MOMENTY: Arcade Fire “Reflektor” (2013)

Albumami “Funeral”, “Neon Bible” i “The Suburbs” kanadyjski zespół Arcade Fire ugruntował swoją pozycję w gronie najważniejszych alternatywnych grup ostatnich kilkunastu lat. Premiera kolejnej płyty, liczącej sobie już dziesięć wiosen “Reflektor”, była więc sporym wydarzeniem poprzedzonym intrygującą kampanią reklamową. Za nią podążyła po prostu dobra muzyka – zaryzykuję stwierdzeniem, że to ostatni tak udany krążek Kanadyjczyków. Jakie momenty z tej ery reflektorów zapamiętamy?

Haiti

Urodzona w Kanadzie, lecz posiadająca haitańskie korzenie Régine Chassagne – członkini formacji – przed przystąpieniem do tworzenia nowej płyty Arcade Fire zabrała lidera kapeli, Wina Butlera, do ojczyzny swoich rodziców. Podróż na wyspę okazała się być inspirująca. Pierwszy wyjazd na Haiti z Régine był początkiem poważnej zmiany w sposobie, w jaki myślałem o świecie – mówił o swoich wrażeniach. Muzyka charakterystyczna dla tego miejsca (a także znajdującej się obok Jamajki) miała wpływ na kształt albumu “Reflektor”. On sam w sporej części nagrywany był w mieście Port Antonio znajdującym się na Jamajce. Według menedżera zespołu, koszt stworzenia krążka przekroczył milion dolarów.

David Bowie

Może i David Bowie odmówił Coldplay, ale już z zespołem Arcade Fire nawiązał dobry kontakt i na tyle był zainteresowany ich twórczością, że chętnie wtrącił w nią swoje trzy grosze. Brytyjskiego artystę usłyszeć można w nagraniu “Reflektor”. Jak do tego doszło? Bowie był chwilę po nagraniu “The Next Day”, zaś Arcade Fire na etapie miksów. Wpadł na grupę w studiu nagraniowym, by posłuchać efektów jej pracy. Wokale, jakie dodał do kompozycji, przywoływały jego wspomnienia tworzenia przeboju “Fame”. David w teledysku do singla wprawdzie się nie pojawił, lecz w kilku scenach można dostrzec jego maskową podobiznę.

Kampania

W sierpniu 2013 roku na ścianach budynków w wybranych miastach świata zaczął pojawiać się okrąg. Zawarte w jego środku literki tworzyły słowo reflektor. Chwilę później zespół przyznał się, że to on jest autorem tego tzw. partyzanckiego marketingu. Jedni chwalili akcję, drudzy kręcili głową. Arcade Fire oberwało się za niszczenie mienia – grupa wystosowała oficjalne przeprosiny, podkreślając jednak, że do stworzenia rysunków na elewacjach wykorzystano kredę i inne zmywalne materiały.

The Reflektor Tapes

Niecałe dwa lata po premierze albumu “Reflektor” Arcade Fire wciąż mieli ochotę na promowanie swojego dzieła. W połowie września na festiwalu filmowym w Toronto odbył się pokaz filmu dokumentalnego “The Reflektor Tapes”, który przybliża nam historię powstania płyty. Kinowemu obrazowi towarzyszyła premiera rozszerzonej edycji wydawnictwa. Ta dostępna jest jedynie w dwóch wersjach – cyfrowej oraz… na kasecie. Kapela podrzuciła fanom pięć nieopublikowanych wcześniej piosenek (“Women of a Certain Age”, “Apocrypha”, “Soft Power”, “Get Right”, “Crucified Again”) oraz remix “Flashbulb Eyes”.

______________

Arcade Fire “Reflektor”
Data premiery: 28 październik 2013 roku
Single: “Reflektor”, “Afterlife”, “We Exist”, “You Already Know”, “Get Right”
Najlepszy numer: “Awful Sound (Oh Eurydice)”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *