koncertowym secie uhonorować walczącą z chorobą artystkę. A jak lepiej to zrobić niż sięgnąć po jej wielki hit? Tym samym obok “Politik”, “The Scientist” czy “Clocks” wybrzmiało “Can’t Get You Out Of My Head”, które ciepło przyjęte zostało przez publiczność. Po utwór grupa sięgnęła także w 2014 roku, gdy odwiedziła Australię. Podczas jednego z koncertów do Chrisa Martina i spółki dołączyła sama Kylie, by wspólnie wykonać piosenkę.

TORI AMOS (2005)

W tym samym roku, lecz kilkanaście dni wcześniej, z “Can’t Get You Out Of My Head” zmierzyła się Tori Amos. Amerykańska wokalistka serwująca nam kompozycje bardziej chamber popowe aniżeli dance popowe swoim coverem także chciała oddać hołd jednej z najpopularniejszych Australijek. Zrobiła to jednak po swojemu – akompaniując sobie na fortepianie. Specjalnego charakteru temu wykonaniu dodają dwa fakty. Miało ono miejsce podczas koncertu Amos w Melbourne (rodzinnym mieście Kylie). A jedną z osób na widowni była sama Minogue. Bardziej wzruszająco być nie mogło.

MADONNA (2016)

Wykonanie przez Madonnę wielkiego przeboju z repertuaru Kylie Minogue jest jednym z największych zaskoczeń. Przez lata obie artystki kreowane były w prasie na rywalki w bitwie o popowy tron, choć one same wyrażały się o sobie raczej pozytywnie. Ukłon w stronę Kylie Madonna wykonała – a jakże – podczas wizyty w Australii w ramach Rebel Hear Tour. Akustyczną wersję “Can’t Get You Out Of My Head” wplotła między kompozycje “La Isla Bonita” i “Crazy for You”, zachęcając do wspólnego odśpiewania z nią tego utworu zgromadzony pod sceną tłum.

KELLY CLARKSON (2021)

Od 2019 roku Kelly Clarkson robi za nową gwiazdę telewizyjnego formatu talk show zatytułowanego po prostu “The Kelly Clarkson Show”. By przypominać na bieżąco o swoich muzycznych korzeniach co odcinek zaskakuje nowym coverem. Mogliśmy więc posłuchać jej interpretacji takich hitów jak “Juice” Lizzo, “Wrecking Ball” Miley Cyrus czy “Here” Alessia Cara. W styczniu 2021 roku na warsztat wzięła “Can’t Get You Out Of My Head” proponując nam ciekawie zaaranżowaną (pop rock), lecz wokalnie ciągnącą ten cover w dół wersję nagrania. Warto dodać, że piosenkę Kylie Clarkson lubiła wplatać w “If I Can’t Have You” podczas trasy koncertowej promującej All I Ever Wanted w 2010 roku. I to jakoś z lepszym skutkiem.

4 Replies to “OdNowa: Can’t Get You Out of My Head”

 1. Hmm, w tym przypadku żaden cover specjalnie mnie nie przekonuje. Zostaję przy oryginale 😉
  Zapraszam na nowy wpis i pozdrawiam 🙂

 2. Tyle czasu mnie tu nie było! 🙂

  Lubię “Can’t Get You Out Of My Head” i to nawet bardzo, więc od razu dodam, że mimo całego mojego uwielbienia dla Tori Amos, jej wersja mi się średnio podoba. Pozostałe zresztą też. Wolę oryginał 😉

  Pozdrawiam i zapraszam na nowy wpis 🙂

 3. Twój wpis utwierdził mnie w przekonaniu, że oryginał to jednak najlepsza wersja “Can’t Get You Out of My Head”. 😉 Chociaż wykony Kelly i Tori nie są najgorsze.
  U mnie nowy wpis, zapraszam i pozdrawiam. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *