OdNowa: Running Up That Hill (A Deal With God)

Nie wiem, co dziś robi Kate Bush, ale faza na muzykę tej jednej z najbarwniejszych postaci brytyjskiego rynku muzycznego wraca do mnie regularnie od lat. Ostatnio coraz częściej rozbrzmiewa u mnie “Running Up That Hill (A Dead With God)” – singiel, w którego sukces mało kto wierzył.

Kate Bush od początku kariery przyzwyczajona była do staczania bitew z wytwórnią muzyczną. Także i tym razem walczyła jak lwica o to, by to właśnie “Running Up That Hill (A Deal With God)” zostało pierwszym singlem promującym krążek “Hounds of Love”. I tak poszła na ustępstwo i pozwoliła na zmianę tytułu. “A Deal With God” mogłoby wywołać oburzenie w chrześcijańskich krajach. Utwór, obok “Wuthering Heights”, stał się największym hitem w karierze Brytyjki. Kompozycję zauważono nawet w Stanach, gdzie dotychczas uważano twórczość Bush za zbyt dziwaczną. “Running Up That Hill (A Deal With God)” przeżyło drugą młodość w 2012 roku, kiedy to przypomniane zostało podczas odbywającej się w Londynie letniej olimpiady. Piosenka regularnie wspominana jest również przez innych artystów.

PLACEBO (2003)

Na krótką chwilę przed tym, jak odkryłam Kate Bush, piosenka wpadła mi w ucho w wykonaniu zespołu Placebo. Pamiętam dobrze, kiedy to było – wszędzie śmigał wówczas zwiastun filmu “Daybreakers”. Jednak już kilka lat wcześniej brytyjska alt rockowa formacja zaskoczyła swoją mroczną, powolniejszą przeróbką, która – pod czym podpisuję się obiema rękami – zdaniem wielu brzmi bardziej jak “A Deal With Devil” niż “God”. Cover ukazał się jako bonus na albumie “Sleeping With Ghosts”. Trafił później na krążek “Covers”, a także amerykańską wersję płyty “Meds”. Hit Kate przearanżowany przez Placebo usłyszeć można w wielu filmach i serialach (m.in. “Pamiętniki wampirów” i “Kości”). Kapela regularnie sięga po utwór na swoich koncertach.

WITHIN TEMPTATION (2003)

W tym samym co Placebo roku swoją przeróbkę “Running Up That Hill (A Deal With God)” zaprezentował holenderski zespół Within Temptation. Nie da się ukryć, że grupa postanowiła dopasować kompozycję do swojej symfoniczno-metalowej stylistyki. Nie jest to do końca moja bajka (choć, przyznam, nadal miło wspominam czas spędzony lata temu przy płytach “Enter” i “Mother Earth”), ale sama Sharon den Adel wybrnęła wokalnie całkiem nieźle. Kapela wykonywała wielokrotnie ten kawałek podczas koncertów w latach 2003-2005. Pojawił się on także podczas zarejestrowanego występu, jaki Within Temptation zagrali w lipcu 2005 roku w ramach The Silent Force Tour. Utwór nie załapał się jednak na płytę. Na pocieszenie mamy teledysk.

CHROMATICS (2007)

Długo nie zdawałam sobie sprawy, iż amerykański zespół Chromatics popełnił cover “Running Up That Hill (A Deal With God)”. Swoją znakomitą przeróbką “Into the Black” Neila Younga udowodnili mi jednak, że wiedzą co zrobić z cudzym nagraniem. Przebój Kate Bush postanowili zarejestrować na elektroniczno-parkietową modłę, podchodząc jednocześnie z szacunkiem do jego tajemniczości i instrumentalnego szkieletu. Średnio tylko podobają mi się wokale Ruth Radelet, które ugrzęzły gdzieś między uwodzicielskością a wigorem, z jakim swoją piosenkę wykonuje sama Bush. Cover trafił na album Chromatics “Night Drive”. Formacja regularnie przypomina go na koncertach. I to już od dobrej dekady.

FIRST AID KIT (2018)

Całkiem niedawno zaczęłyśmy słuchać Kate Bush i stwierdziłyśmy, że fantastyczna melodia tej piosenki będzie pasować do naszych głosów i charakterystycznego folk-rockowego brzmienia – mówiły siostry Klara i Johanna Söderberg ze szwedzkiego duetu First Aid Kit. Rodzinna formacja zarejestrowała cover podczas akustycznej sesji dla Spotify w 2018 roku. I chociaż to wersja Placebo jest najbliższa mojemu sercu, interpretacja First Aid Kid bardzo przypadła mi do gustu. Jest taka lekka i prosta, ale zarazem niebanalna. Zachwycają też wokalne harmonie. “Running Up That Hill (A Deal With God)” usłyszeć mogli uczestnicy ponad dwudziestu koncertów duetu na przestrzeni 2018 roku.

THE DUMPLINGS (2019)

Na koniec coś z naszego polskiego podwórka. Duet The Dumplings, jeden z moich ulubionych projektów na rodzimym rynku muzycznym, już zdążył wykonać “Running Up That Hill (A Deal With God)” na żywo kilkanaście razy więcej niż sama Kate Bush. I to od końcówki 2018 roku, kiedy to Justyna Święs i Kuba Karaś zaskoczyli publiczność warszawskiego występu przeróbką. Cover wracał także przez cały 2019 rok. Pojawiał się również podczas koncertów z serii Męskiego Grania. W tym samym roku wersja live utworu trafiła na pofestiwalową składankę. Jaki jest hit Kate Bush w wersji Pierogów? Nie tak porywający jak oryginał, ale przyjemnie wibrujący i zawierający wiele mocnych wokalnych partii Justyny.

2 Replies to “OdNowa: Running Up That Hill (A Deal With God)”

  1. Moja pierwsza myśl jeśli chodzi o cover “Running Up That Hill” to wersja Chromatics. Przesłuchałam też wersję The Dumplings, ale mnie nie porwała, właśnie wokal Justyny mi w nim przeszkadza. 😛
    Pozdrawiam.

  2. Moja ulubiona wersja to zdecydowanie Placebo. Słuchałem jej wielokrotnie i przez lata i choć oryginał jest nieporównywalny, to mimo wszystko wykonali swoją wersję z niebywałą klasą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *