ROCZNICA: 25 lat temu Toni Braxton ujawniła wszystkie SECRETS


Ogromny sukces debiutanckiego albumu Toni Braxton (za tytuł posłużyło po prostu imię i nazwisko wokalistki) sprawił, że presja na stworzenie wydawnictwa jeszcze lepszego towarzyszyła Amerykance spora. W końcu po trzech latach, a dokładniej 18 czerwca 1996 roku, do sprzedaży trafiła płyta “Secrets”. Słuchacze się na nią rzucili, a Braxton ugruntowała swą pozycję w branży.

Dziś mija 25 lat od premiery tego klasycznego, naprawdę dobrego albumu, który przyniósł nam masę ładnych piosenek z pogranicza ciepłego popu, r&b i soulu. Co warto wiedzieć o drugim studyjnym krążku artystki? 25 ciekawostek na 25 rocznicę zebrałam w dzisiejszym artykule.

♥ Nagrywanie płyty trwało nieco ponad rok – od stycznia 1995 do maja 1996 roku.

♥ Chociaż “Secrets” jest najlepiej sprzedającą się płytą Braxton, ona sama w latach 90. nie zobaczyła zbyt dużo pieniędzy, co doprowadziło do ogłoszenia w 1998 roku przez Toni bankructwa. Plotki głoszą, że ze sprzedaży jednej sztuki albumu do kieszeni wokalistki wpadały… 33 centy.

♥ A jeśli chodzi o liczbę samych kopii płyty – do dzisiaj drugi studyjny krążek Amerykanki trafił do przeszło 15 milionów słuchaczy. Około 7 milionów to fani ze Stanów Zjednoczonych.

♥ Co ciekawe mimo ogromnego hypu na nową muzykę Braxton, “Secrets” nie dotarło na szczyt Billboard 200. W USA lepsza okazała się kapela Metallica i jej płyta “Load”. Różnica między 1. a 2. miejscem była ogromna – 170 tysięcy kopii płyty Toni w pierwszym tygodniu wypada dość blado przy… 680 tysiącach Metalliki.

♥ A jak Polska przyjęła Toni Braxton? Muzyka r&b/soul nigdy nie była tu szczególnie popularna, ale i nasi słuchacze pokochali ciepły wokal artystki i jej piękne przeboje. “Secrets” pokryło się u nas platyną, a w swoich domach ma je około 100 tysięcy osób.

♥ Płytę promowały następujące piosenki: “You’re Makin’ Me High”, “Un-Break My Heart”, “I Don’t Want To” i “How Could an Angel Break My Heart”. Dodatkowo do wybranych stacji radiowych trafiły kawałki “Let It Flow” i “I Love Me Some Him”.

♥ Pierwszy singiel z płyty, “You’re Makin’ Me High”, był pierwszą piosenką Braxton, która wskoczyła na sam szczyt listy Billboard Hot 100. Dotychczasowym rekordem artystki było 3. miejsce osiągnięte przez “Breathe Again”.

♥ Jeszcze więcej szumu narobiła potężna ballada “Un-Break My Heart”, która była numerem 1. nie tylko w USA (11 tygodni!), ale i Kanadzie i wielu europejskich państwach.

♥ W podsumowującym 60 lat działalności amerykańskiego magazynu “Billboard” rankingu największych przebojów “Un-Break My Heart” uplasowało się na 15. pozycji.

♥ Autorka “Un-Break My Heart” – Diane Warren – zdradziła, iż Toni Braxton początkowo nie była entuzjastycznie nastawiona do pomysłu nagrania tego utworu. Zaś gdy piosenka “załapała”, stwierdziła, iż nie chce drugiego takiego przeboju w swojej karierze.

♥ Na wersji płyty przygotowanej na rynek latynoamerykański znalazła się hiszpańskojęzyczna wersja “Un-Break My Heart” – “Regresa a Mi”.

♥ “Un-Break My Heart” wyprodukował David Foster, spod którego ręki wyszła masa utworów takich artystek jak Barbra Streisand, Celine Dion, Whitney Houston czy Brandy.

♥ Kompozycja “Let It Flow”, która została stroną B singla “You’re Makin’ Me High”, była znana słuchaczom już w 1995 roku. Trafiła na soundtrack “Waiting to Exhale” obok utworów takich gwiazd jak Mary J. Blige, Whitney Houston i Pati LaBelle.

♥ Słowa You roll, I lick, and we can go flying into ecstasy z “You’re Makin’ Me Gigh” nie są żadną metaforą, lecz najzwyklejszym… wspomnieniem palenia marihuany przez Braxton na kilka dni przed przystąpieniem do nagrywania piosenki.

♥ Jeśli czujecie lekki zawód z racji tego, jak wygląda teledysk do singla “I Don’t Want To” (Toni ubrana w jeansy i top śpiewająca w białym, skromnie urządzonym wnętrzu), to warto wokalistce wybaczyć. Klip powstał w jeden dzień podczas wyczerpującego okresu w życiu Braxton. Zabrakło i chęci i energii na stworzenie czegoś lepszego.

♥ Singiel “I Don’t Want To” napisany i wyprodukowany został przez niesławnego R. Kelly’ego. Toni poznała wokalistę, gdy ten przygotował dla niej remix utworu “How Many Years”.

♥ Na płytce z singlem “You’re Makin’ Me High” znalazł się remix utworu, w którym udziela się raperka Foxy Brown.

♥ Jazzowy saksofonista Kenny G zagrał gościnnie w utworach “How Could an Angel Break My Heart” i “In the Late of Night”.

♥ Mimo ogromnego sukcesu osiągniętego z albumem “Toni Braxton” pierwszą trasę koncertową Amerykanka zaliczyła dopiero po premierze “Secrets”. Tournee trwało od 18 sierpnia 1996 do 1 października 1997 roku. Obejmowało 150 występów.

♥ Podczas występu w Londynie 12 września 1997 roku Braxton zadedykowała utwór “Un-Break My Heart” zmarłej niecałe dwa tygodnie wcześniej księżnej Dianie.

♥ W opublikowanym w 2020 roku przez magazyn “Billboard” zestawieniu 200 najpopularniejszych kobiecych albumów wszechczasów “Secrets” uplasowało się na 72. pozycji. W tym samym rankingu na 95. miejscu pojawiła się płyta “Toni Braxton”.

♥ “Un-Break My Heart” i “You’re Makin’ Me High” podczas gali rozdania Grammy w 1997 roku zgarnęły dwie statuetki.

♥ W kategorii Best Pop Vocal Album na złoty gramofon szansę miała cała płyta “Secrets”. Lepsza okazała się być wówczas Celine Dion z krążkiem “Falling Into You”. Innymi nominowanymi byli m.in. Tracy Champan “New Beginning” i Sting “Mercury Falling”.

♥ “Secrets” wybrane zostało za to kobiecą rhythm’and’bluesową płytą roku podczas gali Soul Train Music Awards w 1997 roku. Smakiem obejść musiała się wówczas m.in. Aaliyah i jej “One in a Million”.

♥ W 2019 roku Toni Braxton wystąpiła na gali American Music Awards po raz pierwszy od… 2001 roku. I chociaż kilkanaście miesięcy wcześniej powróciła z pierwszą od ośmiu lat solową płytą “Sex + Cigarettes”, dała widzom to, na co czekali – wykonany przy akompaniamencie niedużej orkiestry przebój “Un-Break My Heart”.

______________

Recenzje płyt Toni Braxton:

Toni BraxtonSecretsThe HeatSnowflakesMore Than a WomanLove, Marriage & DivorceSex & Cigarettes ♥ Spell My Name

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *