#1072 Hayley Williams “Petals for Armor” (2020)

Informacja o tej płycie mnie zaskoczyła. Zatapiając się lata temu w albumach “Paramore” czy “Brand New Eyes” nie pomyślałabym, że Hayley Williams odłączy się od swoich kolegów i będzie szukać szczęścia na własną rękę, pod własnym nazwiskiem. Grupa Paramore nadal istnieje, ale jej liderka poczuła, że ma jeszcze wiele emocji do przepracowania i nie chce wciągać w ten proces swoich przyjaciół z kapeli.

Wydawać by się mogło, że czarne myśli Hayley zostawiła za sobą na wydawnictwie “After Laughter”. Na tej na pozór kolorowej i wesołej płycie Paramore z 2017 roku wokalistka poruszała temat swojej depresji wywołanej m.in. nieudanym małżeństwem. Na solowym debiucie “Petals for Armor” nie udaje, że wszystko jest już w porządku. Pozwala jednak, by ten album rozkwitał razem z nią, dzięki czemu po ostatnich sekundach zostajemy w dobrych nastrojach.

Williams poszła tropem wielu innych artystów, którzy po chwilowym opuszczeniu macierzystej formacji zapragnęli pokazać się z innej strony. W efekcie o mało którym utworze powiedzieć można, iż wpisuje się w stylistykę Paramore, chociaż wśród ich twórców znajdują się osoby w jakimś stopniu związane z grupą. Do kompozycji, które widziałabym na albumach kapeli, należą takie kawałki jak skoczne, muśnięte tropikalnymi bitami “Dead Horse”; indie popowe “Pure Love”; czy syntetyczne, oparte na lekkiej grze klawiszy tracki “Over Yet” i “Taken”.

Sporo na “Petals for Armor” dźwiękowych niespodzianek. Do moich ulubionych momentów wydawnictwa należą takie utwory jak “Cinnamon”, “Roses/Lotus/Violet/Iris”, “Sugar on the Rim”, “Watch Me While I Bloom” i “Why We Ever”. Pierwsza z nich ze względu na wokalne partie oraz melodię miksującą funk, glam rock i dobry pop kojarzy mi się z tym, co na “Masseduction” prezentowała St. Vincent. Bujające w obłokach, rhythm’and’bluesowe “Roses/Lotus/Biolet/Iris” przywodzi na myśl twórczość Biig Piig. Inne inspiracje wychwyciłam w dwóch kolejnych kompozycjach. Flirtujące z nu disco (!) “Sugar on the Rim” brzmi jak kawałek podebrany Goldfrapp, kiedy początkowy, ekspresyjny śpiew Hayley w przyjemnie bujającym “Watch Me While I Bloom” to nawiązanie do Björk. Przy wymienionych nagraniach skromnie wypada balladowe, rozczulające “Why We Ever”, które porusza warstwą liryczną traktującą o zapominaniu o osobie, która nas skrzywdziła.

Przybliżonym w poprzednim akapicie piosenkom tylko trochę ustępują takie numery jak gitarowo-smyczkowe, smutne “Leave It Alone”; zadziorne “Creepin'” czy nerwowe, dark popowe “Simmer”. Średnio przekonują mnie za to nużące “My Friend”; rhythm’and’bluesowe “Sudden Desire”, w którym wyraźniejszy, nieco wykrzyczany refren nie przypadł mi do gustu; oraz popowe “Crystal Clear”, które podczas słuchania płyty ciągle mi ucieka.

Nigdy nie należałam do fanów Paramore, choć wiele kompozycji naprawdę cenię. Obcując z “Petals for Armor” odnosiłam jednak wrażenie, że dopiero teraz poznajemy prawdziwą Hayley Williams. Tak jakby zespół był tylko projektem lub przedstawieniem, które trwa od lat. Jej debiutancka płyta jest spokojniejsza i cichsza od tego, co proponowali Paramore. Zmianę dostrzec również można patrząc na samą Williams. Zazwyczaj kolorowe włosy zamieniła na delikatny blond, który złagodził jej wizerunek. Na “Petals for Armor” chłopczyca stałą się kobietą. Uczyniła to w towarzystwie po prostu dobrych kompozycji, do których naprawdę chce się wracać.

Warto: Cinnamon & Roses/Lotus/Violet/Iris & Sugar on the Rim

3 Replies to “#1072 Hayley Williams “Petals for Armor” (2020)”

  1. Podoba mi się jej wokal, ale chętnie widziałbym ją w innych aranżacjach, o dziwo, mniej elektronicznych i trochę cięższych. Myślę, że wypadłaby lepiej, bo mam wrażenie, że jej głos średnio tu pasuje.

  2. Na mnie ten album też zrobił pozytywne wrażenie, fajnie, że Williams postawiła na coś bardzo nie-paramore’owego. Mógłby jednak być trochę krótszy o te kilka kompozycji. Moje ulubione kawałki to “Roses/Lotus/Violet/Iris” i “Simmer”.
    Pozdrawiam. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *