GRUPOWE ABECADŁO: Arcade Fire

14 września 2004 roku ukazała się debiutancka płyta kanadyjskiej formacji Arcade Fire. I chociaż krążek nosił niezbyt pozytywny tytuł “Funeral”, była niczym narodzenie nowej, wielkiej gwiazdy na alternatywnym niebie. Jesteśmy dwadzieścia lat później, a zespół nie planuje odstawić instrumentów. Oto jego historia w alfabetycznym skrócie.

AFTERLIFE

Zainspirowana tym, co może dziać się z człowiekiem po śmierci kompozycja promowała album “Reflektor”. Dance rockowe nagranie swoją premierę miało podczas występu zespołu w programie “Saturday Night Live”. Grupa zabrała ją także w podróż po kilku innych telewizyjnych programach. Singiel cieszył się powodzeniem w Belgii, podczas gdy w Kanadzie kompozycja zatrzymała się na setnej pozycji na listach przebojów.

BUTLER WIN

Amerykański wokalista i multiinstrumentalista, który od przeszło dekady cieszy się z kanadyjskiego obywatelstwa. Jest jednym z trzech założycieli zespołu Arcade Fire. Pochodzi z muzykalnej rodziny, choć początkowo miał na siebie inny plan. Zaczął studiować fotografię, którą porzucił na rzecz innego kierunku. W 2004 roku zdobył tytuł z nauk religijnych. Wygrała jednak muzyka, a oprócz grania w Arcade Fire zdarza mu się robić za DJ’a.

CHASSAGNE RÉGINE

Wokalistka, tekściarka, multiinstrumentalistka. Jedna z założycielek Arcade Fire. Chociaż urodziła się w Kanadzie, jest haitańskiego pochodzenia. W przeciwieństwie do Butlera, od początku wiedziała, że chce związać swoją przyszłość z muzyką wybierając studia na wydziale jazzu oraz działając wcześniej w duecie Azúcar.

DAVID BOWIE

Brytyjskiego artystę usłyszeć można w nagraniu “Reflektor”. Jak do tego doszło? Bowie był chwilę po nagraniu “The Next Day”, zaś Arcade Fire na etapie miksów. Wpadł na grupę w studiu nagraniowym, by posłuchać efektów jej pracy. Wokale, jakie dodał do kompozycji, przywoływały jego wspomnienia tworzenia przeboju “Fame”. David w teledysku do singla wprawdzie się nie pojawił, lecz w kilku scenach można dostrzec jego maskową podobiznę.

EVERYTHING NOW

Piąty studyjny album zespołu ukazał się w połowie 2017 roku. “Everything Now” okazało się być odejściem od bardziej wyrafinowanego grania w stronę przyswajalnego dance rocka. Słuchacze jednak nie zawiedli i sprawili, że krążek wskoczył na szczyty bestsellerów w takich krajach jak USA, Belgia, Kanada, Wielka Brytania czy Irlandia.

FUNERAL

Debiutancka płyta Arcade Fire nie nosi zbyt optymistycznego tytułu. Zainspirowany on jednak został czarną serią w rodzinach członków grupy – w podobnym czasie stracili kilka bliskich osób. Nagrany za około 10 tysięcy dolarów album okazał się być sporym sukcesem i przedstawił światu nową indie rockową formację. Dziś obejść się bez niego nie może żadne zestawienie najważniejszych płyt lat dwutysięcznych.

GRAMMY

Jak na zespół spoza Stanów Zjednoczonych Arcade Fire regularnie uwzględniani są podczas kompletowania nominacji do nagród Grammy. Obecnie kapela ma jedenaście nominacji, które przełożyły się na jedną statuetkę (w 2011 roku za krążek “The Suburbs” w kategorii Album of the Year).

HAITI

Régine Chassagne, choć urodzona w Kanadzie, nie zapomina o kraju, z którego pochodzi jej rodzina. Zespół Arcade Fire regularnie angażuje się w zbiórki charytatywne mające nieść pomoc mieszkańcom Haiti. Przedstawia także światu trudną historię wyspy (nagranie “Haiti”) oraz inspiruje się muzyką tamtej części świata (podróż stanowiła fundament prac nad “Reflektor”).

INTERVENTION

Trzeci singiel z krążka “Neon Bible” okazał się być (póki co) największym piosenkowym sukcesem Kanadyjczyków w Irlandii. Utwór dotarł tam do 17. miejsca na liście przebojów. W ramach promocji singla Arcade Fire wystąpili w programie “Saturday Night Live”. Serwis Pitchfork umieścił go w na swojej liście pięciuset najlepszych piosenek lat dwutysięcznych.

JAY Z

W 2014 roku zadebiutował nadzorowany przez Jay’a Z serwis streamingowy Tidal, który miał być poważnym konkurentem Spotify. Do historii przeszła konferencja prasowa, na której pojawili się najpopularniejsi przedstawiciele różnych muzycznych gatunków, którzy przedstawieni zostali jako właściciele platformy. Obok takich sław jak Madonna, Jack White czy Usher znalazło się miejsce dla Arcade Fire.

KOŚCIÓŁ

Przed przystąpieniem do nagrywania drugiej płyty Arcade Fire zapragnęli posiadać własne studio nagraniowe. Przerobili więc na nie znajdujący się w kanadyjskim Farnham stary kościół, który zakupili w 2005 roku. To właśnie w nim powstały krążki “Neon Bible” i “The Suburbs”.

LICZBY

Nie o wynikach sprzedażowych czy pozycjach na listach przebojów będzie tu mowa. Liczący obecnie pięciu członków zespół (zabierający w trasy koncertowe dodatkowo czterech muzyków) pochwalić się może prawdziwymi talentami. Łącznie artyści tworzący Arcade Fire potrafią grać na przeszło szesnastu instrumentach wśród których pojawiają się takie jak chociażby mandolina, harfa czy kontrabas.

NEON BIBLE

Drugi studyjny album Arcade Fire, “Neon Bible”, ukazał się w marcu 2007 roku. Płyta zadebiutowała na 2. miejscu Billboard Hot 100 z wynikiem 92 tysięcy sprzedanych kopii i nazwana została krążkiem, który sporo zrobił dla popularyzowania indie rocka w tamtych czasach. Przeszło dekadę później zespół A Giant Dog zarejestrował płytę, która jest ich interpretacją utworów z “Neon Bible”.

OKŁADKI

Bycie wielkim fanem Arcade Fire w chwili premiery “The Suburbs” mogło przysporzyć nieco nerwów. Grupa zdecydowała bowiem, że jej krążek wydany zostanie z ośmioma różnymi okładkami. Co więcej albumy były dystrybuowane do sklepów losowo, więc trzeba było nachodzić się, by zgromadzić wszystkie.

POLSKA

Dobrze pamiętam czasy, gdy w okolicach premiery płyty “Reflektor” tysiące polskich słuchaczy marzyło o koncercie Arcade Fire w naszym kraju. Niestety do niego nie doszło, a kanadyjska formacja pojawiła się u nas dopiero w 2022 roku w ramach promocji wydawnictwa “WE”. Była to jej druga wizyta w Polsce. Poprzednia miała miejsce w 2011 roku.

REFLEKTOR

Czwarty studyjny album Kanadyjczyków i jedna z najgłośniejszych premier 2013 roku. Nagrany za przeszło milion (!) dolarów krążek jest dwupłytowym wydawnictwem, w stworzeniu którego palce maczali m.in. David Bowie i James Murphy. “Gazeta Wyborcza” uznała “Reflektor” za najlepszą zagraniczną płytę 2013 roku.

SOUNDTRACK

Nagrywanie “Reflektor” zespół połączył z tworzeniem soundtracku do filmu “Her” w reżyserii Spike Jonze’a. Za swoją pracę formacja nominowana była do Oscara w kategorii Best Original Score, przegrywając jednak ze ścieżką dźwiękową do filmu “Gravity”. Co ciekawe do odsłuchu muzyka w całości trafiła dopiero w 2021 roku.

THE SUBURBS

Pocztówka z przedmieść – tak o płycie “The Suburbs” (trzecim albumie Arcade Fire) zwykł mówił Win Butler, który wychowywał się w okolicach Houston w Teksasie. Jego wspomnienia spodobały się słuchaczom i krytykom. Pierwsi wprowadzili “The Suburbs” na szczyty list bestsellerów m.in. w Belgii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Drudzy nie pominęli na żadnej liście najlepszych płyt 2010 roku. Ukoronowaniem ery była statuetka Grammy.

UNICEF

Piosenkę “Do They Know It’s Christmas?” zna raczej każdy, ale czy słyszeliście kiedyś o “Do They Know It’s Hallowe’en?”? Nagranie powstało w 2005 roku z inicjatywy wytwórni Vice. Zgromadziła ona swoich artystów by wspólnie zaśpiewali przygotowaną piosenkę. Zyski ze sprzedaży singla zasiliły konto UNICEF-u. Obok Arcade Fire w kawałku udzielają się m.in. Beck, Feist, Karen O i Thurston Moore.

WE

Szósta płyta Arcade Fire, “We”, ukazała się w maju 2022 roku. Swój tytuł zawdzięcza rosyjskiej powieści Jewgienija Zamiatina. Album jest ostatnim wydawnictwem, jaki z resztą zespołu nagrał multi-instrumentalista Will Butler, który miał ochotę na nowe wyzwania. Płyta doczekała się nominacji do nagrody Grammy w kategorii Best Alternative Album, lecz przegrała z “Wet Leg” duetu Wet Leg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *